Fitch запази рейтинга на България една стъпка над "junk"
Задълбочаване на проблемите в еврозоната и отказът от реформи са основните рискове, според агенцията, която оценява страната без възложение от правителството


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Рейтинговата агенция Fitch потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на България на "ВВВ-" със стабилна перспектива.
Това е най-ниското ниво на инвестиционен рейтинг в скалата на агенцията, като по-ниското стъпало дава статус "junk" (боклук) на инвестициите в държавен дълг. Официално отношенията на българското правителство с тази агенция бяха прекратени през януари 2010 г. и от тогава тя поставя оценките си без проучванията за България да й се възлагат от Министерство на финансите. Двете агенции, с които България поддържа отношения, са Standard & Poor's и Moodiy's.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
24 коментара
Което поставя под въпрос ползата от такива агенции. Плащаш си рекета - имаш висок рейтинг. Не го плащаш - рейтингът ти почва да изостава спрямо тези, на които плащаш. Между другото, в навечерието на апела си за финансова помощ рейтингът на Гърция беше АА- или нещо подобно. А преди това растеше целите 10 години, в които се трупаха дълговете
прогнозира растеж от 0.9% за българската икономика през тази година и го определя като слаб за стандартите на икономики с рейтинг "ВВВ"
...
Щото страните с по-висок рейтинг в Европа имат грандиозен растеж, нали?
Въобще има ли кой да ги слуша тея още?
А пък ако вземем да си платим какъв рейтинг ще ни избарат ...
Апропо какво стана с идеята за Европейска рейтингова агенция ?
До коментар [#1] от "cinik":
За страни като България, рейтинговите агенции са едни от малкото, които могат да дадат компетентно мнение. Страната е във валутен борд (малко западни анализатори разбират спецификите му), емитира облигации на външние пазари веднъж на 10 години, има недоразвит капиталов пазар. Така че, освен анализите на няколко (две-три) чужди банки, които имат бизнес тук, мненията на рейтинговите агенции за България си имат значение.
Иначе потвърждаването на дългосрочния кредитен рейтинг или по-скоро непромяната му си е хладен душ за Дянков, който тръбеше до скоро на всеослушание как всеки моемнт ще ни го повишат.
Не че това има някакво особено значение, предвид това, че самият той изрично заяви, че не мисли да емитира нов дълг.
На мен ми е по-интересно перверзното положение да ни вдигат рейтинга агенции, на които плащаме, и да ни коват такива на които не плащаме.
Можеш хем да се оправдаеш за лошата оценка, хем могат да ти опровергаят хвалбите след повишение
До коментар [#6] от "Горбачов":
Ще вземаме оценките на платените и неплатените, и ще вадим средно аритметично :-)
Прословутият "успешен" търг за еврооблигациирте е съмнителен и Фитч го знаят. Колкото и Дянков да се напъва, няма да ги преметне. Всичките държавни фирми са декапитализирани, непродаваеми, т.е държавата е вече без активи, а гражданите й неплатежоспособни.
overjunk?
А поука няма ли да си извадите? Без икономика, няма нищо - пустиня. А... има и един финансов министър, чийто главни постижения са да взема нови кредити.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.