По-важната олимпиада
От любителския спорт зависи здравето на нацията (и на професионалния спорт). Защо обаче той не се класира в списъка с приоритетите?


Екип на Капитал

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.


Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
49 коментара
Защото (погледнете бюджета) след пенсии, двете най-големи пера като разходи са МВР (смях) и МНО. Докато не инвестираме достатъчно за спорт или наука (харчим 4 пъти по-малко от средното за ЕС за изследвания и научни разработки), успяваме да сме на 2 място в ЕС по военни разходи като % от БВП (SIPRI Military Expenditure Database, 2010). Преди нас е само такова икономическо чудо като...Гърция!!! 7 милионна България има армия от 32445 души. 9 милионна и много по-богата Швеция има 16 958 души, а 10 милионна Чехия 24 18 души. Имаме повече танкове от страни като Испания или Великобритания (Defence Analytical Services Agency, 2011)
Поздравления за Капитал - темата е повече от актуална !!!
Олимпийските медали не правят една нация по-здрава и читава.
... Ако пък самочувствието й зависи от подобни дрънкулки - това вече е диагноза.
Живея в Линц Австрия и първото нещо, което ми направи впечатление тук е, че има множество и всякакви публични спортни площадки и играща и всичко се поддържа в отлично състояние. Хората спортуват СУПЕР много и то разнообразни спортове.
И не е въпрос на само на пари, а на желание и организация. Например има десетки тенис маси, които са бетонни с желязна мрежа, тоест няма никаква поддръжка.
Желание, мисъл и организация! и по-малко оправдания
На инфографиката втората pie-диаграма е сгрешена. Не може 55,4% да е по-малкия дял.
Защото лакомията на нашите "велики спортисти" предвижда да има САМО и единствено за тях лично пари. Тях не ги интересува масовия спорт, тях ги интересува само и единствено личната им банкова сметка да набъбва с 50-100 хил $ след всяко по-голямо състезание.
Наглостта на спортитите ни стигна до там, че да искат (а и получиха данъчни преференции) за да могат да правят лични далавери.
Подхотовката на една състезателка по стрелба, по гимнастика, по плуване струва поп 100-300 хиляди на година, когато една спортна площадка струва 30 холяди.. Но понеже българите обичаме "всичката пара в свирката", ние предпочитаме да хвърляме пари на вятъра за 1 състезателка, вместо с тези пари да бъде осигурен масовия спорт на 100-200 деца, от които със сигурност ще излязат поне 2-3 шамшионки в бъдеще.
Погледнете футбола - дебилските ни фурболисти прибират по 10 000 евро заплата, за нищоправенне, а между панелните ни блокове няма останала нормална тревна площ с 2 врати , децата да играят футбол. С една заплата на един футбиолист могат да бъдат осигурени 20 елементарни футболни игрища, на който да тичат по 20 деца ежедневно..
А какво да кажем за спортните дебелогъзцци тип данчо лаз. - за които е важно да се смучат едни пари от бюджета за спортната федерация, от които да остават по няколко хиляди на месец за издръжка на администратори, чиито задници са по-големи от бюрата им.
Това е.. малоумие! и безгранична алчност..
И понеже си говорим по темата - едно едно примерче от САЩ. Тук масовия спорт е издигнат в култ. Всяка сутри под прозореца ми тичат хора на по 20, 40-се, 60 години... прапасани с мака бутилчица вода на кръста. Велосипедни пътеки и велосипедисти са навсякъде.... ежечасно..
В училищата е въпрос на чест да си треньор (на доброволни начала) на отбора по баскетбол или футбол. Няма значение колко разбираш - важното е да имаш поне малко познания и желание. Масова практика е бизнесмени - милионери в свободното си време 2-3 пъти на седмица да тренират малки деца БЕЗПЛАТНО!!! За тях това е въпрос на престиж и уважение..
Абе..
Браво, крайно време е да се задвижите по темата, не за друго ама ще се наложи улеи да сложат на летището че Бидончетата да влизат по лесно ...
Факт е, че основната част от бюджета на спортното министерство отива за професионалния спорт - подготовка на олимпийските надежди и т.н.
Спортната инфраструктура за обикновените граждани е много зле. Стадионите са с ограничен достъп. Всеки, който поне веднъж е ходил да бяга в НСА, знае каква гъчканица е на малкия стадион - защото на големия не пускат. Ако е само за бягане - това може да се практикува и в парка, но какво да кажем за специализирани уреди? Успоредки и висилки има основно по училищата, но не и в парковете. Изграждането на такива съоръжения може да стане що годе евтино от самите граждани - пример тук
http://streetfit.org/?p=62 - но пак се сблъскваш с бюрокрация, чакане на разрешителни и т.н. Така остават вариантите да ходиш на фитнес или да си тренираш вкъщи.
FYI:
[quote#6:"bestbuy"]въпрос на чест да си треньор (на доброволни начала) на отбора по баскетбол или футбол.[/quote] За малките, в училище тренъорите са професионални и ако са добри зикарват повече от училището от рефериране на таланти към университетите ...
Не зная за вас, но мен никой не ме е спрял да спортувам. Във Варна се направиха предостатъчно спортни площадки в които всеки може да спортува срещу неголяма сума. Ако си мързелив и търсиш извинение и от вас да дойдат да те заведат на стадиона пак няма да стане. Общо взето работата е мрън-мрън. Точно в аматьорския спорт у нас има огромен прогрес. Куцото е в професионалния. Но това е по-скоро престиж, отколкото някаква реална полза.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.