Курс стабилност
Фискалната дисциплина е условие за ръст на икономиката, но далеч не е достатъчна


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Българската икономика ще продължи да расте бавно (до 2% от БВП), но сигурно през следващата година. Въпреки това е рано да се говори за победа над кризата. За да се осигури по-голям растеж на икономиката, трябва да се извърви още път, е мнението на икономисти и банкери.
Според тях безспорното предимство на България е стабилността на публичните й финанси и на банковия сектор, както и ниското данъчно бреме. Те са предпоставка при добра бизнес среда страната ни да расте бързо след края на кризата.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
20 коментара
Българските износители трябва да разберат, че системата на валутен борд в момента или евентуалното приемане на еврото от България на по-късен етап са пагубни за тях (износителите). Те губят своята конкурентност на международните пазари, която би дошла от един не толкова силен български лев.
.html
http://bulgaria-mmt.blogspot.com/2012/11/blog-post
До коментар [#1] от "rmarkov":
Не са пагубни. В краткосрочен план може да са недостатък, но в дългосрочен други са важните неща, а именно образование, развиване на предприемаческия дух у българина, и както пише в статията, надеждна съдебна система и добра бизнес среда.
Новите попълнения в Конституционния съд, и особено начина за избирането им ще "успокои" чуждестранните инвеститори в качествата на институциите, и особено съдебната система. Ще започнат да идват на тълпи :)
До коментар [#2] от "sfera":
Както е казал един умен икономист, в дългосрочен план вички ще сме мъртви.
В допълнение искам да отбележа, че при валутен борд или ползване на чужда валута, като еврото например, българското правителство няма ефективен инструмент в своята фискална политика за антикризисно противодействие.
Фискалната политика при един независим фиатен лев, свободно обменящ се на международните валутни пазари и избягване на големи заеми в чужда валута, винаги може да постигне и поддържа пълна заетост и стабилни вътрешни цени за сметка на известна, временна девалвация на лева спрямо чуждите валути.
При борда имаме стабилен, фиксиран валутен курс и плаваща, голяма безработица.
При независим фиатен лев знаещото и можещо правителство фиксира постоянна пълна заетост и оставя международния валутен курс да плава свободно.
Нека попитаме българския народ кой вариант би предпочел.
Не! Не! И, не! Аман от демагогии! Стабилни финанси! Ниски данъци! Е! И? Абсолютна несигурност и липса на перспектива! Непрозрачни публични поръчки! Задлъжнялост на държавата спрямо фирмите! Задлъжнялост между фирмите! Много затлачени и необслужвани кредити! Потребителят, бил той обикновен човек, или такъв със стопанска дейност е със толкова малък портфейл, че не може и да си помисли за инвестиции! Многото лица в " черния списък" на банките пък, свива числото на потенциалните бенефициенти на инвестиционни кредити! Да не говорим пък, колко хора и фирми са инвестирали заети пари в бизнеса, а после са смачкани от средата, променящите се условия, корупция, " чадъри"... Ако има европейска държава, член на голям, световен съюз, в която да е опасно да се прави бизнес - това е България! Всеки креативен човек, с амбиции, губи много време, пари, лична енергия, да " разгръща храстите", за да прецени риска и дали може да го управлява! Спирам! Все пак е ранно утро и не искам цял ден да се ядосвам! Здравеопазването е скъпо и неефикасно! В повечето случаи, сред които съм и аз!
До коментар [#6] от "goblenka":
Ее, сложи малко розово в очилата.
До коментар [#7] от "sfera":
Ще ми се! Но в правителствените магазини не предлагат! Освен това, ще се блъскам по пътя си и може да се нараня тежко! Този, който не е съгласен с моето мнение как ще се аргументира? Или, това е засегнато родолюбиво чувство? Ако е това, уважавам го и го аплодирам, но не мога да променя фактите! Те са си чиста реалност!
Нека попитаме българския народ кой вариант би предпочелДо коментар [#5] от "rmarkov":
Бих предпочел настоящото положение. Знаещо и можещо правителство едва ли някога ще имаш, а за южен народ като нашия, единствения начин да се спазва фискална дисциплина е насилственият ...разбирай борд. Ами само се огледай ...
До коментар [#8] от "goblenka":
"Ще ми се! Но в правителствените магазини не предлагат"
Аз затова пазарувам само от частни магазини. Колкото по-малко държава в икономиката, толкова по-добре. Има достатъчно сектори, в които държавата не си пъха носа и може да се печели спокойно.
Слагай розовите!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.