България ще се бори да получи повече средства от еврофондовете за периода 2014-2020 г. На започващата днес среща лидерите на Европейския съюз (ЕС) ще се постараят да изгладят противоречията си и да договорят следващия евробюджет. България участва за пръв път в такива преговори, защото при приемането ни в ЕС през 2007 г., средствата за нас бяха предварително определени от останалите страни.
Целта на страната ни в тежките преговори е да не бъдат намалени средствата, които ще получим през следващите седем години в сравнение със сегашния бюджет.
Обявеният бюджет от 1.03 трлн. евро на ЕС да се запази
Българската позиция е, че предварително предложеният бюджет от 1.033 трлн. евро не трява да бъде рязан. Такова е мнението на Европейския парламент и Европейската комисия. Последното предложение на председателя на Европейския съвет Херман ван Ромпой "включва всички нужни елементи за постигането на споразумение". Предложението е с 80 млрд. евро по-ниско от проекта на ЕК. Ако не се постигне съгласие по 7-годишния бюджет, парите ще трябва да се определят година за година, което ще постави под въпрос изпълнението на големите проекти, отнемащи по няколко години.
Повече пари по т.нар. кохезионна политика
Чрез нея се финансират инфраструктурни проекти и програмите за бизнеса. Преговорите в тази област ще бъдат доста сложни, като според експерти за успех ще се смята договарянето на 13 млрд. лв. - същата сума, колкото и по сегашния програмен период.
Премиерът Бойко Борисов обяви, че Българи ще настоява за допълнителни 500-600 млн. евро по тази политика. Правилата са такива, че средствата за една държава по кохезионните фондове не може да са повече от 2.4% от брутния вътрешен продукт. За България това прави приблизителна сума от 13 млрд. лв. за новия период. Има и допълнителен таван - евентуалното увеличение да е най-много 15% от средствата за 2007-2013 г.
Увеличаване на парите за селско стопанство
Между 8 и 9 млрд. евро субсидии трябва да влязат в българското земеделие за предстоящите седем години след 2014 г. , но страната ни изостава с предварителната подготовка за предстоящите промени на фона на други държави. Въпреки че все още не е ясен бюджетът на ЕС, очакванията са все пак през следващия период да бъде отчетен ръст спрямо финансирането през настоящия, дори и при общо орязване на парите за земеделие.
Един от големите дебати около новата обща селскостопанска политика на ниво ЕС е свързан с различните субсидии, които получават старите и нови държави-членки. България е в алианса на новите членки, искащи изравняване на плащанията навсякъде. Това обаче едва ли ще се случи, тъй като в момента по-скоро се говори за "сближаване" на отделните плащания и все още има сериозни спорове около критериите за "сближаване", които трябва да бъдат въведени. През следващия програмен период България със сигурност ще получи повече средства при директните плащания заради нарастващите ставки като очакванията са тези пари да достигнат около 5.5 млрд. евро при 3.4 млрд. евро през настоящия.
Голямата неизвестна в момента е около проектното финансиране, включено в програмата за развитие на селските райони. В момента България получава по нея 3.2 млрд. евро и се бори през следващия програмен период да получи поне същата сума. Дали това ще стане обаче зависи от критериите за разпределение на парите за проектно финансиране, по които в момента спорят държавите- членки. Една от идеите е да се отчита "усвояването на средствата в минали периоди", но все се води спор какво да включва тази дефиниция.
Повече по темата във в. "Капитал"
България ще се бори да получи повече средства от еврофондовете за периода 2014-2020 г. На започващата днес среща лидерите на Европейския съюз (ЕС) ще се постараят да изгладят противоречията си и да договорят следващия евробюджет. България участва за пръв път в такива преговори, защото при приемането ни в ЕС през 2007 г., средствата за нас бяха предварително определени от останалите страни.
Целта на страната ни в тежките преговори е да не бъдат намалени средствата, които ще получим през следващите седем години в сравнение със сегашния бюджет.
8 коментара
Много се надявам да ни отпуснат повечко парици, нали ние сме от развиващите се!
"За какво ще се бори България в новия бюджет на ЕС"- българските управници ще се борят за повече европейски пари,защото с тях изграждат гръбнака на своята партия,а България трябва да се бори за повече права,свободи и пазар,както и срещу манополите,задушаващи свободното предприемачество,включите но и с европейски пари.
Според мен е правилнпо да ползваме евросредства. Още по нормално ще е обаче да се постави срок в който може използваните средства да са повече от внасяните. Примерно 20 или 30 години. нали разбирате, че Гърция, Испания и Италия ще искат да получават пари 2-3 века, а може и хилядолетия.
Тези от ЕС не ги ли е срам, че имат такава мизерна територия като България в пределите си?
[quote#3:"Стоян Петров"]нали разбирате, че Гърция, Испания и Италия ще искат да получават пари 2-3 века, а може и хилядолетия. [/quote]
Испания и Гърция... Италия отдавна е нетен вносител в бюджета на ЕС - третият по-големина ако не се лъжа, докато Испания е вторият по големина получател. Което е истинска глупост като се има пред вид, че разликата в БВП-то на глава от населението не е никак голяма между двете страни...
Разбира се, че трябва да се борим поне за запазване на средствата от еврофондовете.
Другият въпрос е изцяло наш вътрешен проблем - да се повиши усвояемостта на средствата и то по предназначение. А не голяма част от тях да отиват за заплати и бонуси на куп чиновници, повече пречещи, отколкото помагащи за усвояването на средствата.
Много лесно се планират, делкат и харчат милиарди от данъците на европейците..... макар че някои и да ги харчат не умеят....
И как ще стане тая работа с повечето пари... ЕС плаща за растеж на БВП, а не за километър построена магистрала... Това си е принцип и е отдавна известно... Нали заради този принцип, тези българчета, които работят по европейски проекти получават трохи в сравнение с колегите си от Европа, за една и съща работа, защото заплащането е в зависимост от МРЗ на съответната страна... Боко може да си ги плещи каквито си ще, но това е положението...