// К1: Средата / Политика
Златни дупки и снежинки във Варна
Пет фирми ще си поделят 300 млн. лв. за ремонти и чистене на сняг в идните 3.5 години
Община Варна планира да похарчи 300 млн. лв. за поддръжка на инфраструктурата си до 2016 г., като средствата ще отидат в пет компании, избрани чрез търг да осъществяват планираните дейности. От обявената поръчка се вижда, че фирмите ще бъдат ангажирани както с ремонти на улици, участъци от републиканската пътна мрежа, паркове, детски и спортни площадки и междублокови пространства, така и със зимното почистване на града през следващите три години и половина.
По две
Делено на пет плюс 2 жалби
Пет компании ще изпълняват дейностите в общата поръчка за 300 млв. лв., като всяка от тях ще работи в различен район на Варна. Два от договорите са вече сключени, сочи сайтът на Агенцията по обществените поръчки. Срещу 120 млн. лв. "Зебра Варна", също свързано с "Трейс", и "Инжстройинженеринг" ще работят съответно в районите "Аспарухово" и "Владислав Варненчик". Към момента липсва официална информация колко и кои са кандидатите за останалите позиции в поръчката.
Има обаче избрани изпълнители, но договорите с тях още не сключени. Пред "Капитал Daily" общинският съветник от ГЕРБ Николай Пашов, изпълнителен директор на "Хидрострой", което и досега изпълняваше дейности по снегопочистване и улични и други ремонти, потвърди, че дружеството участва в търга и е спечелило една от позициите. Договорът обаче не е подписан, защото срещу избора на община Варна на изпълнители има подадена жалба в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК ). Всъщност жалбите са две и засягат две от позициите в поръчката - районите "Одесос" и "Приморски". От КЗК са отказали да открият процедура за първата, а по втората на 21 август е образувано производство, по което все още няма решение.
Следизборно може
Същата поръчка, но без почистването на снега, беше обявена миналото лято и скоро след това прекратена, защото предизвика първия предизборен скандал във Варна. Стойността й от 228 млн. лв. с ДДС беше с 50 млн. лв. повече от заложеното за същите дейности през предходни години. А при положение че в некоригирания си вариант бюджетът на Варна за 2011 г. беше близо 204 млн. лв., обявената сума представляваше около 25% от проектния бюджет на общината за следващите три години.
Раздразнен от публикациите по казуса, тогава кметът на Варна Кирил Йорданов и кандидат-кмет за четвърти мандат вече от ГЕРБ попита: "Сумата ли ви се вижда голяма или какво? За две седмици ще бъдат изразходвани! Така напишете, цитирайте ме точно!". Случаят стана част от предизборния дебат, в който излезе наяве фактът, че за същите дейности през 2008 г. варненската община е отпуснала 140 млн. лв. без ДДС.
В крайна сметка заради риска от провал на предизборната си кампания Йорданов отмени поръчката. За да я обяви повторно, след като спечели изборите, в нов вариант. Разликата е в прегрупираните позиции, добавеното почистване на снега и набъбналата до 300 млн. лв. сума.
Преди два дни зам.-кметът Антон Жожев, в чийто ресор са обществените поръчки, отказа коментар за новата мегапоръчка и препрати към Ангелина Петрова, която управлява общинското предприятие "Инвестиционна политика". До приключването на броя тя не бе открита.
Още по темата
Парите не миришат, но поръчките - да
Подозрителните публични търгове на държава и общини
30 авг 2012
Частно обвинение и съдебен контрол ще решат голяма част от проблемите
13 дек 2019, 1214 прочитания

Управляващите, президентът и БСП имат различни идеи за реформата на прокуратурата
13 дек 2019, 951 прочитания
13 дек 2019, 6670 прочитания
13 дек 2019, 4048 прочитания
13 дек 2019, 2622 прочитания
13 дек 2019, 1895 прочитания
13 дек 2019, 1370 прочитания
Глобите за търговци, които не са спазили изискванията, варират от 3 до 10 хил. лв.