950 млн. евро. Продадено
България успешно се завърна на международните дългови пазари, като пласира петгодишни облигации при 4.43% доходност


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
След десетгодишна пауза България се завърна на международния дългов пазар. И въпреки напрегнатата ситуация в Европа страната успя да пласира петгодишни облигации при по-добри условия от тези, при които в момента се финансират Испания и Италия. Интересът към емисията е бил много висок, което логично е позволило на правителството да продаде по-изгодно. Успехът на новата емисия е важен, защото тя осигурява на държавата предвидимост в публичните финанси предвид предстоящото първо голямо плащане по външния дълг догодина.
Подадените поръчки са надхвърлили над пет пъти предложените книжа на стойност 950 млн. евро. Според официалното съобщение на Министерството на финансите постигнатата доходност е 4.436%.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
95 коментара
4.4% е много добре. Само да не окаже утре, че е 5.4 или 6.4% :)))
До коментар [#1] от "portfolio":
Прав си.
Дянков се хили като дарено цигане :) Безспорно се справи добре с емисията, но да не забравяме, че с нея се покриват единствено падежи на стар дълг (отлагат се във времето). Това по никакъв начин не решава проблема с натрупващите се вътрешни дефицити. Вместо да коткат нови чуждестранни инвеститори, гербаджиите се чудят за какво да пропилеят някой друг милион от бюджета - все пак идват избори. Този път обаче сметките им могат да излязат погрешни - когато една партия загуби доверие, даже тава пържоли и каса бира на калпак не спасяват положението.
еех мама му стара, що не е 10%, та ний старите комунисти да ва подпукаме крити4но. Пустия му Дянков големо дяволе, излезе пак на преба, но здраве да е , на нас от БСП по4на да ни харесва .
Много добре, зависи за кого. Моята банка във Франция ми изплаща по 1,5% лихва. Интересно защо никой не предлага на емигрантите да инвестират в собствената си страна. Това е обичайна практика в Латинска Америка, нарича се "микроинвестиране". 1 милион емигранти да си купят по хиляда лева с 3% лихва, ето ви милиард лева с 3% лихва. Да, ама на Дянков ще му откъснат главата ако не напълни гушата на "инвеститорте". Впрочем, това е върха на наглостта да наричат инвеститори българските мафиоти които от чужбина с моите пари изкупват българската държава. Направи ли ви впечатление, че не се знаело кои са. Ха-ха-ха... Питайте ББ, той сигурно знае.
До коментар [#4] от "jetchev":
Доходността по емисията ще стане ясна на 03/07/2012 г.
Обявените 4,25 % са силно оптимистични. Испания, която има сходен кредитен рейтинг(Bbb3, ако не се лъжа) ще плаща 7% по последната си емисия облигации.
До коментар [#5] от "Любо":
Любо, това не е решение на Дянков. Забраната за покупка на ДЦК от местни ФЛ е от 2005г. което автоматично прехвърля питането ти към М.Велчев.
Ако благоволи, форумният герой vladimirkarolev също може да разясни темата, той беше част от икономическият екип тогава :)
Не става въпрос за 2 млрд дълд, а за 10 млрд лоши кредити и нон-солвънт банкова система. Да си държиш депозита, като няма нищо срещу него не е много разумно.
Докъде я докарахме - след като 10 години се оправяхме без нови борчове, сега се радваме на "успешно" изплащане на стар дълг с нов такъв. ... Аз пък си мислех, че успех е когато си изплатиш кредита с реално изработени пари.
Без ни най-малко да съм експерт в материята, се чудя дали предвид факта, че тръсенето четирикратно е превишавало предлагането и че на вторичния пазар облигациите вече се търгуват на 101.5% от номинала си, не сме можели да постигнем и по-ниска лихва, примерно цитираните 4.15%.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.