Следващите седем...
...защо сега е по-важно как ще бъде избран, а не кой ще бъде следващият главен прокурор
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
"Иван Татарчев показа какво може главният прокурор. Никола Филчев показа какъв не трябва да е главният прокурор, а Борис Велчев, че може и без главен прокурор." Този форумен анекдот е най-краткият анализ на главните прокурори на прехода (детайлно за всеки един от тях– на страница 10-11 и 12). След един месец Висшият съдебен съвет (ВСС) ще трябва да избере четвъртия главен прокурор след 10 ноември. Той ще поеме държавното обвинение след двадесет години съдебна реформа, която го оставя в състояние, позволяващо постоянно усъвършенстване.
Над главният прокурор, както е казал Иван Татарчев, е само Господ – той има властта да се намесва активно в политическия и икономическия живот на държавата. Има де юре контрол върху всички прокурорски актове – и така седем години. Ето защо е изключително важно при така устроената в конституцията прокуратура (единна и централизирана, подчинена на главния прокурор) кой ще бъде неин ръководител.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
16 коментара
електронното гласуване лесно се фалшифицира
"ВСС не прие нито едно от предложенията, които бяха направени от реформаторското мнозинство в съвета."
Моят мат'рялски мозък не разбира, как при НАЛИЧИЕ на реформаторско МНОЗИНСТВО, предложенията не са приети?
"На първо време съветът прие гласуването да става не с бюлетини, както винаги е било, а през електронната система. Членовете бяха срещу тази идея..."
Още една безсмислица! Как членовете са приели тази идея, ако са били срещу нея? Общо взето, и в "Капитал", и в "Дневник" цари пълно безхаберие относно това, как се поднасят фактите на публиката. За мен това е признак на пълна деградация и загуба на себеуважение!
До коментар [#2] от "Дон Кихот":
Просто някои не знаят да пишат на български.....
До коментар [#1] от "plamenhristov5":
И кой те излъга? Иди си искай парите за акъла!
Отчитайки: същност на партиите и ВСС
- колко много тежест и влияние има тази длъжност
- че 7 години е доста значителен период
- посредствено-корумпиранат
...най-добре би било да избираме главния прокурор на преки избори. Повече прозрачност и повече светлина върху личните качества, морал и достижения на всеки кандидат.
както е сега главния прокурор е всъщност някой удобен на ВСС...а нашия ВСС...да не говорим та да се ядосваме!
Едва ли някой очаква за поста Главен прокурор да се избере някой принципен, честен и работещ за благото на обществото. Нали това за тези, които са го избрали ще е равносилно на самоубийство. За да имаме свестен главен прокурор, трябва да имаме свестни политици и членове на ВСС, тъй че всичко е порочен кръг.
ПП: А от статията за Филчев ме побиха тръпки... Как е възможно този човек да не е в затвора...
Изборът за толкова дълго време, без да има възможност за корекция, отделно без възможност за търсене на отговорност си е направо безумие.
Все едно някой да стреля с пушка и след това да гледа седем години накъде отива куршума и какво поразява без да може да промени нищо.. колкото точно или неточно да е стрелял.
Прокуратурата не е чак толкова единна и централизирана, нейната структура е съответна на тази на съдилищата . А гл. прокурор може да упражнява методическо ръководство и задзор за законност върху работата на прокурорите, но не може да им казва какво и как да решат. В това отношение Конституцията е ясна, така че стига със свободни съчинения.
Чл. 117.
(2) Съдебната власт е независима. При осъществяване на своите функции съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите се подчиняват само на закона.
Чл. 126.
(1) Структурата на прокуратурата е в съответствие с тази на съдилищата.
(2) Главният прокурор осъществява надзор за законност и методическо ръководство върху дейността на всички прокурори.
Малко се преиграва с ролята на Главния прокурор. Че е важна фигура - спор няма, но не е всевластен, както се опитват да го докарат. Всичко зависи преди всичко от личните и професионалните качества на човека, а после от политическата му обвързаност и от личните му амбиции. Не искам да съм лош пророк, но следващият главен прокурор няма да е достатъчно добър юрист, за разлика от Велчев, за сметка на което ще е силно обвързан политически (с ГЕРБ). За щастие на всички, които в следващите 7 години ще живеят в страната, няма да има отмъстителността и злопаметността на Филчев, да се надяваме - няма да е много-много по тежките софри, като Татарчев. Все пак ще има мощни лостове за въздействие и на икономическия, и на политическия живот, можем само да гадаем как ще ги използва.
На този етап най-спорна остава процедурата по избора, което ще хвърля сянка през целия му/й мандат. Може би трябваше да протече по по-различен начин, но това е пробем на липсващи или недостигащи демократични стандарти в България.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.