Време за рязане
Следващият бюджет на ЕС ще бъде по-малък, а България няма да получи много повече пари от досега
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
"Надявам се всички да са си взели най-важното - четка за зъби и калкулатор." С този туит говорителят на Европейската комисия (ЕК) Марк Грей приветства шеговито лидерите на 27-те страни ЕС, които пристигнаха в Брюксел в четвъртък, 22 ноември, за да участват в едни от най-тежките преговори, които се водят в съюза веднъж на седем години - тези за бюджета. За два дни Европейският съвет трябваше да вземе единодушно решение какви пари ще събере и похарчи ЕС в следващия програмен период.
Шансът това да се случи е близък до нулата. Разделени между новите страни членки, които желаят повече пари за сближаване, старите нетни платци, които настояват за намаляване и префокусиране на разходите, и Великобритания, която изглежда уловена в собствената си несигурност дали иска да бъде част от този съюз, 27-те лидери трудно ще успеят да постигнат бързо съгласие как да направят и после разпределят новата торта. Много вероятно е срещите да продължат до неделя: испанският и шведският премиер например споделиха при пристигането си, че не бързат, а българският премиер Бойко Борисов предвидливо си е освободил този път целия уикенд (след като на среща в средата на тази година поиска да си тръгне по-рано, за да гледа полуфинала на европейското първенство по футбол). Дори управата на метрото в Брюксел, която при такива срещи затваря спирка "Робер Шуман" (точно под сградата на съвета) за четвъртък и петък, не иска да се ангажира с точна прогноза - този път спирката ще остане затворена "докато приключи съветът".
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
19 коментара
Стига гръцки сладкиши !
Щтруделите са вкусни, но тънки, тънки ...
щТРУДедел...
И все пак, както е споменато в началото на статията, става въпрос за под 1% от БВП на Европейския съюз. Забележително е как такъв сравнително малък европейски бюджет поражда толкова големи очаквания!
Според мен това е голяма пародия. Може да сме пълни гьонове със съдебната система, но европарите вършат добра работа и биват инвестирани много добре у нас. В същото време, вече изгубих сметката- 100 милиарда ли, 120 ли дадоха на гърците за 2 години и нещо.
Абсолютния минимум за нашата икономика трябва да бъде около 15-16 милиарда.
[quote#4:"Трезвен"]Абсолют ния минимум за нашата икономика трябва да бъде около 15-16 милиарда.[/quote]
Веселяк :)))
Брък-зел е нато4ила брадвата.
До коментар [#3] от "ijj":
1%,
ама при някои сценарии може да затвори пазара за полски картофи и ябълки, датско сирене, турски домати или египетски кромид в България.
И някои "стари" министри ше трябва да се молят на арабите да им купуват зарзаватите. Както вече им се наложи на Бойко Б. И Миро Н.
А на други - да търсят пазар за машините си в Африка - щото Китай не ги иска, а Латинска Америка почва да цака машинообразно САЩ и Канада. Както вече й се наложи на фрау Меркел да посещава други континенти, впрочем.
(Ний, засега притеснения от втория вид не причиняваме, ама Чехия, Словакия, Унгария... То затуй сме и бедни, от друга страна, де.)
ЕС е пародийна структура, която, заради безумния си дезинтегритет не може да вземе и едно смислено решение, камо ли пък да го вземе бързо. Дори САЩ, които не са най-съвършената форма за бързо преодоляване на кризи, са много по-ефективни относно справянето с кризата в сравнение с Европа. Безумното политическо устройство на Европа, с фрагментация на десетки държави, не една от които може да провали всяко решение с налагане на вето заради произволни дреболии, както и потъването на огромен дял от средствата за дублиране на администрациите (освен тези на Европейската комисия, с идентични, та даже и с превъзхождащи функции са националните администрации на държавите-членки, всяка от които се мъчи да подчини общото европейско действие на личните си интереси), не само ще намали средствата на общо-европейския бюджет като цяло, което директно означава удължаване на кризата и значително забавяне на изхода от нея, ами на всичкото отгоре главното намаляване на средствата ще бъде точно в сферите, чието финансиране е ключово за по-бърз изход от кризата и за запазването на икономическата конкурентоспособност на Европа спрямо останалия свят. Накратко - Европа я чакат много тежки времена още дълго време. И тези времена ще са осезаемо по-тежки за Европа, отколкото за САЩ...
"...ЕК мисли да съкрати едва около 0.5% от служителите."
Има съществена грешка в числото, ЕК е взела решение да съкрати 5% от служителите си, реално в много дирекции съкращенията вече достигат 10%.
"Друга тактика, която може да работи успешно, е тупането в гърдите."
Е, т'ва Тиквата го може. Въпросът е дали ония чичковци Му вярват така, както мат'риала.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.