Експерти поискаха облекчен ДДС режим за малките фирми (допълнена)
Данъкът да се внася, едва когато клиентът плати доставката, предлагат икономисти


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Специален режим за деклариране и плащане на ДДС от малките и средни предприятия поискаха Асоциацията на специализираните счетоводни предприятия (АССП) и финансовият портал "Моитe пари".
Моделът предвижда фирмите с годишен оборот до половин милион евро да внасят ДДС в бюджета, едва когато си получат парите от клиента. В момента данъкът става дължим на 15-о число на месеца, следващ, този, в който е издадена всяка данъчна фактура.
Аргументът на "Моите пари" и асоциацията е, че компаниите доставчици често договарят отсрочено плащане със своите клиенти, но внасяйки ДДС в месеца след издаване на фактурата, се налага да извадят оборотни средства. Това по тяхно мнение е несправедливо, защото данъкът се плаща от крайния потребител, а търговците по веригата го събират. Докато средствата по самия данък не постъпят в продавача от неговия клиент, превеждането на данъка към бюджета е форма на кредитиране от бизнеса към държавата, твърдят инициаторите.
Инициатива с продължение
"Моите пари" и АССП нарекоха предложението си "Инициатива за справедлив ДДС режим" и започват кампания по популяризиране на идеята сред бизнес организациите, като заявиха, че ще внесат предложение за промени в режима за ДДС в Министерство на финансите и в Народното събрание.
Деян Василев, който е управител на финансовия портал, коментира, че ако държавата облекчи режима на внасяне на ДДС, това ще е подобри финансовото състояние на малките и средни предприятия, които са най-засегнати от кризата и междуфирмената задлъжнялост. По негови думи обаче реалистично "справедливият ДДС режим" може да се въведе най-рано от началото на 2014 г., тъй като таково предложение липсва в сега обсъжданите промени на данъчните закони, а точно те ще определят данъчната среда догодина.
Мадлен Леви, която е директор на АССП, смята, че държавата няма да бъде засегната от евентуалната промяна, защото предлаганият режим върви с компенсаторни механизми. Така например, ако клиентът на една компания не е платил дължимото ДДС, той няма да има право да си приспадне данъчен кредит вразмер на данъка, който не е превел на своя доставчик.
Така отложеното постъпване на средства в бюджета ще се компенсира с отлагане и на възстановяването на ДДС за друга фирма в същия размер и за държавата ефектът ще е неутрален.
И критиките към нея
Високопоставен експерт от Министерството на финансите реагира негативно на идеята. Според него няма да е възможно държавата да следи едновременно за отложеното плащане на една фирма и да отказва ДДС кредит на нейния клиент. Така се създавал риск държавата да възстановява ДДС, докато постъпленията се бавят, а това заплашва изпълнението на бюджетните плащания.
"ДДС е краен прехвърляем данък и се плаща винаги от крайния клиент. Една фирма има интерес да предложи удобни условия за разплащане на клиентите си, но средствата, които събира по ДДС, не са нейни. Отлагайки плащанията по една фактура, фирмата позволява на своя клиент да забави плащането на ДДС, но това не е причина държавата да отлага събирането на този приход", коментира експертът. Той добави също, че ако в търговската верига една стока се продаде на крайния клиент и той плати дължимия ДДС, отложеното внасяне на данъка ще остави във фирмата публични средства и по този начин държавата отпуска безлихвен заем на търговеца.
От Националната агенция за приходите (НАП), която администрира плащането и възстановяването на ДДС, казаха, че данъчната политика се определя от Министерството на финансите, а те само я прилагат, и отказаха коментар по идеята.
Независимите данъчни експерти също приеха инициативата с противоречиви впечатления. Според бивш експерт на НАП, който сега е данъчен консултант в частния сектор, методът "Облагане на база паричния поток" не гарантира облекчаване на междуфирмената задлъжнялост, но заплашва регулярността на бюджетните постъпления. Другият проблем е, че ако се заложи различен режим, някои фирми ще се изкушат с некоректни методи да се класират в групата с право на облекчено третиране. Според експерта много по-ефективно ще е да се позволи на фирма, която дълго време не си е получава парите от свои клиенти, да подава коригираща декларация, с която да намалява своите задължения по ДДС, докато не получи парите си.
