

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Българската икономика ще расте и през 2013 г. – това сочат прогнозите на правителството и няколко международни финансови институции, които станаха известни в последните седмици. Условието е да няма задълбочаване на дълговата криза в еврозоната и рецесия, която да засегне износа и заетостта в източноевропейските държави. По-черният развой обаче не е сред основните сценарии на нито една от институциите.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
59 коментара
Важно е да има растеж, макар и скромен! Вижте в Гърция какво се случва...
Бе то в последните години все големи работи и 4удеса стават , ама хората все не могат да оценят колко са по добре сега отколкото преди 5 години.А и щом растежа ще скромен то обедняването ще е нескромно.
Няма никакво значение, как се представя българската икономика сама по себе си. Много по-важно е, как сме по икономически резултати на фона на останалите държави по света и особено на фона на държавите на европейския континент. За 2011-та нещата са зле. Мнозина европейски държави буквално ни размазват по реален растеж на икономиката и то в пъти. Ще видим как ще са нещата за 2012-та, но картината пак не се очертава никак розова (тоест - най-вероятно отново доста държави ще ни размазват по растеж и то в пъти).
До коментар [#1] от "nochkopenev":
То, ако ще се сравняваме с последните дупки на кавала (с Йемен, да речем, който с неговия минус 10 % икономически "растеж" е държавата в най-лошото регистрирано икономическо състояние) - много ясно, че ще излезем направо "цвете"! Ама ето какво се получава при сравнението ни с нормалните държави:
Европейски държави, които задминават България по реален растеж на БВП за 2011 година (данните са от Световната банка:
1) Турция – 8.49 %;
2) Естония – 7.64 %;
3) Молдова – 6.4 %;
4) Латвия – 5.47 %;
5) Беларус – 5.3 %;
6) Украйна – 5.2 %;
7) Косово – 5 %;
8) Полша – 4.35 %;
9) Руска федерация – 4.3 %;
10) Швеция – 3.92 %;
11) Словакия – 3.35 %;
12) Австрия – 3.11 %;
13) Исландия – 3.05 %;
14) Македония – 3.04 %;
15) Албания – 3 %;
16) Германия – 3 %;
17) Финландия – 2.85 %;
18) Черна гора – 2.54 %;
19) Швейцария – 2.1 %;
20) Малта – 2.1 %;
21) Белгия – 1.92 %;
22) Сърбия – 1.78 %;
23) Босна и Херцеговина – 1.71 %.
България - 1.7 % (САЩ и Франция са със същия растеж за 2011 година и се счита, че икономиките им се представят зле).
Преди години ББ ,все вадеше от джоба си -оставката за да уплаши маймуните.Сега нещо не го прави.Може би защото на маймуните им омръзна да му разправят 4е бананите от 3 години са много пове4е , пък шебеците на края полу4ава все по ,малко.Как да си обясним такова неразбиране.
[quote#100:"Дневник"] Вносен страх
Като малка и отворена икономика обаче България ще продължи да е зависима от състоянието на основните й партньори. [/quote]
Важно е матРяла да се страхува ,
важно е да знае , че е страшно .....
и ще става още по-страшно -
важно е да Му го каже зам. министър Горанов по ТВ (щом той го казва-значи е така ..)
и да не задава въпроси от сорта:
- защо при низходящ Нефт бензинът е скъп
-защо ни е Втора АЕЦ - за да закрием Първата ли........
че вие и сега си имаме Скъп ток
- до кога се натягат "гайките"
--------
докато има гладен матРял със завряна в гъ*ъ глава от страх -
ще има и стряскащи данни , графики и "авторитети" -
облъчващи по ТВ с апокалипсиси .......
--------------------
има обаче и хубава новина - лишите новини си свършиха работата - сега трябва отново работа
Му хахаха. СССР по време на застоя има растеж между 3 и 5% по западни оценки и между 4 и 7 по оценки на СССР. При това разликата не е зашото руснаците лъжат, а защото икономиките са различни и руския еквивалент на БНП е НМП.
НРБ тогава беше по-добре от СССР, но да допуснем, че е била като СССР пак има да се потрудим докато настигнем растежа от годините на "застоя".
Те това са им резултатите на "умните, иновативните, младите, инициативните и мотивираните" частници и техните слуги. Западната икономика не е наука! Тя е идеология, пропаганда, брейнуош и майндфък.
Айде, цъкайте минуси цъкайте, ама от това няма да се променят нито данните за СССР нито данните за България. Прехода беше фундаментален политически, икономически и геостратегически провал.
Ще го търси времето когато го имаше Варшавския договор и т.н. дружбата ни със СССР, защото още руснаците, полаци, чехи и др. ни търсят бялото саламурено сирене, иманбайлдъ, доматите и т.н, когато митото в тези страни беше 1-5%. Сега в момента за Русия митото е 40% и кой ще е този лудия да внася в Русия от нашите стоки просто трябва да внася на загуба и то с много. Едно птиченце ми каза, че М. Найденов когато ходи в Русия се е помолил да изнасяме чрез Сърбия който от нашите производители имат цехове и в Сърбия и това да се разреши тъй като Сърбия е на 1% мито с Русия. Ако това стане би било добре нещо като да се отвори някакава ниша за нашите производители, макар и през Сърбия.
...тазгодиЩната ... Прощавайте, но тази грешка ми извади очите просто. Коментара не е по темата, но моля да я оправите.
До коментар [#7] от "kihano":
Ех ама си тъп. Никой не е карал СССР да се разпадне и да рухне. А Варшавският договор се срина най-вече икономически. Това се случи заради ниските цени на ресурсите, а износа на ресурси беше основния източник на пари за СССР, с които покриваше разликите между производствените разходи и измислените цени на които им продавахме стоките. 85г. СССР отказа да плаща т.е. 5г БГ произвеждаше и изнасяше за тях без те да си плащат. Затова и рухна тази измислена система. Затова и в днешно време Русия пак е на глинени крака(високите цени на петрола и газта). Русия при цени под 40$ за барел е на загуба от продажбата му. За Газта също се вижда края на високите цени - очаква се да паднат на половина до 2015г., когато логистиката за търговия втечнен газ.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.