30 дни стигат
Срокът за плащания между фирми и по обществени поръчки да е месец, предвиждат внесени в правителството промени в Търговския закон
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Промени в Търговския закон, които правителството ще одобри на заседанието си в сряда, ще фиксират срока за разплащане между държавата и фирмите, както и между самите компании на 30 дни от датата на получаване на фактурата или стоката/услугата. Условието е задължително само за сделките по обществени поръчки, а за тези между частни компании ще важи само когато двете страни не са се договорили с други условия.
Така България въвежда изискванията на Директива 2011/7/ЕС за борбата със забавянето на плащането по търговски сделки, съобщиха от пресцентъра на МС.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
12 коментара
Това е добра идея.
Имам съмнения за практическото и приложение в България но дано не изляза прав.
Не можах съвсем да разбера - ако този закон влезе в сила, ще се отрази ли и на мен, защото аз нямам достъп до обществени поръчки (всички знаят, че това е отделен икономически ресор, в който водещи са близки до администрацията фирми)? И ако няма, аз къде да се дявам, когато до 14-и не съм си платил ДДС-то, понеже имам парите само на книга?!
До коментар [#2] от "BoGry":
Ако все още не сте разбрал, вероятно няма да Ви се отрази.
Вероятно би ви се отразил, ако имате договори, в които не е предвидено кога следва да Ви бъде платено, което според мен е малко вероятно.
Предложението за корекция в Търговския закон според мен е една недомислица, която би довела до много проблеми, без реално да е от полза за никого. Промяната предвижда (според текста на статията) ако в договора не е уговорен срок за плащане, плащането да е дължимо до 30 дни от получаване на фактурата или стоката/услугата.
Проблемите са няколко.:
1. По досега действащия закон ако не е уговорено кога се плаща, бихте могли да си поискате да ви се плати веднага след доставяне на стоката/услугата, че дори и преди това, но след покана. В най-лошия слуяай - доставка с/у плащане. А сега със закон дават на длъжника възможност законово да ви размотава 30 дни.
2. Фактура би следвало да се дава след плащане, а не фактурата да е основание за плащане.
3. Ако с договора сте се уговорили срок за плащане, то коментираната поправка в ТЗ не се прилага. Иначе казано, поравката вважи само в два случая: 1. за обществени поръчки и 2. ако не сте се договорили кога се дължи плащането, Опитът ми показва, че в договор може да се проспи и пропусне какво ли не, но не и кога следва да се плати.
Отиде си свободата на договаряне ...
До Дакс,
Мили Дакс - хубаво е първо да помислиш и след това да пишеш.
1. Този срок е най-хубавото нещо, коеот може да се случи на всички български фирми, които чакат плащания от държавни институции - това е невероятно добра вест и дори само тя е достатъчна за да се нарече промяната успех.
2. Никой не е казал, че не може първо да си искаш плащането и след това да издадеш фактура. Сигурен съм, че знаеш поне какво е проформа фактура.
Успех в начинанието Ви.
Много интересно ще стане около изборите. По стара политическа традиция е, в края на мандата, касата да се изпразва до дъно, а който спечели изборите да му мисли. Сега, на спечелилия, ще му се наложи да мисли много бързо... :))))
Това с лихвата за просрочие, ми харесва.
До коментар [#1] от "bz":
Прав си!
До коментар [#5] от "eindhoven":
И сега има срокове за плащане от държавата или общините, уговорени в конкретните договори, просто тя не го прави. Тези 30 дни няма да доведат до абсолютно никаква промяна.
Проформа фактурата е документ с абсолютно никаква стойност, така че моля да се въздържаш от подобни изцепки.
Междуфирмена и друга задлъжнялост не се бори със свръхрегулация, ами с подобряване и олекотяване на системата. И да вземат държавата и общините просто да си платят борчовете към бизнеса.
До коментар [#3] от "ДАКС":
Много ви благодаря за отделеното за мен време! Аз така и така я карам с един месец отложено плащане, което е вписано и на самите фактури, тъй като повечето мои клиенти работят на ишлеме и им превеждат парите след 30 дни. Друг е въпросът, че никой не спазва срока за плащане! Така че, ако сте прав, няма защо да чакам обнародването на този закон! Пак ви благодаря!
До коментар [#5] от "eindhoven":
ДАКС, струва ми се, е много коректен в отговора си до мен, а и вие го потвърждавате! Не знам защо го карате да мисли повече от това, което е помислил!
По вашето 1. Ако бяхте прочели по-внимателно моя коментар, щяхте да видите, че това, което е хубаво за изпълнителите на държавни поръчки, касае определен кръг фирми, близки до администрацията, а този кръг е доста тесен, така че "невероятно добрата вест" касае твърде ограничен брой контрагенти! А и техния риск често пъти е пресметнат дотолкова, доколкото знаят как и от кого са получили поръчката! Е, ако ги хване в крачка промяната на политическата конюнктура, за тях се появява проблем! Но той е от времето на Хамлет!
По вашето 2. Проформа-фактура или оригинал - няма абсолютно никакво значение на пазара! Предал ли си стоката преди плащането - предал си я! Чакаш ли често пъти от умрял писмо - чакаш! А ако не си издал и фактура, няма какво и да чакаш, особено от непознати нови клиенти! Какъвто и договор да си подписал предварително, срокът да стигнеш до съдебно решение на спора е толкова голям, че вече може да си фалирал!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.