Заплатите в сигурността могат да нараснат и без премахване на социалните придобивки
Министър Цветанов обясни, че увеличение от 5% е реално, и то без отнемане на привилегиите в сектора


Калина Чернева

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Два дни преди насрочения за неделя протест на полицаите с искане за 25% увеличение на заплатите министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов заяви, че реалното увеличение на заплатите в системата за сигурност може да бъде между 5 и 7%. При това според него този ръст е възможен, без да бъдат отнети привилегиите на военните и полицаите - по-дълги отпуски и по-големи обезщетения при пенсиониране, защото тяхното премахване ще създаде напрежение. Не е ясно обаче дали има достатъчен ресурс за това. Разчетите на финансовото министерство, цитирани от Mediapool, показват, че увеличения на възнагражденията в силовите ведомства могат да бъдат между 5.8% и 12%, но при положение че те се откажат от изброените привилегии.
Коментарът на Цветанов обаче не внесе успокоение сред служителите на МВР - организираният от Синдикалната федерация на служителите в МВР (СФСМВР) протест се състоя в неделя и ще бъде повторен и днес. Освен повишение на заплатите полицаите настояват и за подобряване на трудовите условия, право да работят допълнително в свободното си време извън структурите на МВР и реформи във вътрешното министерство.
Разминаване в сметките
Реалното увеличение на заплатите в силовите ведомства може да бъде между 5 и 7%, заяви министър Цветанов, цитиран от агенция "Фокус". Според него отнемането на социалните придобивки на военните и полицаите не е начин за реформа, а само ще създаде напрежение. "Разчетите показват, че ще има едно задължително увеличение от 5%, и то от вътрешно трансформиране и структуриране, проведено през последните три години", допълни той. Изчисленията на финансовото министерство, цитирани от Mediapool, обаче показват друго.
Според тях е възможно служителите на Министерството на вътрешните работи (МВР) да получат 11.7% увеличение на заплатите, на Министерството на отбраната (МО) – 5.8%, а в Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС) – 12%. Това обаче може да се случи, ако тези ведомства се откажат от големия брой заплати, които получават като обезщетения при пенсиониране и повечето почивни дни. Вариантът на финансовото министерство е възможен, ако служителите на силовите ведомства получават обезщетение от 6 месечни заплати, както всички останали държавни служители вместо 20 в МО и МВР, и 15 в ДАНС. Освен това сега служителите на МВР и ДАНС могат да почиват до 40 дни годишно. Във военното министерство максимумът също е 40 дни. Отпуските на служителите в цивилните държавни структури пък са 20 дни.
Въпреки разликите в изчисленията за ръст на заплатите обаче Цветанов смята, че може да се намери решение. "Мисля, че има механизъм, по който можем да намерим финансовия ресурс за увеличение на заплатите, но не с тези проценти, които поставят като ултиматум полицаите, а разумните проценти от порядъка на пет – седем", каза той. Повишението ще стане ясно с приемането на бюджет 2013.
Да си говорим в числа
Според споменатите разчети на финансовото министерство премахването на привилегиите в силовите ведомства може да спести 79.4 млн. лв. годишно. При намаляването на броя на заплатите, получавани при пенсиониране, само в МВР могат да бъдат икономисани 22 млн. лв. на година. Още през август се коментираше и друг възможен резерв. Средства могат да се освободят, ако бъде увеличена възрастта за пенсиониране на работещите в системата, които не са полицаи.
Според данни на МВР отпреди година близо 40% от работещите в силовата структура не са полицаи, но ползват всички преференции. В момента в системата на МВР работят над 48 хил. души със средна работна заплата 957 лв.
Цветанов уточни, че условието, поставено от финансовия министър, е да се търсят вътрешни компенсаторни механизми от бюджетите на МВР за тази и за следващата година. По този начин ще се провери дали доходите могат да бъдат повишени от вътрешни резерви.
МВР традиционно е с най-голям бюджет в държавата, като за 2012 г. разполага с почти един милиард лева, а на няколко пъти кабинетът тази година отпусна и допълнителни средства. За заплати и текущи разходи се изразходват 97% от бюджета. В тази сума не са включени средствата, които държавата отделя за осигуровки, както и допълнителните приходи на МВР от охрана, такси, глоби.
21 коментара
" В тази сума не са включени средствата, които държавата отделя за осигуровки"-А защо не са включени?Дали защото не се изплащат, на принципа "Даржавата,това сме ние."
Интересно кога ще разберат тези хора,че за националната сигурност здравеопазването и образованието са от по-голямо значение отколкото силовите ведомства.
До коментар [#2] от "vjacho":
Когато останат само те.
[quote#3:"xmm"]Когато останат само те[/quote]
Натам отива работата.
Поне е показателна силно негативната оценка на обществото към исканията на полицаите. Просто в този си вид не заслужават и това което полуават. Чистка и започване на ново, преди каквито и да са увеличения...
Продължаваме да бъдем свидетеки на неумението, незнанието и безсилието на още едно правителство, което не може да реорганизира МВР. Няколко безплатни идеи за министри и експертни съвети към тях:
- Закриване на Транспортна полиция и преминаване на редовия състав заедно с преките им шефове към териториалните управление като се осигури адекватно покритие на жп гарите и подвижния състав
- Закриване на Жандармерията в сегашния си ненужен и безполезен формат като сервизна служба към посолства и легации.
МВР става слугиня на всяка партия на власт. Затова и е наивно да се очаква, че точно от ГЕРБ ще накърнят интересите на милиционерите. Властта и ченгатата са оплетени и нито едните, нито другите имат намерение да излязат от взаимната си зависимост.
Може да не стигат пари за образование и здравеопазване, но за ченгетата и военните винаги ще се намират.
И все пак не проумявам: защо като на милиционерите не им харесват заплащането, условията на труд, отношението към тях, придобивките и пр. не вземат да напускат тая презряна работа ?
До коментар [#6] от "vaston":
То правителството знае... нали са милиционери всичките.. и как да се самореорганизират? Сал един Невдянков уж е разсеян, че е член на милиционерското правителство и се прави на интересен (все още)... ама до кога?
До коментар [#1] от "vjacho":Какво имаш предвид, че не се изплащали осигуровките?Разбира се, че се изплащат. Просто изплащането ства през НОИ, а не през бюджета на МВР.
[quote#9:"bratdomingo"]Разбира се, че се изплащат. Просто изплащането ства през НОИ, а не през бюджета на МВР.[/quote]
Това имах напредвид:някой който знае да ми каже.Благодаря!Имаше по едно време проблем,за който се говореше.Ако е решен,О.К.
Осигуровките се плащат "в НОИ",а не "през НОИ",или греша?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.