По-малко стажанти, повече разходи за бизнеса
Задължителните трудови договори за млади хора без опит могат да затруднят както тях, така и фирмите


Калина Чернева

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Идеята компаниите задължително да сключват трудов договор с младите хора, които наемат на дългосрочни стажове, ще има обратен на търсения ефект. Причината е, че ще се увеличат разходите на бизнеса и този тип програми ще станат по-непопулярни, което пък ще намали младежката заетост, вместо да я увеличи. Това коментираха икономисти и специалисти по човешки ресурси пред "Капитал Daily".
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
17 коментара
"Част от бизнеса обаче е против стажът задължително да е платен, става ясно от позиция на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), публикувана от Investor.bg. Оттам предлагат да възнаграждават стажантите само ако те допринасят за по-добри икономически резултати на предприятието."
Ако разбирам правилно, от КРИБ предлагат нещо, в което ги бива най-много - дране на кожи и смучене на свежа кръв.
Това до известна степен обяснява бледия тен на г-н Донев - вероятно му е противопоказано излагането на слънчева светлина!
...дали някой да не опита да поднесе кръдт или глава чесън към него?! :-)
Минималната работна заплата е 290 лева. За един реален бизнес това би следвало да е посилна сума. Безплатен труд не би бил уважаван нито от работодателите, нито от стажантите. Държавата би могла да поеме част от тези 290 лева. Определено могат да се намерят пари от някоя ОП на ЕС за развитие на човешкия потенциал.
съжалявам: кръст
Това е нонсенс - дългосрочен стаж. На практика става дума как да се заробят младите, като се завържат поне за няколко години към дадена фирма и то на по-ниска заплата. (парадокс е, че работодателите са по-щедри от синдикатите - 70% срещу минималната заплата) Ако фирмата обучава някого, това е гражданскоправно отношение и може да се уреди с отделен договор: вкл. задължение да се отработят определен брой години или да се възстанови сумата с лихвите при напускане. В момента редица компютърни фирми финансират обучението, както и взимането на сертификати, които често пъти струват майка и баща. Аман от идеи за "демократичен" и "хуманен" феодализъм!
Направо чета и немея! Дългосрочни стажове?!? Ако за 1 (една) година човекът не е изучил какво се прави на работното място, то няма, повтарям няма смисъл да се мъчи...
Реално от всичко личи, че доста хора се мъчат да намалят разходите за труд било то чрез неплащане на осигуровки, било то чрез експлоатация... Искат водата да тече нагоре ама няма да стане! Дори законово да задължиш някой да работи за теб безплатно, можеш да си сигурен, че такава ще я свърши, че ще съжалиш защо не му плащаш!
Истината, която частично по-горе споделих е, че на работодателите не са им нужни нови хора, те нямат желание да инвестират в човешки капитал, тъй като обема на работа спада и съвсем логично не желаят да си усложняват живота с бюрократични безумия! Единствения напън, който биха направили е за да прецакат държавата или младежите! Това няма да донесе полза нито на едните, нито на другите...
Мислех, че с безплатния труд сме приключили поне от отсвобождаването на негрите в САЩ, но виждам, че според много от нашите бизнесмени крепосничеството е нещо напълно в реда на нещата. Гадни, алчни боклуци...
а нали държавата 6 месеца щеше да плаща заплата и осигуровки на стажанта сума на наставника. Май Парите ги няма опапани са за друго и сега се чудят как тази програма да я изменят така че да стане ама друг път
До коментар [#6] от "lol":
Неплатените стажове са практика в англосаксонския свят, има хора които работят по 1-2 години срещо НИЩО само за да натрупат опит в реална фирма от бранша в който искат да се развиват. В германия е нормално по време на висшето си да натрупаш поне 1 година стаж, като заплащането е символично, под 200 евро и ви говоря за много богати и големи фирми.
И разбира се, всеки който подходи сериозно към стажа си, после си намират работа в тази или друга фирма и разбира се с времето си взимат пропуснатите заплати и много повече.
До коментар [#5] от "nqma zna4ka koi":
Ебахти глупостите сте изписали, вие имате ли идея колко много качествени хора се търсят в техничесата сфера в момента в БГ ?. Ама под хора се има предвид такива дето са посещавали занятията, вземали са си изпитите, знаят поне 1 чужд език и могат да го ползват в професионалната област. И не се притесняват да учат нови неща.
Е такива хора в БГ са много, много редки. И офертите към тях са много добри, обаче просто няма достатъчно.
Иначе паплач дето не става и за чеп за зеле има много.
освен всичко друго, неплатеният стаж засилва неравенството в обществото - само деца от семейства с по-добър материален статус могат да си позволят да работят известно време безплатно, а те обикновено вече са получили и по-добро образование.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.