В лятна дрямка или в зимен сън
Износът на България през юли замря около нулата. Експертите и бизнесът се въздържат от по-категорични прогнози, докато чакат първите есенни данни


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Очаквано хладният икономически полъх от Западна Европа застигна и България и доведе до стагнация в износа за Европейския съюз и по-слаб такъв за трети страни. Това показват предварителни данни на Националния статистически институт за външната търговия на страната в края на юли.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
25 коментара
Вносът расте заради положителните очаквания за растеж на вносителите от началото на годината. Със сигурност сега ще трупат запаси от нямай къде, щото вътрешното потребление ще продължи да се свива щом няма откъде да дойдат повече пари за харчене.
ухаааа, "полъх от западна Европа"? Бе бива ли така да се бъзикате с генерал Борисов?
До коментар [#1] от "dreamer":
Вносът расте, защото трябва да ядем.
Едва ли някой прави запаси от промишлени стоки в условията на това управление. И при реалната възможност да има втори мандат.
Изключенията са възможни при монополисти неформално защитени от правителството
Лятна дрямка.
Добре де то е ясно че търговския дефицит ще отиде 7-8 млрд. до края на годината, с какво аджеба ще компенсираме ? 3-4 млрд. ще трябват минимум да дойдат отнякъде..... Отиде валутното бордче догодинс
Доста манипулативно заглавие при положение, че това е рекорден износ за България за всички времена и за 2011 износа е с на 6 млрд. повече от 2008. т.е. предкризисните нива са подминати още миналата година. Затова и вече растежа е и ще е по-бавен.
Обратното вноса все още не се е възстановил от нивата от 2008, а и сегашното засилване е предопределено от чувствително по високи цени на вноса от 3-ти страни поради по евтиното евро.
Разбира се най-големия проблем от над десетилетие е дефицита с Русия(на 6млрд. лв за миналата година) . Т.е. любимите руснаци на някои ни е.б.а.т много здраво и отърване няма как има поне още 5-10г. докато не диверсифицираме енергетиката в под 50% зависимост от Руския внос
До коментар [#3] от "mahler":
Вноса расте защото Руснаците ни дерат здраво - дефицита е 5,2 млрд. лв при 4млрд. миналата година и то при по ниско потребление на горива с средно 10-15%.
Така, че следващите дето им се радват на блядовете да се сетят как ни го ... здраво отзад.
До коментар [#5] от "Скиорски":
Дупката се покрива от преводи на българи от чужбина, евросредствата, но само частично.
Като цяло по-високия внос показва позитивни нагласи за харчене, но ще видим дали това ще се запази, защото ако кризата се върне и вноса ще пресъхне много бързо поради липсата на пари и по ниския курс на еврото.
До коментар [#6] от "hellwitch":
Айде сега да не си говорим гупости. Износът се е увеличил защото са се увеличили цените на цветните метали. Ние освен суровини и ишлемета друго не изнасяме. Пък и ако говорим в натура - с количества изнесени стоки, износът изобщо не се е увеличил. Когато утре паднат цените на тези суровини, то и нашият износ ще падне. Най високотехнологичният собствен български продукт който изнасяме са бойлерите. Най-страшното е, че ние вече даже и при селскостопанските продукти, внасяме много по-вече отколкото изнасяме. Политиката на правителствата от Симеон до ГЕРБ включително беше насочена към унищожаване на малките играчи, конкуренцията и пазара. Тази политика целеносочено доведе до създаването и толерирането на прекупвачи монополисти. Те от една страна вдигат цените на фуражите, горивата, торовете и препаратите, а от друга - намаляват установените от тях монополни изкупни цени на едро на произведените продукти. Едновременно с това си вдигнаха продажните цени на дребно, като за пореден път доказаха, че в България няма пазарна икономика, производителите и потребителите са роби на посредниците монополисти. ГЕРБ трябва да отговори на един елементарен въпрос - защо в България не може да се печели от производство. Защо дори селянинът вече не може да спечели от селско стопанство? Къде отидоха вкусните български месища, които навремето изнасяхме в СССР и в арабските страни? Защо камбите познати в Русия като "болгарский перец", вече се произвеждат основно в Полша.
ГЕРБ трябва да отговори на един елементарен въпрос - защо в България не може да се печели от производство. Докога китайските стоки ще се продават у нас на дребно дори под цената на вложените в тях материали, купени по международни цени. Защо дори селянинът вече не може да спечели от селско стопанство? Къде отидоха вкусните български месища, които навремето изнасяхме както в целия СССР така и в арабските страни? Защо камбите познати в Русия като "болгарский перец", вече се произвеждат основно в Полша.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.