Потребителското доверие на българите отново спада
Очакванията са за ръст на инфлацията и безработицата
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Песимизмът на българите по отношение на развитието на икономиката отново расте. Това показват данните на Националния статистически институт (НСИ) за доверието на потребителите в икономиката към октомври. Според получените от наблюдението резултати, показателят намалява с 4.3 пункта спрямо отчетеното през юли равнище.
Понижение е регистрирано както в градовете, така и в селата – съответно с 4.6 и 4.0 пункта. Така, очакванията на потребителите отново са по-скоро негативни, след като през юли статистиката отчете повишаване на доверието със 7.8 пункта до равнищата отпреди кризата.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
19 коментара
""Песимизмът на българите по отношение на развитието на икономиката отново расте.""
----
Че кога е имало оптимизъм, щом Дянков е начело? Махнете го тоя некадърник и..работите веднага ще тръгнат! Гаранция! Много познаам, ша знайти, питайте дедо Ваньо, той е на същото мнение! Наздраве, Бойко..гербер смотан, няма ли най-сетне да започнеш да мислиш като истински премиер, ве, ренде?:))))))
Брей каква изненада ... направо гръм от ясно небе.
Народа явно не знае че рога на изобилието ще се излее догодина в България ...
Напълно нормално "Данните за октомври показват по-песимистични настроения." Това са сезонни настроения, свързани по-скоро със задаващи се разходи за парно, ток и зимни гуми, нежели инфлация и безработица.
Икономика с размерите на нашата не може да оцелее без развитието на реален сектор. То пък изисква значително подобряване на бизнес средата и целенасочена държавна политика.
В тяхното отсъствие няма от къде да се появи ръст и оптимизъм. Парите на ЕС и парите на българите работещи в чужбина не са достатъчни и не могат да бъдат заменители на липсата на икономическо мислене и виждане от страна на управляващите.
Така че първо дела, после оптимизъм. Или по-скоро, първо избори, после дела, а тогава и оптимизъм.
Политиката е концентриран израз на икономиката. Липсата на доверие в управляващите няма как да не се отрази в доверието към икономиката. Решението е успешни избори и действия от новите управляващи.Крайно време е да се спре с оправданието "няма алтернатива".
Фотосите към статиите в "Капитал" държат добро ниво, но определено торбичка и количка на "Била" си е скрита реклама; нещо за което българските медии са многократно критикувани.
При растящи цени и намаляващи доходи няма какво друго да очакват българите. Никакви статистики не им трябват. Най-добрата статистика е живота който водят. А властта може да твърди каквото си иска, например, че българите имали много спестени пари и трябвало да плащат данък за тях. Колкото повече стъкмистика прави властта толкова по-смешна става в очите на всички граждани. Освен това българите няма да простят на настоящата власт, че ги излъга на изборите, не потърси реална сметка от крадливата социалистическа сган а подкара по същия начин, че и засили социализма в решаването на икономически проблеми.
Статистика по поръчка на управляващите.Доверие има,но то намалява.Намалява,намалява ,но има.И така в условие на намаляващо доберие и растящ песимизъм да очакваме неизбежните фалити на системите една след друга.Важно е да се запази спокойствие.
Неможе да има само стагнация в доходите!
И без да правите изследвания или да събирате данни, народа вече е изнемощял!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.