Изказване на президента Росен Плевнелиев внесе нов обрат в позицията на управляващите по темата АЕЦ "Белене". Държавният глава заяви тази сутрин, че парламентът не бива да излиза с решение за водене на преговори с частен инвеститор, преди да се проведе референдум за АЕЦ "Белене". Така Плевнелиев ясно се разграничи от действията на управляващото мнозинство, което се готвеше да даде тази седмица мандат на правителството за преговори с кандидата за АЕЦ "Белене".
Часове по-късно дойде и отговорът на премиера Бойко Борисов. Той нареди веднага да се спрат преговорите с потенциалния инвеститор, въпреки че официално досега управляващите отричаха да има такива. Нещо повече - самият Борисов преди дни обяви, че ще седне на масата на преговори едва когато "американският консорциум" внесе банкова гаранция от "200 милиона долара или евро".
Завоят в позицията на ГЕРБ бе потвърден и от икономическия министър Делян Добрев. Той даде извънредна пресконференция, за да обясни, че управляващата партия ще оттегли внесеното на 27 септември проекторешение, с което дава мандат на правителството за преговори с частен инвеститор за АЕЦ "Белене". "По-важно е първо народът да се произнесе за АЕЦ "Белене", каза Добрев.
Първо референдум, после преговори
"Като президент и инженер - търся винаги логиката и смисъла и си задавам елементарни въпроси. Например - имаме над 500 хиляди валидни подписа за референдум. Следователно - трябва да направим референдум. Иначе - ще нанесем удар по демокрацията в България. Вече практически сме в процедура по референдум. Но тогава защо в парламента ще се преговаря с появил се наскоро в последния момент фонд, който не е стратегически инвеститор", заяви тази сутрин Росен Плевнелиев.
Той направи коментара си по време на откриването на новата учебна година в Технически университет в София.
Както е известно, миналата седмица икономическият министър Делян Добрев заведе в парламента кандидат инвеститори - Global Power Consortium, които да бъдат изслушани от депутатите за техните намерения да купят "всички активи и пасиви" на проекта за втора атомна. Стана ясно, че т.нар. американски консорциум иска да строи "Белене" като частен проект. Председателят на парламента Цецка Цачева още същия ден заяви, че ще внесе предложение за даване на мандат на правителството да води преговори с консорциума, а премиерът Бойко Борисов определи и миза за започване на преговорите - банкова гаранция в размер на "200 милиона долара или евро".
В съботния брой на "Капитал" Сам Реди, представител на Global Power Consortium, и Арун Савкур, представляващ основния инвеститор Quantum Group, признаха, че представляваните от тях компании никога не са участвали в изграждането на ядрени проекти. В неделя пък стана ясно, че Арун Савкур е бил глобен в Италия за опит за манипулиране на борсата чрез разпространяване на невярна информация. Индиецът е платил 300 000 евро глоба, заради подадена лъжлива оферта за приватизацията на авиокомпания "Алиталия" през 2007 г.
Президентът Росен Плевнелиев днес даде ясно да се разбере, че не гледа сериозно на "американския консорциум", заведен от министър Делян Добрев в парламента.
"Правителството правилно поставя куп условия на неочаквано появилия се финансов инвеститор, без никакъв опит в ядрената енергетика. Моето мнение е, че парламентът не бива да излиза с решение за водене на преговори с частен инвеститор, преди да се проведе референдум. Трябва да се съобразим с хората – те искат референдум", допълни Плевнелиев, цитиран от агенция "Фокус".
Борисов нареди преговорите да спрат "веднага"
Малко след изказването на президента Плевнелиев последва промяна в правителствената позиция по темата "Белене". Премиерът Бойко Борисов заяви, че преговорите с потенциалния инвеститор трябва да спрат "веднага" до провеждането на референдум.
"Трябва сега да се спрат всички преговори, защото след петък, когато Лили Павлова отчете над 500 000 гласа (...) спазвайки Конституцията, референдум трябва да се проведе", заявил Борисов, цитиран от БГНЕС. Според премиера референдумът трябва да се проведе "максимално бързо", а дебатът "за и против" трябвало да се проведе в парламента.
Борисов обвини БСП, че е събрала незаконно подписите за референдума. "Те как са ги събрали (подписите - бел.ред.) на всички стана ясно. Както си плащат за избори станишевите хора, така си плащат и за референдум, но имат много пари – плащат", казал Борисов според БГНЕС.
