Започва трудна седмица за ЕС
27-те ще търсят съгласие по общ бюджет за 2014 - 2020 г., парите за България вероятно ще са почти същите


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Европейският съюз започва тежка седмица. В понеделник стартират предварителните срещи между 27-те страни членки за координиране на позициите преди срещата на върха на 22 - 23 ноември, на която ще трябва да бъде постигнато споразумение за бъдещата бюджетна рамка 2014 - 2020 г. България влиза с тежка задача в тези преговори. Страната ни като част от групата на изоставащите и по-бедни държави ще трябва да се бори да не бъдат намалени драстично средствата за кохезионна политика - т.е. еврофондовете, които ще получим през следващите седем години, да бъдат поне с малко повече от сегашното.
Съгласно последното предложение, което бе представено преди дни от президента на ЕС Херман ван Ромпой, средствата за кохезия се намаляват с почти 55 млрд. евро от началното предложение на комисията. Ромпой предлага общите средства да са 973 млрд. евро - което е с 20 млрд. по-малко от настоящия период. Първо комисията предложи увеличение с 55 млрд. евро над сегашния бюджет, но страни като Германия и Великобритания отказаха да приемат подобен вариант. Долната граница, при която вероятно ще се концентрират преговорите, ще е с около 40-45 млрд. евро под периода 2007 - 2013 г.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
10 коментара
ще се търси баланс между потребностите на държави като нашата и такива за финансиране на задлъжнелите държави от валутния съюз
А това би било един добър момент да покажем, че имаме собствени мислене и позиция! Ние сме в Евросъюза (поне официално) не заради парите, а защото споделяме общи ценности. Бихме могли да се справим и с по-малко пари от ЕС. По-малко пари дори биха ни били от полза, защото ще стимулират провеждането на реформи. Например в МВР и МНО - двете най-доящи бюджета монистерства. Или биха стимулирали създаването на крайна необходимата ни индустриална политика.
Но е по-лесно да хленчим като баби в Брюксел, за можем после мачовски да раздаваме (на наш'те) пари, да строим магистрали и режем ленти у дома. Гърция убедително ни показва как може години да получаваш от ЕС, и накрая ...една голяма 0.
с Велокобритания в съюза няма да има скоро редовен бюджет
Мдаа, мисля че настъпва времето да се отвържем от еврото и да се вържем към долара, без значение американски, канадски и т.н. Тук ще ни порезнат, там ще ни одрежат накрая да не се окаже че за халост спрях ме 4 реактора в Козлодуй.
До коментар [#4] от "tsyrvulan":
Най-добре би било да се отвържем от еврото и да не се връзваме за никоя друга чужда валута.
Една разумна фискална политика, базирана на независим лев и плаващ валутен курс, ще създаде нужните макроикономически условия за оптимално използване на наличните реалните ресурси на странта, заличавайки безработицата и повишавайки стандарта на живот на българите.
С това не твърдя обаче, че сегашното правителство или някоя друга опозиционна партия понастоящем знаe как да проведe разумна фискална политика.
http://bulgaria-mmt.blogspot.com/
Няма как в средата на кризата в която ни накиснаха брюкселските зелки и Меркозето да искате "нарастване" на кохезионните фондове..... :-)
Е ако ще се разпада да се разпада :(
Англия трябва да бъде изритана от ЕС и пратена при другарчетата си отвъд океана.
Исторически погледнато новите парадигми винаги са срещали трудности по пътя си. Примери - колкото щеш, но аз съм търпелив.
Благодаря за минусите - това все пак е нещо нали. :-)
[quote#9:"rmarkov"]Благодаря за минусите - това все пак е нещо нали. :-)[/quote]
Едва ли някой, който ти е сложил минус се е замислил над абстрактната теория.
При тези примати на кормилото на държавата сме пред катастрофа и без да махаме борда. Да не говорим, че дори при благоприятни макроикономически условия / каквито Дянков и сега твърди, че имаме/ако икономическата политика е все повече тежести за бизнеса- регулации, такси, данъци и т.н., все по- голяма корупция и рекет / дарения/и защита на монополите няма как той да оцелее, а за развитие да не говорим....
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.