ИПИ: Държавата губи 300 милиона годишно от данъчни преференции
Намалената ставка за ДДС в туризма е най-голямата пробойна за бюджета


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Държавата е изгубила около 300 милиона лева само през 2011 г. от множеството данъчни преференции, които са заложени в българското законодателство.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
39 коментара
И продължава щедро да ги предлага.На "чужди" инвеститори.
ИПИ по-големи глупости не можахте ли да измислите ?
Приспадането на лихвите за кредити било грешно а данъка върху прихода от лихви било правилно ?!?
Или мъдрото предложение да си убием едно от малкото работещи неща туризма като му вдигнем ДДС-то така че да отидат всичките им клиенти в Турция и Гърция където имат политика стимулираща туризма.
Малоумна работа но поне става ясно какъв Ви е капацитета и "експертната" оценка.
Системата с облекченията "на калпак" е наистина глупава, защото не ползва само тези, към които се смята, че е насочена, а и всички останали. И при това неефективно - нито цените падат, нито качеството на продукта/услугата пораства. Преференциите следва да се правят целенасочено по групи - социално слаби, пенсионери, инвалиди, зеленчукопроизводители и т.н.
"От Министерство на финансите коментираха също, че без значение кое правителство управлява, исканията за допълнителни облекчения са били отхвърляни, когато не съвпадат с вижданията на управляващите и за това съществуването на преференции може да създава нагласи да се лобира за допълнителни. Но това според тях реално не се случвало. " -----------------
--------------------------------------------------
Доста сервилен коментар... Как да им повярвам. Само да си припомним цирка 'ала "тука има, тука нема" по въпроса с десятъка върху лихвите.
Предполагам, че поне след всеки мандат си мият езика с белина. Еламентарна хигиена...
"на второ място бюджетът губи от възможността хора със свободни професии да си приспаднат като разходи, част от получените доходи и така да платят данък върху нетния доход (общо 60 млн. лв.). "
Тц тц тц тц, да платят данък върху нетния доход, или върху брутният?
Мечта е май на ИПИ да удържат данък върху приходите само, без да се признават разходи, а иначе удобно пропускат, че някои свободни професии са законово ограничени да не могат да упражняват дейността си, като търговци.
И каква ще е ползата като съберат тези пари и ги изсипят в бездънния джеб на МВР ?
oto_mvr
Най - голямата преференция е да издържаш 58 575 милиционери вместо да направиш реформа както това го направиха в Румъния.>:-)
===============
Румъния започва мащабна чистка и реформа на вътрешното си министерство. 10 000 полицаи ще бъдат уволнени заради липса на подготовка и професионализъм. Това съобщи вътрешният министър Траян Игас.
Съкращенията ще бъдат извършени до началото на октомври. Според румънския министър на вътрешните работи през последните години 20 000 служители на министерството, главно полицаи, са били назначени с връзки. В същото време много от работещите в министерството нямат необходимото образование за постовете, които заемат.
http://bnt.bg/bg/news/view/57965/chistka_v_rumynsk
Уважаеми дами и господа, някой от вас замислял ли се е ВЪОБЩЕ докъде ще ни доведе този начин на мислене? От цялата ни система за масова ифрмация лъха на комунизъм в извратени форми. Имам чувството, че всички коментатори членуват в някакъв клуб за отричане на богатите и сервилно умилкване на бедните. Насаждате умраза към тези, които имат за да се подпомага този, който цял живот е играл белот и табла пред блока, а сега се чуди защо не му стигат парите.
Опомнете се. Бедните винаги са били мнозинство и виннаги ще си останат такова. Не е нормално всеки в обществото да има колкото му е необходимо, зощото ще изчезне естествения стимул за движение напред - желанието да имаш повече от другите. Признайте това, иначе всички ще плащаме с кървави сълзи за това, че сме изтощили докрай ресурсите на страната и не е останало нищо за разпределяне.
Нямам нищо против подпомагането на крайно нуждаещите се В КРИЗИСНА СИТУАЦИЯ, но съм против ПЕРМАНЕНТНАТА им издръжка от държавата. Всеки трябва сам да се грижи за себе си. Ако не знае как, обществото трябва да му помогне да се научи да го прави, но не да го издържа до безкрай. В противен случай всички ние ще се мъкнем цял живот в безнадеждност и бедност.
Предлагам да се преразгледат всички тези малоумни идеи за преразпределение на това, дето става все по-малко между ВСИЧКИ и да се преориентираме към подпомагане на РЕАЛНОТО увеличение на това, което произвеждаме. Едва когато позамогнем можем да мислим как ще е по-справедливо да го разпределяме
Тези от ИПИ мислили и сума ти щуротии измислили. Аз нищо полезно не видях в това изследване, хубаво е да има критика, ама и да има някаква реална обосновка или решение. Тези ми приличат на старците от БАН, дето цял ден пият и се чудят как да си запълнят времето и да си запазят сладката служба. / да ме прощават съвестните хора в БАН сигурно има и такива, но болшинството само паразитират там /
Данъчни преференции има към доходите в натура. Почти не се облагат. Това са доходите от имоти.
Отделно, че се превръщаме в бананова република, като облагаме само доходите които са в пари. А доходите в натура са много много по-големи, лошото е, че отиват в нищото в момента. Един заключен апартамент носи доход колкото такъв под наем. Но не се облага, отделно, че доходът не отива в икономиката на страната. Една необработвана нива, носи също толкова доход, колкото обработвана - друг е въпросът, че собственикът го хвърля на вятъра тоя доход. И този доход пак не отива в икономиката на страната.
Та вижте само колко много доход, хвърлен на вятъра има, отделно колко неплатени данъци има..
Според мен, няма развита икономика в една държава, ако имотите в държавата не се използват пълноценно - т.е. стоят заключени или се използват неефективно/например в имот за половин милион да живее, човек с 500 лева заплата, т.е. консумира услуга за хиляди на месец/. Така се губи огромен национален ресурс. И никакви икономически фокуси не могат да вдигнат такава икономика, без да променят това. Та, докато това е така, пари за по-нормални заплати няма да има.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.