Регулатор по желание
Правителството трябва да прецени дали да се присъедини към единния европейски банков надзор или да остави контрола в ръцете на БНБ


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Всеки регулатор е изправен пред една неразрешима дилема. От една страна, той трябва да е достатъчно близко до пазара, за да го познава перфектно и да може да взема адекватни решения. От друга страна, близостта неизменно създава връзки и зависимости, които правят надзора удобно снизходителен за отделни играчи. Постигането на златната среда се случва рядко.
Предлаганият от Европейската комисия Единен надзорен механизъм за кредитните институции предоставя на България избор. Макар да не ползва единната валута, страната може да се присъедини и да аутсорсне надзора над банките си на ЕЦБ. А може и да остане извън механизма, докато не влезе в еврозоната и да остави регулацията в ръцете на Българската народна банка. И двата варианта си имат своите плюсове, но и минуси (виж карето), и управляващите трябва да претеглят кои от тях надделяват. Правителството засега не е излязло с официално становище, а БНБ публично изказа своите резерви.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
Правителството и БНБ са с контрол на съзнанието (малки импланти, свързани с нервите и безжична технология - описано е в този доклад на ЕП http://ec.europa.eu/research/social-sciences/pdf/n tw-report-alfred-nordmann_en.pdf)
Вместо да минават през Сорос и да правят кризи за 20 млрд на фондовата борса, 10 млрд лоши кредити, не е ли по-добре ЕК и ЕЦБ да отговарят. Очевидно войната е загубена, но вместо еничари по-хубава е да си поемат отговорността Европейците и без това капитала на банкита е техен и в картел (0.75% лихва ЕЦБ -> 13% БГ ??? не иска ли никой (нов играч) да заема на 0.75 и да дава на 6-7 например, защо).
По-добре БНБ.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.