Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Тенденцията на окрупняване в земеделския сектор, която започна преди няколко години, продължава. Това се вижда от статистиката на кандидатите за европейски субсидии в сектора. Срокът за подаване на документи изтече на 9 юни. Според предварителните данни на фонд "Земеделие", предоставени на "Капитал Daily", през тази година намалява броят на стопанствата, искащи европейски средства, но се увеличава регистрираната площ. Преведено, това означава, че ще се обработва повече земя, но от по-малко земеделци.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
28 коментара
Това - хубаво! Само в едрото земеделие (и животновъдство) е спасението (единствено големия мащаб може да даде ниски, конкурентни цени). Обаче, къде е мощната система за социално подпомагане на нуждаещите се, къде са безплатните кухни за безработни, безплатните общежития за бездомни?! Когато потребителската способност се концентрира в малцина свръх-богати, а мнозинството останали тънат в безправна мизерия, както е в България (пък и не само) - умират всички стимули за развитие на пазарната икономика...
НА ПРЕДНИЯ КОМЕНТАР ДОРИ И ЛЕНИН БИ ЗАВИДЯЛ :)
Публикувано през m.capital.bg
До коментар [#2] от "0888571682":
На икономическото невежество на предния коментар и Буш-младши би завидял! Я подхвани макрото и научи кръгооборота...
Ако това беше "Капитал" от 90-те - щяхме да можем да прочетем и кои са собствениците на тези фирми, както и кой от кое управление на ДС произлиза.
Както е казал Оруел - журнализъм е да напишеш онова, което никой друг не смее да напише, всичко останало е ПР.
Изглежда, че процесът за овладяване на територията на България е към своя край. След Черноморието и земеделските земи, сега остана да се поемат на отчет някакви си "пикливи" 25% от територията, наречени "горски фонд".
(знам, че е над 40% горския фонд на Републиката; тоя за поемане е около 25%, иначе Европа ще бие през пръстите и ще трябва да сменяме правителствата като гърците)
С което преходът към демокрация и пазарна икономика най-после окончателно и безвъзвратно ще завърши.
И тук окончателно и безвъзвратно ще зацари невероятен социално-икономически рай. От робовладелско - латифундистки тип.
Нещо като Аржентина, нещо като Бразилия. Дето имат десетки и стотици пъти повече земя, впрочем. И над 60 години управленски опит в контрола над градските гета.
Борим се с картелите, а? Хаахх...
До коментар [#1] от "Станислав Янков":
Погледнете как е в другите европейски страни. Там земеделските стопанства са с около 500-5000 декара. Не повече. Така има конкуренция. Сега конкуренция няма, собствениците на земи са принудени да си дават земите под аренда на 1, максимум 2ма арендатора. Като резултат, рентите са ниски.
Сигурен съм и в другите европейски страни има желания за окрупняване, но има явно законови ограничения в интерес на конкуренцията.
Естествено, че ще намаляват бенефициентите! И по брой и по големина! Изискванията на фонда към тях са такива, че средните и дребните отпадат. Все повече от по-едрите ще отпадат! А, не трябва да е така! Нали уж, средата е крепящият елемент?! Средата се унищожава и в селото и в града! Остават само двата края - най-слабите и най-силните! Малкото гравитиращи около тях бързо биват засмуквани! повече към слабите и по-малко - към силните! Сигурно и другите народи са преминали през този етап, но ние нямаме мъдрост и воля за да го преминем! Затънали сме от години и няма излизане! Много удобно за икономиките на другите страни от еврозоната.
До коментар [#2] от "0888571682":
хахха, и за оше двама се сещам, които биха завидели
До коментар [#1] от "Станислав Янков":
задавате ли си жъпроса защо трябваше така тъпанарски да се унищожи едрото земеделие пък макар и под формата на ТКЗС. Вероятно за да се изгради една нова просташко-мутренска прослойка ?
А защо всички мислят, че оркупняването на бизнеса задължително е свързано с ДС и прочие? Не е ли възможно просто пазарът да се развива както се развива един нормален пазар - с тенденция към запазване на добрите, които в даден момент монополизират пазара.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.