

Калина Чернева

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Пазарът на труда продължава да стагнира - броят на заетите все още спада, а безработицата се катери нагоре. Това показват предварителните данни за третото тримесечие на годината, обявени от Националния статистически институт. Хубавата новина е, че броят на безработните през третото тримесечие на годината спрямо предходното е намалял до 392.9 хил. души и е 11.5%. В същото време обаче показателят остава по-висок на годишна база с 1.3 процентни пункта.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
6 коментара
Интересно тези фрапиращи 250 хил. работещи, загубили работата си само през Q1 на 2010г., както и останалите, как са обхванати в статистиката към днешна дата? Най-вероятно липсват.
Много интересно заключение -че губещите работа намаляват. Ами самите работещи намаляват, значи няма вече кой да губи работа.
Намаляват, защото и загубите си имат край, в смисъл всички са умрели...
И ние си го наближаваме с пълна сила.
Де що имаше фирмички - затвориха...
Когато никой не остане в стаята, лампата не свети...
намаляват защото вече не ги водят в Бюрата по труда,спасяват се както могат
Твърде малко са заетите! И, когато говорим за доходи и безработица, трябва да имаме в предвид именно доходите на заетите, а не липсата на доходи и незаетите. Другите доходи, освен от заплата, или дивиденти са малки и слабо влияят на стандарта и покупателната способност на хората. Точно тя, покупателната способност е главният фактор, даващ чувството за бедност и безизходица на българина! Питам се, каква заетост цели правителството? Заетост на всяка цена, или заетост, гарантираща стабилност и относително добра покупателна способност на хората? Заетост на всяка цена е чист популизъм! Ще се отчете една заетост, един спад на безработните и никакъв ръст в покупателната способност! Това ще помогне ли на пазара? Не! Ще станат ли по-малко просрочените плащания? Не! Имаме нужда от заетост, но имаме нужда и от нова политика в оценяването и заплащането на наемния труд!
Заетите са твърде малко, а ако махнем от тях държавните служители, ефективните данъкоплатци ще се окажат под санитарния минимум.
За съжаление, протакането на навлизането в трудовия пазар стана държавно покровителстван бизнес. Кухият 12-ти клас, държането зорлем в гимназия на ученици, които бързат да стават занаятчии и изобщо не желаят да учат, въвеждането на "магистър", "мастър" и пр. в напълно кухи специалности, рекордният срок на платено майчинство, дефицитът на местата в ясли и детски градини (включително заради протакането на детската градина до 7 г. - отново европейски рекорд!), фалшивите инвалиди, пенсионирането по точки, таблици и категории труд, вместо по платени в живи пари осигурителни вноски.
Само за 5-6 години заетостта може да стигне 70% и твърденията, че "няма да има работни места за тях" е най-голямата глупост. Всеки работещ на заплата създава с потреблението си поне още 1 работно място.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.