Парламентът одобри тегленето на нов външен дълг
Заемът няма да покрива текущ бюджетен дефицит


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Народното събрание ратифицира договора по новата операция с външния дълг на България, който беше сключен от правителството с BNP Paribas, HSBC и Raiffeisen International в понеделник.
Банките ще предложат български глобални облигации на стойност до 950 млн. евро на международните пазари, а набраните средства ще се използват за рефинансиране на падежиращата идния януари емисия глобални облигации, пласирана преди 10 години от правителството на НДСВ. Новият заем няма да се използва за покриване на текущия бюджетен дефицит обеща финансовият министър Симеон Дянков.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
30 коментара
Държавните власти, в т. ч. българските поетапно поемат нов паричен дълг за да може временно да неутрализират последици от грешно държавно финансово управление, което е непригодно за „Незлатни пари”.
Посоченият финансов недъг е особено важна причина за развитие на стопанска криза.
Новият дълг временно отлага критични държавни финансови проблеми за сметка на по-големи бъдещи щети за участници в стопански живот.
За успешно спасение е потребно прекратяване на причината, която създава стопанска криза.
Чрез прекратяване на причина за криза стопанските проблеми са успешно преодолими, тъй като до 24 часа време при употреба на годно за „Незлатни пари” финансово управление – заплахата за криза в тази държава ще е неутрализирана.
Пример: Ако Гърция бе подобрила своето финансово управление и същото е годно за евро – тази страна щеше да е със завишени възможности да плаща дълговете си в срок и притежатели на гръцки държавен дълг няма да понасят щети за над 105 милиарда евро.
Иван Митев - икономист
Моняка да се изправи на съд и да каже къде изхарчиха 4 000 000 000.00лв. валутен резерв! Такова прахосване и то най-вече БЕЗОТЧЕТНО не е имало никога! За това един ден този ще лежи в затвора, помнете ми думата! Как може да изхарчиш толкова държавни пари без да дадеш и една дума обяснение?! Това си е за разстрел, ако беше в Централна Азия
Фискалният резерв се харчи за покриване на бджетния дефицит.
До коментар [#2] от "Варненски":
Какво се пенявите, как е похарчен натрупания излишък е пределно ясно от законите за държавния бюджет за последните 3 години. Първо бяха изплатени останалите задължения от тройната ламя - цанков камък, белене, всякакви други налудничави глупости за които се вдигна голям вой спомняте си. После бяха изплащани вече три години УВЕЛИЧЕНИ пенсии и социални плащания. А за тях пари от реалната икономика няма и ако нямахме резерви трябваше да се намаляват пенсии и държавни заплати.
И ако питате за магистралите и метрото, не не са харчени пари от резерва, 80% за от ЕС, другите 20% са заеми от ЕБВР и СБ.
тотално неадекватни по всеки един въпрос! Всякакви други думи са излишни.
Много, много закъсняло действие. Ако бяха добри управленци, то можеше преди 2 г. да вземат заем в т. ч. и от МВФ на много добри условия, защото фискалния резерв ни беше перфектен,икономическите показатели добри , а тези бъдещи разходи бяха също ясни.Сега е ясно, че намяме потенциал за развитие,стопихме резерва,безработицата расте и т.н.Но надутоста на ББ и ЦЦ не и позволи да се вслушват в това което казва Дянков. В България винаги политиците като влязат във властта мислят че са станали и професионалисти които разбират от всичко. Друг е въпроса какви политици са, но ние ги правим за съжаление такива.
ако управляващите знаеха за какво в същност са там, където са...много неща можеха...
[quote#4:"m17"]И ако питате за магистралите и метрото, не не са харчени пари от резерва, 80% за от ЕС, другите 20% са заеми от ЕБВР и СБ.[/quote]
Хехе, не че не са харчени пари точно от резерва, както ще стане и с новите 200 милиона. А средствата от ЕС ще дойдат, когато се установи, че проектите са извършени в срок и според заданието, тоест до момента няма никакви плащания от там.
Винаги идва време да си плащаш.
В повечето случаи плащат тези, които не са взимали.
До m17 - обяснил си го кратко,точно и най-вече вярно +++++
До коментар [#4] от "m17":
Хубаво е когато незнаеш да не говориш. Неразплатените вътрешни задължения бяха за 200 млн лева. Всичко, което се натрупа в последствие бяха текущи разходи по дългосрочни договори (държавата не може да спре да работи, защото се сменя машиниста), които Дянков спря да плаща. Пенсиите се вдигаха при Станишев на 6 месеца с процента на инфлацията, както беше договорено между социалните партньори. Това е т.нар. Швейцарско правило, което ГЕРБ премахна и обрече хиляди възрастни българи на все по-задълбочаваща се мизерия.
В същото време тройната коалиция беше изплатила за 2 години напред предсрочно външния дълг. Всъщност сега идва време да плащаме и затова Дянков търси свежи пари. Именно защото издумка 4 млрд., които изчезнаха дим да ги няма, без дори да разберем за какво са отишли.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.