Пряка демонстрация
Референдумът "за" и "против" АЕЦ "Белене" може да се превърне в доминираща тема на предизборната кампания


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Когато през 2004 г. председателят на ДПС Ахмед Доган каза, че "референдумът е опасна игра на демокрация", защото всяко допитване предполага "зрялост на гражданското общество, каквато у нас все още няма", това беше отминато с пренебрежително мълчание или тихо възмущение за високомерието му като част от управляващия елит.
Осем години по-късно думите му изведнъж попаднаха в реален контекст и звучат по-различно. Не в смисъл че историята е доказала гения на Ахмед Доган, а че може би повече демокрация не означава пряко допитване до хората за всяко нещо. "Ако проведем допитване за смъртната присъда, знаете какъв ще е резултатът и как ще реагира Европа, ако вземем решение за връщането й... Не знам какво ще се случи, ако се проведе референдум за НАТО, за затварянето на III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй" или за участието ни в Ирак", каза тогава председателят на ДПС. В едно е на път да не познае - че след 2007 г. ще има условия за референдуми "от гледна точка на вече утвърдени демократични принципи, норми и традиции".
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
149 коментара
Големи сте сладури,значи от една страна сте против Белене,но от друга искате да ударите по репутацията на Борисов и сега накрая нищо не се получава.Нали на всички е ясно,че е чутовна глупост да се изхарчат едни 30 милиона за референдума,при положение,че може да се направи с парламентарните избори и после на всички е ясно,че нито имаме 20 милиарда за Белене,нито има смисъл да я строим,като сега още нямаме недостиг на енергия,а цените на другите технологии падат стремително надолу и след няколко години,може да имаме много по-добро и евтино решение.
До коментар [#1] от "kazahstan":Нямало пари за Белене, пък имало за Козлодуй. Тъпан4ев сега ще правим нова площадка в Козлодуй която ще струва милиарди при положение 4е сме ги дали тези милиарди в Белене . Да си 4ул друга държава да е правила подибно нещо?И тябва ли да имаме недостиг на енергия за да по4нем да мислим за централа.И кой технологии подат стремително надоло още? Те паднаха достатъ4но до сега с 50% и пак са скъпи или 4акаш да паднат с още 50% , демек производителя приозвежда и продава панела без пари , щото ти тъка искаш.И след няколко год. може би ще 4акаме да изгрее слънцето за да се появи ток в мрежата.
Дебатът за Белене не е нищо повече от стратегия за печелене на точки покрай изборите и ясно показва липсата на визия при нашите управляващи, включително царя и тройната прелюдия. Подписвайки преждевременната смърт на Козлодуй Кунева си е давала ясно сметка какво ще се случи, после заедно с червените взеха едни сериозни заеми именно за строежа на Белене, но инвеститорите се изпариха, проектът потъна, остана само бетонната площадка и още един воденичен камък на врата ни. Естествено, съвсем удобно след това новата лидерка определи Белене като "мегаломански" и си изми ръцете сякаш няма нищо общо.
Цитат от статията: "Основанията на Борисов официално са изцяло финансови - "референдум струва към 30-40 милиона, тоест избори все едно се правят."
"Демократите" нямали пари за демокрация!!! Егати и "демокрацията"!!!
Надали у нас останаха хора, живеещи с мисълтта, че държавата ни е демократична. Това е чиста клептокрация, задълбочена от тежко и системно медийно затъмнение. Народът, в основното си част селячество, няма как да знае дали Белене е рентабилен и добър проект. Това дори Парламентът не го знае. А хората просто искат евтин ток – поредната изюзия, която няма да се осъществи дори ако вдигнат 30 АЕЦ-а. Амбициите на разните Станишевци нямат нищо общо с поевтиняването на електроенергията, а доубиването на народа, който ще изплаща Белене плюс скъпите цени на енергията. Нелепица, която можеше да реше още на времето, когато безсрамницата Меги тегли шалтера на енергетиката ни. А и никак не е трудно да се проследи връзката й с Козлодуй, Белене и банката Париба.
Темата за "Белене" може да се превърне в предизборна само, ако въпросът не бъде решен до изборите. Един референдум, независимо от резултатите му, ще извади "Белене" от популисткото говорене и като средство за пласиране в парламента.
Явно затова не искат да го решат.
Това, че някой е ЗА референдум, не означава, че е за БСП. Нима хората от София не виждат, че града хвърчи с космическа скорост? Нима хората от Шумен, Разград и Кърджали са забравили за Тройната ламя? Не, не са забравили.
Публикувано през m.capital.bg
Трябва ли да има референдум за Белене? http://kololoto.blogspot.com/2012/07/blog-post_28. html
Най-добрия резултат от предполагаемия референдум, би дошъл ако целокупния български народ гласува ПРОТИВ проклетия реактор.
така може би окончателно ще се отървем ок комунистите и руското влияние по тези земи. Най сетне!
До коментар [#9] от "Стефан Василев (vassilev12)":Гениално само 4е този реактор така или ина4е ще се постави в Козлодуй и тепърва ще му правят площадка . Тъка 4е сте дале4 от смисъла за референдума.Ама такива като теб отнесени от вихъра колкото искаш.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.