Свързването на касовите апарати - повече разходи, отколкото ползи
За 90 млн. лв. допълнителни приходи от ДДС за две години, частният сектор бе задължен да инвестира минимум 96 млн. лв.
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Свързването между касовите апарати на търговските обекти с Националната агенция за приходите (НАП) ще трябва да се изплаща поне няколко години, преди допълнителните приходите на държавата да покрият разходите на бизнеса.
Това признание прави финансовото министерство в анализ на събираемостта на ДДС, който публикува с доклада към проектобюджета за 2013 година. Той показва, че увеличението на приходите през тази и следващата година ще се дължи много повече на инфлацията, на нараснало потребление и променената структура във външната търговия. Същевременно мярката по свързване на касовите апарати, целяща да освети сивата икономиката пък ще има минимален принос за подобрената събираемост.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
133 коментара
На частен гръб и 96 милиона тояги са малко...
Нищо, сега остава само, към касовите апарати да свържат държавната е-администрация (е, първо ще трябва да я създадът, ама щом са почнали...).
Нещо от това да е неочаквано ? Всъщност в случая има стандартни разходи и много много ползи за шепа фирми
По мои наблюдения, сега касови бележки ми издават и квартални магазинчета, които досега никога не съм случвал да издават. Ефектът едва ли е само толкова.
[quote#1:"gost22"]На частен гръб и 96 милиона тояги са малко... [/quote]
Все пак еднократен разход. Всеки почтен търговец би се съгласил да го плати веднъж и после всички да играят по правилата, отколкото в хазната постоянно да липсват пари, поради което да го отнасят редовните. Дори да не се вдигат данъците, НАП си има и перо за приходи от глоби и богат наръч от леко така невинно заложени параграфчета, по които си в състоянието на вечно прегрешил за акт
Преди 2-3 седмици трябваше да подновя сервизния договор за касовия апарат. Направи ми впечатление - около 35 лева за сервиз и 50 лева за мобилния оператор. Явно лобирането е било в пропорция 35 към 50.
Не ме събори смяната на касовия апарат, но беше абсолютно ненужна в тази криза. Предпочитах да взема таблет вместо касов апарат...
[quote#4:"cinik"]Всеки почтен търговец би се съгласил да го плати веднъж и после всички да играят по правилата,[/quote]
Да бе, ама как да им вярвам, че ще бъде само веднъж, като две години преди това бях взел предишния апарат? А пък и с това правителство съвсем не можеш да бъдеш сигурен, нито че ще бъде само веднъж, нито, че всички ще играят по правилата...
Докато не направят така че хората да имат сметка от това да си търсят касовите бележки, няма да се оправят. Ако ще и касовите апарати директно към ББ да ги свържат. Да направят така, че в края на годината на човек му приспадат 1,2-х %-та от сметките, ако представи фискален бон. Тогава хората ще имат сметка да гонят търговците и няма да има смисъл от по-голям контрол.
До коментар [#4] от "cinik":
Докажи, че има полза от подмяната на касовите апарати, аз ще докажа обратното!
До коментар [#4] от "cinik":
Проникновеността и мъдростта на словата ти се забелязва във всички ин такъвтвои коментари. Също и в този, където ти се казва, че разходът на бизнеса е равен на приходите на правителството и то за две години, а ти казваш, че мярката била оправдана. Но утре устройствата ще трябва да се сменят с нови и това също ще е разход, бизнесът прави разходът на компаниите ще се увеличи, а ползите ще станат още по-невидими.
И на всичко това, ти продължаваш да си блееш с изказвания от обща култура.
Айде със здраве, експерт
Аз го писах някъде. Не се крийте зад минусите. Като не сте съгласни докажете го, ама не ви стиска! Така се води диалог и се спори с факти и логика!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.