Нагоре, ама малко
Българската икономика продължава да расте, но както и досега - в рамките на статистическата грешка
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Ако целият клас се провали на изпит, дори и с три на релси ще изглеждаш като отличник за съучениците си. Само че не така седят нещата в очите на родителите, като видят бележника. Горе-долу в такъв сценарий е българската икономика в момента.
През първата половина на годината тя успява да избегне рецесията (каквито очаквания имаше) и дори да отбележи малък ръст. В сравнение с останалите в Европа през второто тримесечие страната ни е доста над средата с 0.2% ръст на тримесечна и 0.5% - на годишна база. Въпросът е, че този резултат е крайно недостатъчен, за да накара предприемачите да създават нови работни места или чужди инвеститори да видят перспектива да дойдат. В допълнение еврозоната се свива, а там са основните търговски партньори на България и това най-вероятно означава и по-малко бъдещи поръчки за българските износители.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
26 коментара
Аз поне оставам песимист защото:
- доходите могат да бъдат вдигнати чувствително само като резултат на повече производство и по-голяма производителност. За това трябват реформи и наличието на индустриална политика
- чуждите инвестиции са жалки като обем, което е показателно за привлекателноста на страната и "умението" на това правителство
- износителките ни имат нужда от помощ за да успеят на нови пазари извън ЕС
С ниски доходи, липса на реформи, обидно малко инвестиций и износителки разчитащи само на себе си, шансът ни е само да просветне малко в ЕС. А...и идват избори, един друг шанс!
Интересно, защо "Капитал" не започне, когато пише статии за промяната в БВП-то ни, в заплатите, във външнотърговското салдо - да дава и резултати на останалите държави в ЕС и в света във връзка със съответния икономически параметър, който разглежда (примерно, в сегашния случай да дава петте държави в ЕС с най-голям ръст на БВП в момента и петте с най-голям ръст на БВП в света в момента)?! Да можем да виждаме, къде сме ние и къде са останалите, колко струват всъщност управляващите ни... Все има нужните сведения за икономическия растеж (или срив) на държавите в Европа - Евростат и т.н.
До коментар [#1] от "pzashev":
[quote#1:"pzashev"]- доходите могат да бъдат вдигнати чувствително само като резултат на повече производство и по-голяма производителност.[/quote]
Глупости! Размерът на доходите зависи от минималните такива в бюджетната сфера, а пък доходите в бюджетната сфера като цяло зависят единствено от състоянието на бюджета. Днес състоянието на бюджета е идеално, дори Дянков си позволява да държи данъците ниски (по-ниски даже и от немските, макар немския БВП и произхождащите от него постъпления в немската хазна да са много по-големи от българските) и затова без проблеми могат да се вдигнат заплатите (особено минималните, докато всичко над минималните заплати вече си зависи от частния сектор и дори може да намалява, докато минималните доходи се вдигат).
Също - без оскъпяване на човешкия труд българските и които и да било други предприемачи у нас въобще няма да си направят труда да инвестират в по-ефективни (които са и по-скъпи) технологии. Инвестициите в ефективност (тоест, в по-ефективни и скъпи технологии) могат да стават само по принуда и по никакъв друг начин. Защо някой да инвестира в скъпите автоматизации и роботизации, след като просто може да ползва робския и най-евтин в цял ЕС труд на будалите у нас?! За стимулирането на емиграцията и на отрицателния прираст на населението чрез безумно-ниските заплати у нас - за това въобще да не повдигам на въпрос, че...
До коментар [#1] от "pzashev":
[quote#1:"pzashev"]С ниски доходи, липса на реформи, обидно малко инвестиций и износителки разчитащи само на себе си[/quote]
Тихо, да не чуят м@додържачите на Примата, ще те засипят с минуси и ще те нарекат комунист.
До коментар [#3] от "Станислав Янков":
[quote#3:"Станислав Янков"]Днес състоянието на бюджета е идеално, дори Дянков си позволява да държи данъците ниски[/quote]
Прав си, но не съвсем. Бюджетът ни е горе-долу балансиран (къде ли отиде излишъка от червените?), само дето е твърде скромен. И точно там е проблема. Задай си въпроса защо в последните 20 години се инвестира силно в Китай, Малайзия, Виетнам, имайки предвид, че "демокрация" там липсва, а доходите са съизмерими с българските, ако не и по-ниски. Отговорът е в надеждността, предвидимостта на средата, условията за правене на бизнес. Именно бизнесът (най-вече производство), генерирането на добавена стойност е това, което създава данъчни постъпления и повишение на доходите.
