Облекченията за големи инвеститори, които икономическото министерство предложи през август, може да се отложат за неопределено време. Това съобщиха два източника на "Капитал Daily" и посочиха, че причината е в отказа на Министерството на финансите да финансира тази политика във вида, в който се предлага.
Идеята на икономическото министерство бе държавата да възстановява осигурителните вноски, направени от фирми, сертифицирани с инвестиционен клас А и Б (т.е. големи проекти в точно определени области). Такива текстове са заложени в поправките на закона за насърчаване на инвестициите, а в правилника към закона трябваше да стане ясно за какъв период от време да са преференциите - за две или три години.
Министерството на финансите обаче не е отредило на икономическото министерство допълнителни средства за провеждане на такава политика. Това означава, че екипът на министър Делян Добрев ще трябва да съкращава разходи в структурите си, за да освободи ресурс, с който да възстановява осигуровки, или облекчението няма да се преведе в действие през 2013 година.
За и против
Българската агенция за инвестиции вече две години призовава да се въведат стимули за инвеститорите, които разкриват работни места в индустриалния сектор или в областта на експортно ориентираните услуги като аутосорсинг. По думите на нейния директор Борислав Стефанов точно това накланя везните при чуждестранните компании, когато се спрат на Балканите като място за разширяване, но се колебаят дали новите мощности да бъдат разкрити в България, Румъния или Сърбия.
"Държавите около България дават между 5 и 10 млн. евро за проекта на всяка отделна компания, опитвайки да я привлекат, а у нас целият бюджет за насърчаване на инвестициите е 2.5 млн. лв.", коментира Стефанов. Той допълва, че проектозаконът обвързва субсидиите с разкриването на определени работни места и тяхното запазване за определен период от време.
Алтернативи
Макар и облекченията да се позволят от закона, с липсата на бюджет те няма да проработят, коментираха експерти от държавната администрация. Според тях обаче има една мярка, която може да заработи въпреки това, но Министерството на икономиката все още се колебае дали да я въведе.
Става въпрос за индивидуално обслужване на сертифицираните инвеститори от администрацията или от частни консултанти. Те ще общуват с общините и държавните служби, които трябва да издадат разрешения и други административни актове, нужни за започването на определено производство. Ако местната администрация или данъчните бавят издаването на конкретен документ например, чиновникът ще има възможност да сезира кметовете или ресорното министерство, така че проблемът на фирмата да се реши по-бързо.
За момента обаче икономическото министерство е резервирано да допусне частни консултанти, макар че разходите за тях щели да се поемат от самите инвеститори, а не от държавния бюджет. Според Борислав Стефанов обаче това ще е недостатъчно за да може България да провежда успешна политика по привличане на инвестиции.
Облекченията за големи инвеститори, които икономическото министерство предложи през август, може да се отложат за неопределено време. Това съобщиха два източника на "Капитал Daily" и посочиха, че причината е в отказа на Министерството на финансите да финансира тази политика във вида, в който се предлага.
Идеята на икономическото министерство бе държавата да възстановява осигурителните вноски, направени от фирми, сертифицирани с инвестиционен клас А и Б (т.е. големи проекти в точно определени области). Такива текстове са заложени в поправките на закона за насърчаване на инвестициите, а в правилника към закона трябваше да стане ясно за какъв период от време да са преференциите - за две или три години.
16 коментара
Слава богу!Не беше добра идея.Беше една от многото плоскости,които водят до дъното.
на световно ниво облекченията за "големите инвеститори" са резултат от масиран лобизъм съчетан с корупция... така е и в България
никой от тези големи инвеститори няма потенциал да създава и стимулира адекватно икономическо развитие
добрата икономика се създава с много малки фирми с различно предназначение и търсещи различни способности
икономически малоумно е, дори престъпно, да се извиват ръцете на малкия бизнес докато пълним с огромни фунии от държавния бюджет гърлата на монополисти !
най-добрия пример е минната индустрия - срещу 30 хил раб. места (зле платени и зле осигурени за кошмарния труд) извличат природните ни богатства (държавна собственост според Конституцията) срещу 1-2% концесионна такса, замърсяват и унищожават околната ни среда и ние ще се чудим как да им спестим (още) разходите ...
