ЕЦБ поиска повече координация между БНБ и правителството
В становище към българския проектозакон за публичните финанси банката посочва, че това е условие за провеждане на по-добра монетарна политика
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Министерството на финансите да съгласува с БНБ управлението на парите на държавата, за да се провежда по-добра парична политика. Това препоръчва в становище на Европейската централна банка (ЕЦБ) по подготвяния Закон за публичните финанси, който ще определя правилата за управление на държавните средства от 2013 г.
Законопроектът е подготвен от Министерството на финансите и се очаква да бъде разгледан на първо четене от бюджетната парламентарна комисия през седмицата. Становището на ЕЦБ е официално и идва след запитване от страна на министерството. Мнението на банката, макар и да носи тежест, не е обвързващо и българският парламент трябва да прецени и избере дали и доколко да се съобрази с него при предстоящото гласуване и обсъждане, доколкото законът не противоречи на европейското законодателство.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
Пееш ли си пееш, драги ми Драги, кой ли те слуша?
Това е перфектно. ЕЦБ ни подсказват какво да направим, а ние се дърпаме. Какво като е парична политика, направена от правителството?
А ако се окаже, че то може да я прави по-добре от БНБ?
Това становище на ЕЦБ не е дотам важно. И сега фискалният резерв се управлява чрез БНБ и никак не е статичен - ползва се доста активно от Мони Не-в-Дянков за разплащанията на бюджета. По-важна е втората част на "посланието" на Марио Драги - за отчитане на бюджетното салдо на начислена, а не на касова основа. По принцип касовото изпълнение е практика у нас и затова ГЕРБ бяха изненадани колко пари имат да разплащат след като грабнаха властта. Сега положението пак не е никак добро, в накакъв смисъл кризата от остра стана хронична. Подозирам как изведнъж при отчитане на начислена основа ще светнат огромни дефицити, вместо излишъка, за който сега се заговори. Мони Не-в-Дянков продължава да ползва спорния стар метод на П. Орешарски да задържа плащанията към бизнеса, докато не постъпят съответните приходи. Пример за това са забавянията на плащанията по оперативните програми, по ПРСР, възстановяването на ДДС, липсващите плащания към НОИ и НЗОК, и т.н.
Като гледаме как ЕЦБ "управлява", с извинение, парите на ЕС, просто ЕЦБ трябва да замълчат като бити гъзове и въобще да не се изказват на темата "съгласуване" на финансите м/у Правителство и Централна Банка ...
Кризата на "прасенцата" се дължи именно на такова "съгласуване" под "благия" поглед на директора (тогава) на ЕЦБ крадльото Трише.... ТОЙ СЕГА Е ПЕЦИОНЕР, НО НЕ С 200 евро ПЕНЦИЯ.....
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.