А горите, горките
Законодателни поправки могат да превърнат залесените площи в строителна площадка
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Изглежда, в България спортът се поставя над запазването на природата. Поне този извод може да се направи от окончателно приетите с гласовете на 75 народни представители от ГЕРБ поправки в Закона за горите. Спорните текстове, които трети ден предизвикват обществено напрежение и протести в центъра на София, отварят вратата на сегашни и бъдещи инвеститори с интерес към планинските територии, и то не само за изграждане на ски писти, влекове и лифтове, но и за други спортни обекти и съоръжения. Те ще могат да извършват строителство в горските терени, без за това да е необходимо да променят предназначението им. Облекчената процедура обаче не е единствената "привилегия", която следва от тази поправка. С отпадането на изискването за промяна на предназначението на практика отпада контролът върху бъдещото застрояване на терена, както и оценката за въздействието върху околната среда и не на последно място дължимата такса за процедурата.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
12 коментара
Преобладаващо хора без работа си търсят забавления.
продайте всичко.горите,морето,плани ите,държавата.чудя се тези които ни управляват дали си задават въпроса.,какво наследство ще оставя на бъдещото българско поколение?ако изобщо ще има такова за вбъдеще, и дали самите ние граждани на българия си задаваме този въпрос.
Глупава работа. Не става въпрос за това дали ще се строят влекове и лифтове и т.н. Навсякъде по света ги има тези съоражения.
ЛОШОТО е, че не се знае при строенето им колко от гората ще си замине ей така, поради некадърност...
Хубава си моя горо миришеш на бетон. Щом и Премиера може да преброии коки4етата, зна4и не са много.
До коментар [#2] от "ricardo":Техният девиз е "След нас и потоп" и това какво ще остане след тях въобще не ги вълнува...
Всеки разбира, че в случая не се помага на спорта, а на едни хора да могат да реализират едни монополни свръхпечалби от строителство и концесиониране на държавна (общонародна) собственост.
Фирмите-концесионери на Витоша, Банско и Боровец са омотани в офшорно колбо, чиито краища водят до собственика на ПИБанка г-н Цеко Минев (и председател на федерацията по ски...).
Това, че ГЕРБ са в тотална зависимост от монополите, говори фактът, че промените в Закона за горите станаха набързо факт, след като Витоша ски през тази зима провали ски-сезона. Помислете: каква е тая фирма, която цяла година плаща концесионната такса (колко ли и голяма тя?), а през сезона, когато единствено може да реализира печалби, не работи?
Истинският проблем е, че в България да има и не 10000, а 100 000 км писти, пак ще си останем бедни и забутани. Не е като в България да няма пари, просто огромен процент от тези пари са концентрирани в групи от хора, почти винаги в добра позиция заради връзките, парите и влиянието акумулирани по комунистическо време (или създадени от роднините им). Не знам още колко наивници има в България, които да вярват, че феномени като ТИМ или сенчести типове превърнати в политици-популисти като бат Бойко могат да съществуват без някой да им е дал едно рамо отгоре. В една малка държава като България това не е възможно. И затова сега Бойко е готов да връща, от една страна от благодарност и лоялност и, от друга, защото хората, които са го подкрепял преди, имат достатъчно средства с които да му махнат килимчето сега. Така се получава един затворен кръг "аз ти давах преди, ти ми даваш сега". Единственият проблем е, че около тази история се вдигна твърде много шум и видимата непопулярност на закона е очевидна - то това българинът да излезе да протестира, значи ножът наистина е опрял до кокъла. Като включим в това уравнение и факта, че Бойко е ултимативната фурнаджийска лопата - "Аз мога твърдо да заявя, че този закон ще бъде прокаран и нищо не може да промени факта" до два дни по-късно да казва "Ние, естествено, ще вземем предвид аргументите на хората и тяхното мнение, и ще съобразим закона с волята на народа" и след три дни като нищо може да говори неща от сорта на "Аз всъщност никога не съм твърдял, че този закон трябва да бъде прокаран в сегашната обстановка и действително вътрешно винаги съм имал свойте резерви" - може и нещата да се оправят.
Но, така или иначе, тезата за 10 000 км е малоумна и невярна. То и Нигерия има огромно население, най-голямата регионална сила е в един доста голям за Африка мащаб и има изобилие от всякакви природни богатства, ама не е като да е цъфнала и вързала. По същата причина, поради която нашите имагинерни 10 000 км и тези на Австрия (действителните) не биха били равностойни.
И още нещо - много ми е чудно къде бяха тези гейзери и гейзеранки от опозицията като се гласуваше закона. Теоретично погледнато, ако се бяга събрали всичките законът нямаше да бъде приет. По-важното обаче е - защо не са си били на работното място в работно време и с какво лице сега тръгват да искат някакви ветота и т.н.
Цеко има план да стри жилищен комплекс на Щастливеца - лифтовете и пистите са просто параван. Скоро и в други градове. На печелившите - честито!
А горите ,горките циганите ги изсякоха и Симо горския...сега някой умишлено е надал вой...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.