Според премиера, на референдума за АЕЦ "Белене" би могло да се гласува по електронен път, за да се спестят пари. Той даде за пример електронното преброяване на населението, извършено от НСИ. "Знаете над 50%, ако не ме лъже паметта, гласуваха по електронен път. Защо и сега да не го тестваме, което пък впоследствие да ни върши работа и за избори, и за други такива въпроси, които ще се решават", уточни премиерът.
Премиерът обясни, че като се водят дебатите за референдума, трябва да се "разпишат" ясно въпроси като този "откъде ще се вземат парите за изграждането на централата, колко след това ще струва токът, кой ще прави електропреносната мрежа, къде ще се носи ядреното гориво".

Изказване на президента Росен Плевнелиев внесе нов обрат в позицията на управляващите по темата АЕЦ "Белене". Държавният глава заяви тази сутрин, че парламентът не бива да излиза с решение за водене на преговори с частен инвеститор, преди да се проведе референдум за АЕЦ "Белене". Така Плевнелиев ясно се разграничи от действията на управляващото мнозинство, което се готвеше да даде тази седмица мандат на правителството за преговори с кандидата за АЕЦ "Белене".
Часове по-късно дойде и отговорът на премиера Бойко Борисов. Той нареди веднага да се спрат преговорите с потенциалния инвеститор, въпреки че официално досега управляващите отричаха да има такива. Нещо повече - самият Борисов преди дни обяви, че ще седне на масата на преговори едва когато "американският консорциум" внесе банкова гаранция от "200 милиона долара или евро".
33 коментара
Този път голямо браво на Росен Плевнелиев! Елегантен ход, с който непряко определи действията на Бойко Борисов и правителството с новия инвеститор като идиотски, ако не и нещо по-лошо.
Някой "набира точки" докато Тиквата е потънал в събствените си... размисли. Да видим къде ще му излезе края, той и ББ започна като "свободомислещ" в "осанката" на Симо Сакса.
Сред цялата тази атомна лудост, най - накрая една разумна позиция и то от точния човек. Аплодисменти за президента.
Чудя се дали след това изказване, няма да му скочат и от двете страни.
Правилно е казал Президента! Подкрепям !
Празидента реши да се издигне в о4ите на слепите, след като ББ се е снижил по въпроса като кобра в торбата на Индииски факир, 4акаща да заиграе под музиката на факира.
Да бе да, харчене на пари ,за да гоним Михаля подир БеСеПе.
Каквъ референдум ще се прави ,след като няма прозрачност и пълна информараност на обществото -за всичко,което е извършено до този момент, включително финансови разходи? Къде е струващият много милиони доклад? Къде са оценките сеизмичен риск и пр. ? Къде са финасовите отчети и финансовите прогнози - при "да" и при "не"? И т.н.
Всичко е предизборна ПР - кампания. За съжаление, г-н Борисов е много хитър за да загуби изборите догодина. Ще стои още един мандат най-малко. Всички тези неща са, за да се види. че правителството се вслушва в президента, поставя условия и внимателно следи процесите в държавата. Жалко, че българите се оставят да бъдат манипулирани.
Bere Има достатъчно време до април и другите парламентарно представени партии да съберат подписи за въпроси и по други теми.
Bere Въпросите не би трябвало да са по-малко от пет за да се спестят пари и да се навакса пропуснатото в пряката демокрация.
Bere Сред обществото има голям заряд по темата за разпределението на държавни средства във финансовите институции и този въпрос трябва да присъства в народното допитване с подходяща формулировка.
...и Брабойко се стресна ...
...и после двамата си казаха "Наздраве! Простият народ е богатството на държавата!"
Сега пък референдум. Това са просто партийни игрички на БСП, ще се отвори една говорилня, и накрая ще се изхарчат сума ти милиони за процедурата. Пари за АЕЦ държавата няма и няма да има. Дори като частен проект за нас е съмнително дали ще има някакви ползи, а рискът е изцяло наш. В сайта на Сугарев в момента има прекрасна статия от американец, който пише за грешките на Америка в планирането на техните АЕЦ. Който я прочете ще си даде сметка в какво трябва да се инвестира.