Людмила Елкова, която ръководеше Дирекция "Данъчна политика" в Министерството на финансите, а сега е секретар на партия "България на гражданите", също разкритикува инициативата. По думите й така няма да се разреши проблемът с междуфирмената задлъжнялост, но той ще се прехвърли върху държавата. "Фирмите бавят плащанията към доставчиците си, защото нямат ликвидност, но облекчението няма да им помогне, а само ще забави събирането на данъчните приходи", смята тя. Елкова допълва, че ако прагът за оборот се фиксира на половин милион евро на година, ще се обхване огромен кръг от предприятия и това създава още един риск за бюджета.
38 коментара
Много правилно, като се има предвид, че фирмите очакващи плащане от бюджета си получават парите ако имат късмет с 5-6 месеца закъснение. И през това време трябва да внесеш ДДС за 6 фактури, които си пуснал. Държавата бави разплащанията си, но иска да и внесеш веднага ДДС-то. Как очакват коректност, като те не са коректни??????
На мен ми звучи разумно, държавата не губи, не губи и бизнеса, а този който задържа плащането с месеци не печели пари от нищото както досега, защото досега той имаше право да приспада веднага ДДС по извършените покупки независимо, че не ги е платил а на третия месец дори печели реални пари след като държавата му ги възстановят. Много разумно и наложително. Аз подкрепям с две ръце и браво на тия хора дето са предложили схемата. Ако министъра е против значи той подкрепя настоящото статукво, което е против работещия бизнес и обслужва точенето на неплатен ДДС от държавата, което се практикува откакто е въведен закона от близките до властта фирми.
"Късно е либе за китка ... ! "
Бизнес в България ... ?
Н И К О Г А !!!
Триста хиляди фирмички те бяха на брой ...
... и треснаха кепенци след първия бой ...!
Умряла крава мляко не дава ! ...
а ако бизнеса не си събере вземането, от това да не би да следва че няма да внесе ДДС? :) малко наивно звучи.
За бизнеса е по-добре да се научи да си управлява по-консервативно вземанията и да стиска по-здраво кесията.
Тая работа просто няма как да стане ... някъде по света има ли подобни практики?
ЗДДС е може би най-хармонизираният с изискванията на ЕС закон изобщо. Такива отклонения няма да бъдат допуснати никога. Но можеше спокойно да се помисли, да не се подават нулеви декларации.
естествено, че фирмите трябва да контролират по-добре вземанията си, само че при криза за всички това няма как да стане толкова ефективно. трябват и някои стимули. как държавата помогна на бизнеса в кризата досега? я да видим малко по- на запад какво стана. ниски лихви по кредити за бизнеса, наливане на пари в банки и застрахователни компании .... Тук някой видял ли е държавата да се застъпи за някой бизнес ....
подкрепям идеята и дано има развитие
До коментар [#4] от "sfera":
Ами той може и да не го внесе 2-3 години, докато не му го платят но пък и оня, който има да плаща няма да може да си го приспадне дори от неговите продажби, тъй, че държавата няма да загуби никакви приходи.
До коментар [#5] от "cinik":
Подобна схема за ДДС би трябвало да се прилага по целия ЕС.
До коментар [#3] от "bay Tan":
За жалост май си прав колега, аз съм доста упорит човек, но постоянно се убеждавам, че към момента да се работи почтено и легално, без държавна протекция е почти невъзможно, като понякога се получава, че си в нарушение поради неизпълнен ангажимент на държавна институция към теб, за което те санкционира друга държавна институция и това поради факта, че си опитал да спазиш закона - ТАКА НЕ СЕ РАБОТИ.
[quote#8:"beriya"]АКА НЕ СЕ РАБОТИ.[/quote]Зная го на собствен гръб =
Тук наказват свестния и коректния ...
[quote#2:"dreamer"]Ако министъра е против значи той подкрепя настоящото статукво, което е против работещия бизнес и обслужва точенето на неплатен ДДС от държавата, което се практикува откакто е въведен закона от близките до властта фирми.[/quote]
100+ Точно моето мнение!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.