// К1: Средата / Политика
Шест въпроса за референдума
Допитването за ядрената енергетика може да се превърне в репетиция за изборите не само за ГЕРБ и БСП
Как ще се гласува
С бели бюлетини в плик
Ще участват ли българите в чужбина
Да, въпреки че законът не разрешава
Въпреки че в закона пише, че българските граждани гласуват само на територията на Република България, ЦИК вече реши, че и тези в чужбина ще могат да участват във вота. Това ще става единствено в консулските и дипломатическите служби, които се възприемат като част от територията на страната, и при условие че поне 20 избиратели предварително са подали заявление за образуване на секция. Срокът е до 1 януари 2013 г., а документите са по образец. Министерството на външните работи вече поиска съгласие от приемащите държави да се гласува. Някои юристи твърдят, че това решение на ЦИК дописва закона и може да бъде използвано, за да се оспорят резултатите от допитването. Движението за права и свободи, което мобилизира най-много гласоподаватели в чужбина, този път едва ли ще го направи, тъй като не смята да участва активно в референдума.
Гласувалите "за" подкрепят ли АЕЦ "Белене"
По-скоро да
По-общата формулировка на въпроса дава възможност за различни тълкувания. За социалистите гласуването с "Да" ще означава включително и за АЕЦ "Белене", но за всеки случай планират да наемат социологическа агенция, която да направи паралелно допитване в деня на референдума. На излизане от секциите избирателите ще попълват анонимни анкети как са гласували и дали са имали предвид проекта "Белене".
Премиерът Бойко Борисов вече нееднократно обясни позицията на ГЕРБ: "Ние сме "за" ядрена енергия. Ние сме "за" да се произвежда ядрена енергия в седми реактор на "Козлодуй". Но сме срещу "Белене", защото в този проект цялата схема е корупционна в самото й зачатие. Ако дойде частен инвеститор, нека си го строи." От думите му излиза, че едното не отхвърля другото. И още нещо странно - след като мнозинството толкова щателно разгледа формулировката на въпроса, като промени дори "атомна" на "ядрена", е необяснимо как пропусна вместо "нова ядрена централа" да запише "нови мощности", каквито се предполага да бъдат изградени на площадката край Козлодуй.
Откъде да се информираме
Кампанията започва между Коледа и Нова година
Информационната кампания ще започне между Коледа и Нова година - на 27 декември, и ще продължи ден преди гласуването. Правителството определи министрите Симеон Дянков и Делян Добрев да организират отпечатването на информационен лист с въпроса, накратко мотивите за допитването, включени в предложението за провеждането му, както и начина, по който ще се гласува. Въпреки че в ЦИК нямат решение кой ще представя в официалните дебати поддръжниците на тезата за развитието на ядрената енергетика се очаква да надделее позицията, че това са хората от инициативния комитет за допитването, сред които има и членове на БСП, както и ГЕРБ. Причината е, че 76 депутати от управляващата партия внесоха в парламента искане за допитване с идентичен въпрос. Двете инициатива на практика се обединяват, въпреки че такъв текст няма в нито един закон.
ЦИК обаче създаде сериозно препятствие пред желаещите да опонират на тезата за развитие на ядрената енергетика. За да участват в дебатите от позиция "срещу", те ще трябва да сформират инициативен комитет от поне пет души и за около месец - до 7 декември, да съберат 7 000 подписа. Партия "Зелените" вече се поинтересува от условията, но не е ясно дали те ще се окажат по силите й. Зелените подозират, че целта на евентуални усложнени условия за регистрация е "да не им се даде думата". От ДСБ също оповестиха сформиране на комитет начело с депутата Иван Иванов. Лидерът на ЕНП Мария Капон вече събира подписи. В същото време това решение на комисията се обжалва от няколко души, включително представители на сдружение Движение "България на гражданите". Върховният административен съд обаче препрати документите към Административен съд София, а срокове за произнасянето му няма.
Иначе общините са длъжни да предоставят безплатно помещения за дебати, за да има равнопоставеност на двете позиции.
Как ще се сформират комисиите
БСП ще изгуби мнозинство за сметка на ГЕРБ
Репетицията за следващите избори за народни представители най-ясно ще си проличи в техническите спорове по организацията на допитването, като например как ще се сформират районните избирателни комисии (РИК). Въпреки че в закона за референдумите ясно е записано, че се използват "РИК за произвеждане на избори за народни представители", с "протоколно" решение от 1 ноември централната комисия определи, че ще се сформират наново. Социалистите обжалват решението пред Върховния административен съд (ВАС). Социалистите държат да се използват РИК от изборите от 2009 г., защото те се съставят пропорционално на партийното представителство в Народното събрание и европарламента. За вота преди три години се използваше съотношението от миналия парламент, в който БСП беше с най-голяма група, а ГЕРБ имаха само евродепутати. От решението на ЦИК сега следва, че ГЕРБ ще вземат повечето места в районните комисии. Ефектът се мултиплицира в Секционните избирателни комисии, които броят бюлетините и попълват протоколите с резултатите.
Какво, ако не гласувам
Нараства шансът допитването да не е валидно
Активността в допитването е от ключово значение за неговата валидност. За да е легитимен референдумът, в него трябва да участват поне толкова избиратели, колкото на последните парламентарни избори. През 2009 г. това бяха над 4.3 млн. души. Математикът Михаил Константинов вече публично се обзаложи, че допитването няма да бъде валидно заради това условие. Ако все пак има толкова висока активност, от гласувалите поне половината трябва да са посочили "Да", за да има ефект. Решението им е задължително, но при тази обща формулировка на практика зависи от изпълнителната власт дали ще има приложение или не. Ако до урните не отидат 4.3 млн. души, но все пак поне 1.3 млн. души (20% от българските избиратели) и повечето от половината от тях са с "Да", въпросът влиза в пленарната зала на парламента и по него трябва да се произнесат депутатите. При положение че референдумът е легитимен, но пък преобладават отрицателните отговори, най-рано след две години може да се организира пак допитване по същата тема.
Последното проучване на общественото мнение, извършено от НЦИОМ показва, че от тези, които биха участвали в референдума 62.5% ще гласуват с "Да". След отпадането на "АЕЦ "Белене" от въпроса, броят им нараства.
Още по темата
Правителството продължава да смята АЕЦ "Белене" за възможност?
Вероятно става въпрос за техническа грешка в проекта за "Национален план за действие за енергията от възобновяеми източници"
8 яну 2013Препятствията и проблемите пред ГЕРБ
26 окт 2012Временна комисия ще проверява фактите по проекта "Белене"
Тя трябва да приключи работата си за два месеца
3 окт 2012
Бившият омбудсман обеща, че сдружението няма да прерасне в партия, а ще се бори за защита на гражданските права
6 дек 2019, 154 прочитания

Пресъхването на язовир "Студена" заплаши Перник с пълно безводие до края на годината и разкри огромните пропуски при управлението на водите в България
6 дек 2019, 592 прочитания
5 дек 2019, 2493 прочитания
5 дек 2019, 2349 прочитания
5 дек 2019, 2283 прочитания
6 дек 2019, 2236 прочитания
5 дек 2019, 2011 прочитания
Намаляват и разходите по време на туристическите пътувания