Отстъпеното право на строеж в горите се заменя с конкурс
Промяната ще важи и за земеделските земи


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Строителството в горски територии без промяна на предназначението на земите ще става след провеждане на търг. Това е поредната промяна в оспорвания от неправителствени организации законопроект за горите, който се разглежда на второ четене в парламента. От управляващата партия ГЕРБ, вносител на промените, обясниха, че са счели липсата на конкурсно начало за пропуск и са решили да го поправят.
От неправителствения сектор пък твърдят, че е имало неофициални предупреждения от Европейската комисия, че това може да се счита за нерегламентирана държавна помощ за инвеститорите, която, ако се докаже, е възможно да донесе глоба на България.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
6 коментара
Идеята да се използва търгът като начин за решаване на това, кой ще оборудва Витоша, е много добра, тъй като това е най-бързият и евтин (вместо фирмите да се проучват по отделно) начин ски-спортовете да получат най - модерните соъражения. Законът наистина има много силна опозиция, но за съжаление доводите й са много слаби, все пак изказвания от типа, че Витоша ще бъде цялата застроена, са доста наивни, при положение, че законът продвежда изграждане на ски-писти, влекове, лифтове и т.н. Надали някой инвеститор би предприел затрояване на Витоша с влекове...
Идеята да се използва търгът като начин за решаване на това, кой ще оборудва Витоша, е много добра, тъй като това е най-бързият и евтин (вместо фирмите да се проучват по отделно) начин ски-спортовете да получат най - модерните соъражения. Законът наистина има много силна опозиция, но за съжаление доводите й са много слаби, все пак изказвания от типа, че Витоша ще бъде цялата застроена, са доста наивни, при положение, че законът продвежда изграждане на ски-писти, влекове, лифтове и т.н. Надали някой инвеститор би предприел затрояване на Витоша с влекове...
До коментар [#1] от "mila34":
Като се изсекат горите във високите части на планината, махнат се промените и се пренасели Витоша ще е един урбанизиран хълм и София ще загуби най-ценното си качество.
А бе я направо с подарък!
Знаем ги ние конкурсите на ГЕРБ за обществени поръчки!
А и резултата знаем, таз годишният ски сезон на Витоша.
та нали с конкурс през 2007година Бойко Борисов подари на Цеко Минев и последните два Витошки лифта "Симеоново" и "бай Кръстьо", с мотива, че "Софийска мобилност"(или както там беше) нямали пари за поддръжка и то при условие, че и синята зона е при тях. И какво стана използува ги Цеко и когато дойде време да се влагат пари ги спря!
По аналогичния начин по който Англичаните държаха "Софийска вода" и когато дойде срокът за изпълнение на инвестиционните намерения и оппа я продадоха на Французите а ние продължихме да си плащаме за 72% процента загубена вода!Т.е. подариха им монопол, както се подарява графство от цар, за компенсация по случаят Борилски!
Така, че хайде моля Ви се, не на нас тези!
Ние не ядем доматите с колците, ако че Цеко и Борисов си мислят така!
"Преоблякъл се Илия пак в тия!"
795767
Нов закон, стари проблеми
Днес станахме свидетели на поредната подигравка с българските гражданите от техния собствен Парламент:
Цели шест месеца протестираме, разясняваме и настояваме, че трябва да има правила в законите.
„За да ни уважат“ (който, както иска да го разбира) управляващите депутати уж „оправят“ един от най-спорните, но не и най-опасни текстове в Закона за горите. Вкарват някакви търгове, за да ни замажат очите. Но в следващата алинея слагат едно „смигане“, за да могат ски курорти да се строят и чрез публично-частно партньорство.
Звучи прекрасно! Но не е. Защото в Закона за публично-частното партньорство (който тази седмица също ще се гледа от Парламента) думите „конкурс“ или „търг“ не присъстват! Проверете сами. Тоест, уж има конкурси, за да не ни се карат от Брюксел. Уж има уредба в един едниствен член (с 11 нови алинеи!!!), но тя заобикаля концесиите. Така няма да се дължат годишни такси и ще има облекчения само за ски курортите. А чрез последната алинея дори и това се обезмисля, като широко се отваря вратата за заобикалянето на тези мижави конкурси. Така пак „нашите“ хора ще си правят каквото си искат, но ще го наричат „партьорство“. Честито!
Правят се и още няколко дребни вратички, за да се улесни строителството на именно такива съоръжения, като за тях точно няма да трябват някои документи. По-лошото е, че информацията какви строежи са допуснати и стават „гора само на хартия“ няма да се качва на уеб страницата на Агенцията по горите. Ще разбираме за тях, когато видим поредния строеж.
Интересна е и друга законодателна инициатива - ако искате да промените предназначението на една гора, за да построите спомагателна постройка към един обект, ще можете да построите по-малко неща, отколкото ако я запазите като гора на хартия. Поредно безумие, което втрещява всеки дори съвсем непредубеден човек.
https://www.facebook.com/zavitosha/posts/418938904
"
За Витоша
Това е добра поправка на проекта за промени в Закона за горите.
Трябва да направят и още една поправка, с която да ограничат до примерно 3% горските земи в дадена територия на които да се разрешава след търг строителство на електропреносни, спортни и други изрично изброени видове съоръжения.
Такъв е закона в Германия и срещу него няма НИКАКВИ протести!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.