Омръзна ми оправданието "бедни сме, но не сме задлъжнели". Искам да видя тренд, посока на развитие, някой с идея как се излиза от удобната топла кочина. Само че това определено ще е против интересите на влиятелните БГ "бизнесмени".
Българската икономика продължава да расте
--------------------
Всяко начало е Трудно !
Когато човек излиза от калта , в началото е мръсен , но осъзнае ли го , мотивиран ли е - започва да се чисти и след време постига резултата!
Кризата е като Бурята :
---------
Приближава се бавно , неусетно почти!
Единственият сигнал,че е отминала , че ти е Отнесла къщата
---------
Освен това вече сме го преживявали през 1997 год -
и тогава бяхме "изненадани" след банковите процеси - но осъзнахме,че трябва да се гледа напред и продължихме
До коментар [#5] от "КЛЮЧАРЪ":
Ако бюджета е недостатъчен - Дянков нямаше да намалява данъците, а обратното. Ако Дянков не е в състояние да състави размер на данъците за достатъчен бюджет - това си е проблем на Борисов. Да го сменява.
Специално Китай е толкова конкурентен, защото суровините му са държавен монопол, не се разпределят на пазарни принципи и съответно - предлагат се на несравнимо по-ниски цени на местните производства. Когато и ток, и вода, и дрехи, и жилища, и всичко останало е по-евтино - няма как и труда на работниците да не е по-евтин (отделно - безправието и изтезаването на мнозинството работещи там, което обаче охотно се позволява от западните политици). При Малайзия, Виетнам, Тайланд и даже Индия всичко е започнало с безумно ниски доходи и макар днес тези доходи почти да са се изравнили с българските - през времето, през което не е било така, в тези държави са се формирали клъстери, които да запазват смисъла от установяването на подобни производства там. Нито една от изброените по-горе държави обаче в никакъв случай не може да се нарече иновативен лидер - ноу-хауто там е почти изцяло вносно и няма как да бъде друго яче при техните заплати.
Сигурно разбираш, че България не може (и няма смисъл) да копира азиатските икономически модели. Няма как да накараш хора, живели в относително развита държава преди "демократичните промени" (държава с ядрена енергетика, с функциониращо земеделие и животновъдство, с паритетна индустрия, включително и компютърна, макар и всичкото това - неконкурентно, а поддържано благодарение на условията в тогавашния Източен блок), да заживеят като скотове и да са доволни от получаването на купичка ориз за вършенето на произволна работа, без да промениш политическия режим в държавата на недемократичен и без да я изкараш същата държава от глобалната икономика и от пазарните отношения (всъщност - такава държава по естествен път ще си излезе от глобалната икономика и от пазарните отношения, защото ще затъне в тежка гражданска война и в непрекъснати безредици, както е в най-западналите африкански държави в момента - Сомалия, Зимбабве, Заир и т.н.). Единствения смислен модел за подражание (в по-общи линии, защото и той не може просто да се копира) е германския с високи заплати, относително високи данъци и осигуровки, отлична уредба на държавните функции и висока креативност в иновативната сфера.
Ръстът на реалният БВП от 0,5% е функция на инфлацията, която според НСИ в България е 1,7% за цялата минала година. Това дори пълен профан не може да го повярва, защото е абсурдно. Дори най-елементарна сметка на 10-ина стоки с ежедневно потребление показва, че инфлацията е най-малко 7-8%, а най-вероятно над 10%. От там излиза, че ръстът на реалният БВП е тотална лъжа и всъщност има спад от поне 5-6%, а може би и повече. Това се потвърждава от намаляващите работни места ( 70 000 по-малко в сравнение със същия период през миналата година. Изобщо статистиката от сферата на манипулациите открито премина в сферата на измамата.
защо се хабите да коментирате като няма какво да кажете. един не направи някакво градивно предложение базирано на нещо твърдо.. примерно как да добавим повече стойност, какво му е необходимо за да произвежда повече, какво да се случи с образованието... еи такива работи...
До коментар [#9] от "TTS": ическа страна..... всичко зависи от дотациите на ЕС, спекулата със зърно и туристическият поток....
Няма как да "добавят" каквото и да е защото седерастията превърна България в зърнопроизводително-турис
Слава Богу че и тях ги има....
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.