Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси, която е самостоятелен държавен орган, разследва депутата от ГЕРБ Емил Димитров. "Работим по него от 2-3 седмици", е заявил председатеят й Филип Златанов, цитиран от в. "Сега".
Той уточнява, че комисията не се е самосезирала от многобройните публикации за лобистки поправки в закони, които Димитров активно внася през целия мандат на управлението на ГЕРБ, а производството е започнало по получен сигнал срещу него.
Златанов не разкрива подателя на сигнала и подробности от съдържанието ме с мотива, че законът не го позволява. В средата на май коалицията от екологични организации "За да остане природа в България" съобщи, че са сезирали органа, разследващ наличие на конфликт на интереси, да провери зам.-председателя на парламентарната комисия по земеделие и гори.
Според закона за конфликт на интереси, ако при Емил Димитров се установи такъв, той може да бъде глобен от 5 до 7 хил. лв. Законът предвижда още възнаграждението, получено при конфликт на интереси за периода, през който той е бил укрит, да се отнеме в полза на държавата или общината.
Гори, дървесина и ловни стопанства
Природозащитниците напомнят, че според имотната му декларация Емил Димитров е собственик на гори, а свързани с него лица са собственици на фирми от горското стопанство, дърводобива и др. Според тях като вносител на законови промени депутатът е в потенциален конфликт на интереси и "има частен интерес в качеството си на лице, заемащо публична длъжност".
Прокарана от Емил Димитров промяна, въвеждаща параграф 49 в Закона за горите, предизвикал масовите граждански протести и в крайна сметка спрян след вето от президента, се променя чл. 37б от Закона за лова, който се отнася до парите от концесии на държавни дивечовъдни участъци. Сега тези средства отиват в държавните горски предприятия и се изразходват за подпомагане на дивечовъдни участъци, които не са отдадени на концесия.
С изменението парите ще отиват във всички дивечовъдни участъци, включително и отдадените на концесия. Според оценката на експерти става въпрос за над 5 млн. годишно. "Това е все едно хазяинът да връща парите за наем на наемателя, а Емил Димитров е един от най-големите концесионери", коментира преди седмица бившият директор на Агенцията по горите Георги Костов.
Костов посочи и друга промяна в Закона за горите, внесена отново от Емил Димитров и шефката на земеделската комисия Десислава Танева, която засяга правомощията на държавните горски предприятия.
С параграф 32 се изменя чл. 165 от закона, така че да позволява горските предприятия да могат да извършват самостоятелно сеч до 30% от "годишното ползване за съответното териториално поделение". "Проблемът е в неяснотата дали тази сеч е част от планираната или над нея и тази неяснота може да доведе до големи поразии", каза експертът.
Ще правим каквото си искаме
Димитров присъстваше на срещите на земеделския министър Мирослав Найденов с представители на частните горски компании, протестиращи срещу приетата на тъмно наредба за дърводобива и търговията с дървесина, която според тях дава конкурентни предимства на държавни предприятия и "връща социализма в сектора".
Тогава от асоциацията на частните фирми цитираха думите на депутата на една от срещите - "България е наша, гората е наша, ще правим каквото си искаме, с вас или без вас!", а думите им останаха неопровергани.
По времето на тройната коалиция името на Димитров нашумя като един от най-облагодетелстваните от скандалните горски заменки бизнесмени - с 900 дка. Тогава той каза, че няма нищо общо с фирмата, направила замяната, а просто дружества с негово участие имат акции в нея. Дружество с негово участие отново чрез замяна получи 11 дка край Несебър.
При мандата на ГЕРБ депутатът от управляващата партия е сред най-активните вносители на поправки в закони, като почти всяка от тях предизвиква скандали и обвинения в лобизъм и от опозицията, и от неправителствения сектор.
Негова идея беше да се удължи с месец ловният сезон за дивите патици, с което на практика те щяха да бъдат отстрелвани в размножителния период. След бурната реакция Димитров оттегли поправката си. Депутатът опита да лансира продължаването на заменките с държавни гори, докато е в сила мораториумът върху тях, както и отпадането на забраната, но отново не успя.
И цигарен бизнес
Като бивш председател на асоциацията на търговците с тютюн Димитров беше и сред най-активните противници на пълната забрана на пушенето на публични места. Неотдавна пък стана ясно, че пак с негови поправки в Закона за тютюна и тютюневите изделия беше забранена както продажбата, така и производството на заготовки за цигари с филтри - - т.нар. туби или гилзи за пълнене с тютюн, към които има и филтър.
Така бяха ударени производителите им, най-големият от които - "Юрий Гагарин БТ - Пловдив, а от бранша коментираха, че поправката е лобискта и в полза на "Булгартабак". Димитров аргументира предложението си с това, че се ощетявал пазарът на цигари с бандерол, но забраната е очевидно нелепа, защото от продажба не се спират нито хартията за свиване, нито филтрите, които се предлагат поотделно.
Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси, която е самостоятелен държавен орган, разследва депутата от ГЕРБ Емил Димитров. "Работим по него от 2-3 седмици", е заявил председатеят й Филип Златанов, цитиран от в. "Сега".
Той уточнява, че комисията не се е самосезирала от многобройните публикации за лобистки поправки в закони, които Димитров активно внася през целия мандат на управлението на ГЕРБ, а производството е започнало по получен сигнал срещу него.
7 коментара
Ще го изперат. Като новичък ще е :-)
"С параграф 32 се изменя чл. 165 от закона, така че да позволява горските предприятия да могат да извършват самостоятелно сеч до 30% от "годишното ползване за съответното териториално поделение". "
Идиоти.... Направете го параграф 22, и всичко си идва на мястото...
Този нещастник трябва да бъде изгонен незабавно от парламента и имуществото му конфискувано, освен ако не покаже документи как го е придобил. Аман от некадърни мишки които са готови да продадат и майка си за пари.
Изобщо не очаквам за тоя представител на мафията да има последствия. Напоследък като гледам всички царски пешки, офицери и мафиоти бяха тотално оправдани. И никой не реагира. Допълнително откраднатите от държавата имоти от Симеон още са си негови. Явно и там се чака да изтече някаква давност. И всички заменки са си валидни, че даже ги защитават прад Европа. Който още вярва в Бойко да се замисли. Думите - добре, ама делата обратни.
Дано Бойко Борисов е решил да разкара този тумор от ГЕРБ
Биографиите на Десислав Танева и Емил Димитров съпоставени , а и прочетени поотделно , ще покажат за сетен път , че комунизмът от България въобще не си е отишъл - той само е мутирал.
Това нещо, наричащо се ГЕРБ, е пълно с крадци, мошеници, клиентелисти и всякакви други боклуци. Цитират се няколко промени в законите, но се пропускат неприетите закони, които ако бяха влезли в сила - е, тогава просто щяхме да се върнем "в турско", с всичките му феодални привилегии за Емил-Димитровци и подобните му. Очевидно е за какво им е била властта на ГЕРБ-овците - дано и тези, дето гласуваха за тях, и те да са го разбрали.