Застраховките срещу фалит на България започнаха да поскъпват
Причината е, че пазарите отново разглеждат страната ни в комплект с Гърция
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Новите проблеми в еврозоната отново доведоха до покачване на застраховките срещу фалит в региона, включително и в България. Нарастването през последните два месеца е в рамките на 30 до 50 базисни точки, като българските 5-годишни суапове (CDS) в момента са на нива от около 350 пункта. Според анализ на Reuters финансовите връзки на източноевропейските страни с проблемни държави като Гърция, Италия и Испания вече притесняват западните пазари. Конкретните опасения зад поредното им покачване е фактът, че в Източна Европа значима част от банковия сектор се държи от финансови институции, базирани в Гърция, Италия и Испания, поясняват от агенцията. Внимание се обръща на България, където гръцки банки държат една четвърт от пазара.
Други анализатори не споделят тази теза.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
21 коментара
И..сякаш никой не вижда огромният айсберг, който бавно се носи и неминуемо ще срещне икономиката ни - междуфирмената задлъжнялост е толкова страшна беда, че никой не иска даже и да говори на тази тема. А тя ще бъде решаващ фактор само след месеци...
"В същото време обаче агенцията не отчита факта, че България е пред пласиране на емисия ерооблигации и е много вероятно застраховките й срещу фалит да се завишават от инвеститорите с цел да постигнат по-висока доходност по книжата, твърди портфолио мениджърът."
Именно...
До коментар [#1] от "aron25":
Не разбирам какво искаш да кажеш - "междуфирмената задлъжнялост" засяга финансовите отношения между частни компании, държавата няма участие в това и тяхната "задлъжнялост" не виждам по какъв начин може да се отрази на финансовия рейтинг на България. В такива случаи някои фирми могат да фалират, но като цяло това не засяга стабилността на финансовата система освен, разбира се, ако държавата не е гарант по такива заъдължения и поема токсичните активи. Ама в българския случай май не е така?
До коментар [#4] от "zumz":
Много неясна остава позицията на правителството - Дянков твърди, че се е издължил по договорите с частните фирми, но май не е съвсем така. Някои от тях продължават да се оплакват, че неизпълнените задължения към държавата ще доведат до верижни фалити на фирми, които взаимно имат да погасяват много пари, кредити от банките.. Ако фалират, както казваш, че държавата няма отношение, кой ще тръгне да спасява взетите вече кредити/надали фирмите ще разполагат с активи да ги погасят/? Много от тези застрашени фирми са наистина сериозни банкови длъжници. Този въпрос може би трябва да се обсъди внимателно.
[quote#5:"aron25"]неизпълнени те задължения към държавата [/quote]
от държавата
До коментар [#5] от "aron25":
е добре де, що ми сложи минус, аз на тебе сложих ли? Нали сме за цивилизована дискусия?:)
[quote#7:"zumz"]е добре де, що ми сложи минус, аз на тебе сложих ли? Нали сме за цивилизована дискусия?:)[/quote]
Не, не съм аз - гледай сега, че ти слагам +:)
До коментар [#5] от "aron25":
Междуфирмената задлъжнялост засяга държавата минимално. Единственият механизъм за утежняване на държавния бюджет е при положение, че банките не могат да си получат кредитите обратно и това доведе до банкови фалити и нужда от държавна помощ. Това е много малко верятно, защото нивата на банково кредитиране са много под средните за Европа, а и процеса на изплащане на кредити започна още преди няколко години.
Междуфирмената задлъжнялост засяга държавата когато е в пропорция 10 пъти на цялостният БВП който произвежда държавата както е в момента.
Тези неразплатени задължения са основен структурен проблем на икономиката защото за държава като Българияте убиват растежа
Държавата краде " приходи от Бизнеса и корпоративният сектор за да заплаща заплати,бонуси и услуги
Проблем е когато двигателят на икономиката не работи и приходите ти падат от стотици закрити бизнеси и работни места ти генерираш същевременно генерираш държавни разходи много над това което можеш да покриваш
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.