Как държавата фалира зеления сектор
Едно решение на енергийния регулатор граничещо с абсурда
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
На времето главният прокурор Никола Филчев разпореждаше повечето арести и образуване на поръчкови проверки в петък след пет. Важните заподозрени изкарваха цяла събота и неделя в следствения арест, а медиите оставаха в неведение почти до понеделник. Така в тези 72 часа прокуратурата печелеше медийно внимание и възможност да не дава обяснения заради почивните дни. Вероятно съвсем случайно Държавната комисия по енергийно и водно регулиране публикува последното си решение, засягащо сектора на възобновяемата енергия, именно в петък след пет. Защото решението имаше ефект на бомба.
Мащабът е следният - 1400 производители на възобновяема енергия ще започват да плащат допълнителна такса за бизнеса си, която е нямало как да предвидят. С решението преференциалните тарифи на производителите на възобновяема енергия бяха намалени със задна дата от 1 до 39%, без изобщо да се вземат реалните параметри на инвестициите. Ако някои проекти могат да понесат таксата, тъй като са се възползвали от бавната реакция на регулатора и държавата от падащите цени на соларните панели, при други нещата не стоят така. Най-ощетени са проектите за вятърни и фотоволтаични централи, тъй като за водните и тези на биомаса намалението е между 1и 5%. Активи за милиарди, от които 2 млрд. лв кредити от български банки, са поставени под въпрос. Дори и проектите да не фалират, предстои преструктуриране на тяхното финансиране - т.е. загуби за банките, които ще трябва да бъдат компенсирани от другите им клиенти. Въвеждането на ретроактивни такси компрометира цялата бизнес среда и ще отблъсква инвестиции и в други области.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
69 коментара
Това което прави държавата не е по правилата,но със сигурност и тези които умело се възползваха от лобисткия закон и се уредиха необосновано високи цени на енергията от възобновяеми източници сред които е и собственика ви Иво Прокопиев със сигурност не са го направили по правилата,защото този закон е направен умишлено за да спечелят определени хора огромни печалби.Така,че никой никого не фалира,просто нещата се връщат към нормалното им състояние и печалбите трябва да влязат в нормални граници,не може обикновените хора да плащат много по-скъп ток,само защото определени хора са си уредили една далавера и сега пищят,че някой има я спира,недейте така.
"държавното дружество вече бе натрупало над 150 млн. лв. загуби заради преференциалните тарифи, които то бе задължено да изплаща."
А тези загуби , са реално "печалби" за Зеления сектор, или по-скоро за далавераджийте в него..
Безпорно е малоумието на държавата довежда само до повече недоволни, отколкото подкрепя бизнеса. Уви - това малоумие не е от вчера, а от десетки години, защото всичко най-некадърно се насочва към държаван служба и започва да контролира тези, които създават, или се опитват да създават.
Умреха си от мъка слугите на Прокопиев :Д
Това ми напомня на Анжел сити - включва се Румен Гечев и всички смятаме няма шанс да не стане. После в един тих момент, той си продава имота и всички останали пият една студена вода.
И тук, след като доста хора близки до властта си продадоха парковете, нещо лобито изтъня и хоп ново двадесет. Правенето на бизнес в България със сигурност не се учи в UCL (University College London), а може би на Капалъ Чаршия или някъде по на изток в Ориента. Няма договори, няма правила, всичко е връзки и лобизъм.
"има тук едни пари за вземане да запълним дупката, дай да ги вземем, пък после да става каквото ще, може и да не е наш проблем" надали е образец на държавническо мислене, само че населението на държавата плаща за него
Ха така!
Хитрата лисица-с двата крака!
Много неприятна каша забъркаха управляващите във ВЕИ сектора. Може да се напишат томове по темата, но грозната картинка остава. Сектора е спекулативен, така че за никого не ми е жал чак толкова, но може да се опитат поне малко по-кадърно да поправят грешките си.
По добре фалит на алчни инвеститори, отколкото на народа! Тъй или иначе - на всеки здравомислещ и истински инвеститор му беше ясно че няма да стане те да грабят милиради, а народа да плаща 100 % по - скъп ток за 2 год .
Да видим дали съм разбрал правилно "С първото щяха да фалират ЕРП, за да се спаси НЕК. Сега пък регулаторът реши да фалира ВЕИ-тата, за да спаси електроразпределителните дружества." А в крайна сметка регулатора фалира народа, за да оправя кашите на герб...
така ли е ??? Питам аз след като фалира народа кой ще плаща за загубите причинени от гениалните "Управници"?
Хич не ми и пука за камарите "слънчеви предприемачи" които са се прецакали, но това определено залужава да се прегледа:
"централите, присъединени през първата половина на 2012 г., за които таксата за достъп представлява 39% от преференциалната или 236 лв. за мегаватчас. За сравнение инсталация до 30 киловатпика след 1 юли трябва да плаща такса от 20 лв. за мегаватчас, а тези, инсталирани след 1 септември 2012 г. - 2.90 лв. за мегаватчас. "
Да не се окаже, че са пак Емо Димитров е в групата със 100 пъти по-ниска тарифа.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.