Бедност и предразсъдъци
Една липсваща спирка осветли студената война в най-бедната община в България, която е едновременно забавна, тъжна и поучителна
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Венчо Черчеланов е запален пчелар. Има няколкостотин кошера и в свободното си време ходи на събори на пчелари, за да обменя опит и да научава нови неща. На последната среща, на която отива миналата седмица обаче, разговорите неудобно се изместват извън неговите малки жълто-черни приятели. "Хората ме гледаха и ме питаха "бе ти ли си оня кмет със спирката", разказва Черчеланов. Това е още по-неудобен въпрос, предвид факта, че Черчеланов наистина е кметът със спирката.
Тази неочаквана (и безспорно нежелана) национална известност сполетя кмета на видинското село Раброво, след като медиите откриха сигнал, пуснат от кмета на община Бойница до прокуратурата, в който се казва че Черчеланов е предал за скрап спирката на междуградския транспорт в селото. Това, твърди кмет Анета Генчева, е самоуправство с общинска собственост. Кметът на Раброво има друга версия. Според него това е атака от страна на общинския център срещу неговото село, което е решило да се премести от Бойница към съседната община Видин.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
11 коментара
"Имиджът му на кмет (и на пчелар, вероятно) е силно опетнен."
------------------------
опит за веселие - типичния "капиталов хумор"?! ...
Едно изречение обяснява всичко - "селска чест".
[quote#0:"capital.bg"]как така един район, където се пресичат най-западните граници на България и най-голямата плавателна река в Европа, не ползва тези естествени активи, а се е превърнал в техен затворник.[/quote]
Шибан народ . . . !
Нищо ново под слънцето на северозапада - все едно чета за мойте велики братовчеди.
Какъв бич е човешката проклетия! Жалко, защото от прочетеното става ясно, че и на двамата идеи не им липсват.
Това е същата община от която се изнасят китайците, дъвкана тема. Има нещо сбъркано в хората от този регион. Точно в момента пиша от Словения, всяко сравнение с Бг е болезнено, а за Северозапада е по-добре да не говорим...
Със сигурност простотията и лакомията в кметството са огромни. 50% от причината китайският инвеститор да си тръгне е персонално в непринудената селянка от снимката, останалите 50% е в комплексната българска действителност.
Китай който направи чудеса на родна земя, не можа да се справи с рушветите и селските хитрини на трудещите се селяни от ломско. Сега андрешковци остават сами на себе си и положителното усещане че са изгонили врага.
Чудно ми е, що за човек, с обща култура, е авторът на тази статия след като дори не знае как изглеждат пчелите - "жълто-черни" ?!!?!?
Питам се в такъв случай, има ли смисъл да чета следващите редове и мога ли да им вярвам... туко виж цялата история се оказала "жълто-черна" вместо "черно на бяло"!
Перчемът му е (бил) буен, пръв е на хорото и не може му се затвори устата, особено ако има и малко винце и един оркестър.
Знам ги този тип хора. Едно време много вирееха покрай ловните екскурзии на държавниците ни и много вечери и тържествени посрещания.
Явно са си го избрали както се избира цигански оркестър - по пъстрота и колко шум вдига. Да са живи и здрави хората. Приказката за шуреца и мравката за такива хора я има.
Но нали е пълно с мравки като обикновените данъкоплатци та и много шурци да заменят спирки срещу свирня :)
Може да е частен случай, но е показателен за настроенията в селските райони. Селският кмет, осбено ако е "изборен", се мисли за господар и шериф едновременно. Но какъв шеф е, като няма дори собствен бюджет, още по-малко пък някаква административна самостоятелност?! Ето затова трябва да има административна реформа, която да намали броя на общините, да даде цялата власт на общинския кмет и да направи всички селски кметове "назначаеми" от общинския съвет, т.е. обикновени общински служители. Каква е жизнеността на малките селски общини и каква е властта на кмета на такава община, която се издържа от трансферите на държавния бюджет? В най-добрия случай ще има някой едър местен арендатор или дърводобивник, който ще вземе общината "под аренда". Очевидно такова раздробяване е безсмислено, а местните хора ще си планират живота извън родното място.
Колкото до спирката - ако не беше вестникарския интерес, кой ли щеше да научи за тези "събития"? Но така се показа разрухата в селата - няма елементарни социални условия, каквито са читалището, клуба на пенсионера, детската градина, училището, лекарския кабинет... Има само едно кухо местно патриотарство.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход