// К1: Средата / Политика
Окончателно: Парламентът одобри закона за отпадъците
Бизнесът не е доволен от новите правила, но Брюксел може да спре санкциите срещу страната
Фирмите за скрап трябва да кандидатстват за нови разрешителни. |
Високи екоцели
Според новите разпоредби до 2020 г. поне 50% от хартията, стъклото, металите и пластмасата, изхвърляни от домакинствата, трябва да се рециклират. Дотогава биоразградимите боклуци от бита, които се депонират, трябва да спаднат с 65% спрямо нивата от 1995 г. В момента България е сред най-зле представящите се държави в ЕС в областта на отпадъците и боклука - от години страната се бави с изграждането на модерните регионални депа. Затова целите, гласувани от депутатите, са истинско предизвикателство.
Оспорван мач
Въпреки че управляващите се съобразиха с някои от исканията на рециклиращите компании – например намалиха двойно (до 25 000 лв.) банковите гаранции за площадките им, в крайна сметка в закона останаха и ограничения. Гражданите ще предават стари метални вещи само на общински пунктове, и то без да получават пари, гласи една от най-противоречивите разпоредби в новия закон. По настояване на екоминистерството до 2 години общините с над 10 000 души население трябва да направят такива пунктове. Това ще са единствените законни места, на които хората ще могат да връщат безвъзмездно отпадъците. Идеята е кражбите на метална инфраструктура, от които страдат железниците и телекомите, да станат по-непривлекателни. Площадката ще струва на общинския бюджет не повече от 300 000 лева, прогнозира зам.-министърът на околната среда Евдокия Манева, цитирана от "Фокус". "Имаме ресурс и общини, които не могат да се справят, ще ги подпомогнем", каза още тя. Мярката обаче ощетява обикновените потребители и изкривява пазара на преработвателите. "Идеята за безвъзмездно събиране на отпадъците противоречи на икономическата логика и не стимулира намаляването им в бита", коментираха след приемането на закона от Българската стопанска камара (БСК). Освен това рециклиращите фирми твърдят, че държавата трябва да осъществява ефективен контрол срещу кражбите, а не да забранява на частните площадки да работят с материали от бита.
Малка победа
Фирмите за скрап обаче отбелязаха точка в мача срещу министерството. Пунктовете им ще могат да са върху територии, определени с какъвто и да било устройствен план. Първоначално от ведомството на Нона Караджова искаха да се признават само общи устройствени планове. Оказа се, че повечето общини в страната не разполагат с такива документи и подобно изискване към бизнеса е непосилно. Решаваща роля изигра Конституционният съд, който отсъди в полза на бизнеса и сега пунктовете могат да минават и по по-либерален режим например с подробни устройствени планове. Всички фирми за черни и цветни метали обаче ще трябва да кандидатстват за нови разрешителни до 6 месеца след влизането в сила на закона.
Още по темата
Екоминистерството предлага нова наредба за третирането на старите гуми, с която ще се насърчат инвестиции в преработващи инсталации
10 авг 2012Броят на площадките за скрап намаля наполовина за една година
8 юли 2012Правилата за отпадъците са поредният случай на чиновническа мудност в прилагането на евродирективите
26 апр 2012Половината законни площадки за скрап са затворили заради екозакон
Заради лошия контрол незаконните ще се увеличат, обявиха от бранша
17 апр 2012
ГЕРБ внесе допълнение на съществуващите текстове в Наказателния кодекс, което се отнася най-вече за юридически лица
10 дек 2019, 621 прочитания

И още: Три журналистки взеха приза "Човек на годината", партия на Слави би била трета политическа сила, утре управляващите гласуват Цацаров за шеф на КПКОНПИ
10 дек 2019, 592 прочитания
10 дек 2019, 1936 прочитания
10 дек 2019, 1781 прочитания
10 дек 2019, 956 прочитания
10 дек 2019, 952 прочитания
10 дек 2019, 944 прочитания
Венцислав Върбанов изтегли предложението си, което възмути вносителите на чуждестранни марки