Агенцията няма с какво да се похвали. И като няма резултати, поне да има идеи. Дори и глупави. Така се симулира дейност.
Не можем да впечатлим инвеститорите с добра бизнес среда, работеща съдебна система, добро образование или малко корупция. Но няма страшно - пари шъ им дадем и веднага ще дойдат. Понеже около нас тези дават - те за това и те са вързали...
Доколкото разбирам става дума за облекчения за инвеститори в конкретни сектори, а не за всички.
Затова няма смисъл да се дават примери с компании от минното дело при положение, че никой няма за цел да привлича инвеститори в този сектор.
На мен двете идеи за индивидуалното обслужване и за облекчаване на разходите през първите две години (когато така или иначе още изграждаш предприятието) ми звучат много правдоподобни!
Дано все пак да намерят начин да ги приемат и вкарат в действие!
До коментар [#2] от "dun":
Не е точно така. По света малкия и средния бизнес произвежда нещо - примерно в Германия основните поддоставчици на фирми като BASF, Siemens, или всички автопроизводители - са малки и средни фирми.
У нас, малкия и средния бизнес се занимава основно с търговия и дистрибуторска дейност. Купуват нещо в единия край на града за 10 лв и го продават на някакви в другия край за 20, а те от своя страна го продават на някакви в центъра за 30. И така си преливаме от пусто в празно, но иначе сме много горди с това, че основно у нас има малки и средни фирми. Това, че от много от тези фирми няма никакъв смисъл, обикновено не го казваме.
До коментар [#3] от "pzashev":
Агенцията за инвестиции беше една от основните институции, за да дойдат в България Инграм Майкро - фирма която е #75 в Fortune 500. Те от няколко месеца са в София и вече имат около 100 човека с перспективата да станат към 250-300 и дългосрочно около 500-600. Също така, агенцията от няколко месеца работи с BHTC, които наскоро обявиха, че идват в България. Те са единствената фирма в света, която произвежда климатици за Бентли, Ламборгини и Бугати, както и един от големите доставчици за Ауди и Мерцедес.
Също така, агенцията за инвестиции работи доста усилено с Reichle & Massari, които в началото на октомври отвориха завод за производство на конектори за фиброоптика в София (фирмата е една от 500-те най-големи в Швейцария като оборот) и с ALC Bulgaria, които от февруари насам работят в с. Мусачево и обработват кожа за седалките на BMW. Там вече работят около 600 човека и има добър шанс да се увеличат скоро.
Като за една от най-малките агенции в България вероятно не е толкова зле. Подозирам че много частни фирми с доста повече хора и бюджет нямат с какво повече да се похвалят.
"За момента обаче икономическото министерство е резервирано да допусне частни консултанти, макар че разходите за тях щели да се поемат от самите инвеститори, а не от държавния бюджет. Според Борислав Стефанов обаче това ще е недостатъчно за да може България да провежда успешна политика по привличане на инвестиции."
Ами недостатъчно е за "България", как няма да е недостатъчно? Нали тогава частните консултанти ще загубят всякакъв интерес да "привличат" "специалисти", като Доган и да им дават 35% от хионорара си!
[quote#3:"pzashev"]Не можем да впечатлим инвеститорите с добра бизнес среда, работеща съдебна система, добро образование или малко корупция. Но няма страшно - пари шъ им дадем и веднага ще дойдат.[/quote]
-Да получиш "немъчени" пари е сладко нещо.Що не вземат направо да ги субсидират инвеститорите или направо да им определят и дават печалба "на готово" без дори да разкриват мощности и работни места?Само срещу намерения.
Ауууу няма захарчета! Ами сега? Дали пък да не стимулираме инвеститорите както всички останали - с пъчка!
До коментар [#6] от "Lord": Здравейте! Благаря Ви, че обръщате внимание и на достиженията на агенцията. Аз се радвам на всяко едно работно място отворено в България. Чудесно е, че указаните от Вас фирми са доказани лидери в областта си.
В същото време ако гледаме инвестираните в България пари през последните 3 години, това не са достатъчни резултати, дори и за една малка агенция.
Другият ми аргумент е че, конкурентното ни предимство не може да е в поемане на разходите на инвеститора. Имаме нисък корпоративен данък. Заедно с добър бизнес климат и квалифицирана работна сила би следвало да е достатъчно.