И лекарите от кръвния център във Варна масово заплашват да напуснат
Едномесечното предизвестие на колегите им в Стара Загора изтича на 16 ноември
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Трийсет и деветима служители на Регионалния център по трансфузионна хематология (РЦТХ) - Варна, са подали заявление за напускане, съобщи д-р Маргарита Точкова, председател на синдикалната секция на КТ "Подкрепа" в центъра. Те са заявили готовност за това още през октомври заради ниското заплащане - максимум 600 лв. за лекарите и 410 лв. за сестрите и лаборантите, както и недостатъчното по думите им увеличение от 18%, отпуснато от здравното министерство. Тогава медиците поискаха в декларация до министерството да им бъдат оставени 40% от приходите от специализирани и високоспециализирани изследвания, които се правят в центъра, и обявиха, че ако в едномесечен срок исканията им не бъдат изпълнени, ще напуснат.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
14 коментара
Вината за това положение е на всички ни. В България трудът на умните хора, на лекарите и учителите не се цени. От една страна бизнесмените въобще и не могат да си помислят, че една лекарка или мед сестра може да получава повече от тях, а от друга самите лекари , учители и мед. сестри са твърде толератни.. и човечни. Я да оставят 10-20 ма мастити бизнесмена ... необслужени щото няма пари, пък да видим дали няма да се променят нещата. на малка (до 20-30 човека) фирма.
С САЩ е масова практика една мед. сестра да получава 50-120 000 $ годишно - много повече отколкото собствениците/президентит
До коментар [#1] от "bestbuy": Бизнесмените нямат никакви проблеми да си плащат за здравеопазване, когато се наложи. Проблемът е при всички онези, които не могат да плащат. Изобщо, единственото решение е здравеопазването да стане изцяло частно. Тогава всеки плаща колкото може и получава съответната услуга; застрахователите си влизат в ролята и нещата си идват на мястото. В сегашната система, и да искаш да си платиш за по-добро обслужване, легално няма как. А държавата очевадно не се справя добре да преразпределя солидарните вноски.
Но иначе съм "за" стачките - който иска по-голямо заплащане, трябва да си го извоюва. И явно ножа трябва да стигне до кокала, за да се вземат по-радикални мерки.
И при тази криза в ЕС къде ще ходят тези лекари?
Аз ли не мога да смятам, статията ли е написана некоректно, но сякаш лекарите казват че не искат 32000 лв от държавата а 40% от 50000, което е 20000. Сиреч вместо средна заплата от 615 лева отиваме към средна от 377 лева...
Отделно 32000 от приходи от 50000 са 64%. Ако се добавят към тях търсените 20000 лева, стават 52000 лева, или центъра излиза на загуба?
Въобще не разбирам този спор...
До коментар [#1] от "bestbuy":
Бизнесмена получава колкото изкара, а държавните служители процент от това, което държавата изкара от съответните бизнесмени (под формата на данъци). Така че под една или друга форма, бизнесмените хранят и лекарите и учителите. Ако тези бизнесмени изчезнат, как ще се появят парите за лекарите и учителите при условие, че държавата и държавните служители правят под 10% от БВП-то?
Единственият математически начин, бизнесмена да получава по-малко отколкото лекар и учител, е да плаща данъци по-големи отколкото печалбата му. Но тогава бизнесмените ще намалеят и съответно и лекарите и учителите.
В една държава данъчното бреме е баланс, между разходите по плащането на данъците срещу разходите по укриването им. Ако ти е по изгодно (евтино) да криеш, не можеш да обвиняваш хората че са го превърнали в национален спорт. Американците си имат поговорка - да укриваш данъци е престъпление, да избягваш данъци е задължение.
За това и у нас намаляването и опростяването (най-вече) на данъчното бреме увеличи данъчните постъпления, а не друго.
Но това са възможностите на държавата, тя трудно може да събере повече пари от данъкоплатците за да ги преразпредели. От тук нататък говорим за държавно преразпределение - кой колко пари получава от държавата и колко е добре да ги получава спрямо другите получаващи.
[quote#2:"a_lizzard"]единствен то решение е здравеопазването да стане изцяло частно. Тогава всеки плаща колкото може и получава съответната услуга; застрахователите си влизат в ролята и нещата си идват на мястото.[/quote]
Господи, ела си прибери вересиите :)
[quote#2:"a_lizzard"]Бизнесмен те нямат никакви проблеми да си плащат за здравеопазване, когато се наложи.[/quote]
Въобще не става въпрос дали могат.. Аз знам , че могат и си плащат , но под масата, или на 1-2 ма.. Което опорочава системата.
Въпросът е , че бизнесмените досега масово мислеха, че понеже са "бизнесмени" (може да карат такси като ЕТ, или да имат малка баничарница) те живееха с мисълта, че ТРЯБВА да са богати или поне ПО_БОГАТИ от мед. сестра и лекаря.. Забравиха, че "бизнесмен" може да стане всеки, които отвори дюкянче, а лекар - не. И "бизнесмените ни" забравиха, че трябва да плащат осигуровки, данъци, да правят дарения и пр.. По света колкото по-друдно се придобива професия/специалност - толкова повече се плаща.
Това ми е мисълта.
[quote#2:"a_lizzard"] Тогава всеки плаща колкото може и получава съответната услуга; застрахователите си влизат в ролята и нещата си идват на мястото.[/quote]
Глупости говориш... Най-кошмарното здравеопазване като система е изцяло частното, зависимо от застрахователи (вж Америка) - който може - плаща, който не може - умира..
Има едно понятие което се нарича "социална стълбица". Това е мястото което заемаш в обществото и като уважение но основно като заплащане. АБСУРДНА е държава, в която лекар взема 2-3 пъти по-малко от шофьор на такси в нормалните държави той взема поне 6-8 пъти повече от него.
Примера е произволно подбран но се отнася за целият квалифициран труд при нас. Поради тази причина всеки който е по-млад и квалифициран с всички сили гледа да избяга от България. И понеже по-старите вече се пенсионираха или близо до пенсия съвсем скоро ще се отвори СТРАШНА ДУПКА от липсващи квалифицирани кадри. И първо това ще стане с медицинските кадри, на Запад ги лапат като топъл хляб.
[quote#2:"a_lizzard"]Тогава всеки плаща колкото може и получава съответната услуга; застрахователите си влизат в ролята и нещата си идват на мястото[/quote]
И какво е по различното? Да не би като се осигуряваш- основно или допълнително- към частен фонд разликата за теб да е голяма? Пак те одрусват жестоко, в някои държави/фондове те гледат и под лупа пиеш ли, пушиш ли, дебел ли си, а това колко ще получиш като покритие на здравните си услуги зависи само от късмета ти- как и колко ще се разболееш, от какви точно здравни услуги ще имаш нужда.
Разликата между България и белите държави е, че в техните здравни системи влизат пари, а в нашата кажи речи нищо не влиза. Не може да пълниш с вноски върху български заплати ( средно 5-6оо лв) и да купуваш техника, консумативи и медикаменти на западни цени. Лекарите са просто collateral damage
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.