Битката за евтините мегавати
Трусовете в търговете за електроенергия показват колко трудно може да се достигне до свободен пазар


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Кой, колко и на какви цени ще купува електроенергията? Обикновено това са въпросите, които вълнуват търговците и големите индустриални предприятия, които осигуряват енергията си чрез сделки по свободно договорени цени. За целта те могат да купят електроенергията от всяка една централа, но голямата битка винаги е за евтината енергия, произвеждана от държавните – АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица-изток 2".
От това какви цени се договарят зависи пряко конкурентоспособността на българската индустрия. В момента основните двигатели на износа са енергоемки производства в областта на добивната промишленост, но за технологичните компании, които в бъдеще ще трябва да излязат на свободния пазар, също не е без значение колко плащат за ток на центрове си за обработка на данни. В същото време с приходите от свободния пазар, централите успяват да компенсират по-ниските цени, на които са принудени да продават за регулирания пазар, на който потребители са битът и малките, и средните фирми.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
1 коментар
Едва ли им по-непрозрачен пазар от енергийният,освен може би банковият.Толкова е сложно,че да не може обикновения човек как го товарят.Мощности строени с държавни пари,платени преди много години,се обяснява как са на загуба.Когато ги вземе частника пак не прокопсват.Кога ли ще ни писне на робските душици...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.