Бариери пред младите на пазара на труда
Да започнеш първа работа вече е сериозно предизвикателство в немалко страни от ЕС
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Когато младите хора остават изолирани от пазара на труда, негативните ефекти винаги се проявяват. Сред тях са обедняването на домакинствата и заради издръжката на неработещите младежи, недостатъчни постъпления в пенсионните фондове и по-малко приходи от данъци наред със засилена емиграция и задълбочаване на демографските проблеми. И докато бизнесът предпочита да наема хора, които имат не само квалификация, но и опит, бариерите пред младежите на трудовия пазар остават сериозни. А като прибавим към това и свиването на реалния сектор и съкращаването на работни места, то започването на работа се превръща в тежко предизвикателство.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
Странно, но преди 15 години нямаше един стаж нормален къде да направиш, сега има толкова повече възможности. Но в малките градове и села е страшно.
По обективни причини младите са останали на улицата. Както и да се погледне, фирмите и държавните институции са напълно прави да не им дават възможност да започнат работа. През годините на т.н. преход младите останаха лошо образовани (на границата с неграмотността) и без квалификация. Получаването на диплома за висше образование вече е приравнено с престой някъде около някое висше училище - горе-долу единственото условие е да имаш възможността да изчакаш 4-5 години за заветната диплома. Отделна тема е, че дипломи се купуват или фалшифицират. Първото условие да се започне работа, е да се покаже образователно и квалификационно ниво. После идва ред на проблема с количеството и качеството на положения труд, който често се обвръзва с мотивацията. Наистина, ниските заплати не са мотивиращи, но какъв е приноса на служителя за успеваемостта на фирмата, е по-важният въпрос. В държавните и общинските администрации пък властва връзкарство и лентяйство, и младите се движат "по примера" на старите си колеги.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.