Производителността на труда расте, но с по-бавни темпове
Загубените работни места са все по-малко, показват данните на националната статистика


Калина Чернева

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
За един час всеки зает в икономиката създава средно 15.4 лв. БВП.
Всеки зает е произвел с 2.3% повече брутна добавена стойност за периода юли - септември тази година спрямо същото тримесечие на миналата. Това показват предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ) за третото тримесечие на 2012 г. За сравнение, през второто тримесечие на годината данните на НСИ отчетоха ръст на брутната добавена стойност на един зает от 3.3%. Работещите обаче намаляват, но също с по-бавен темп. Според последните предварителни данни на националната статистика те са около 3.5 млн. души, или с 53 хил. по-малко на годишна база. През второто тримесечие на годината спрямо същия период на 2011 г. пък бяха изгубени двойно повече работни места - малко над 97 хил.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Ами то е близко до ума. Все по-малко хора вършат все повече работа. Затова произвовдителността е по-голяма. Проблема идва от там, че работещите намаляват и биват товарени повече! Новина не е никакво успокоение или положителна. ТРЯБВАТ РАБОТНИ МЕСТА!!!
Работни места няма да има! Производителността е една идиотщина, която е време да бъде изхвърлена като понятие... Като влизат все по-нови и съвършенни технологии и машини, които освобождават работещи, но пък увеличават производителността, кво правим? Плащаме помощи или тези, освободените, да си търсят друга работа... Каква по-точно, нека някой да обясни. Чистачи, сервитьори, склададжии... Или да бродират покривчици и ръкоделие... Или помпаме дефицит като Щатите, ама те могат да си го позволят, щото не ги е еня за зейналите дупки... Производителността и заетоста са скачени съдове, системи и има оптимално равновесие, а не безумна надпревара с нищото... Трябва ясно да си зададем въпроса в кои сфери на дейност е нужен ръст и в кои, той въобще не е необходим... Системата е достигнала равновесно състояние и не е необходимо да бъде насилвана заради безумни печалби... Поне не сега...
Тези статистики само могат да заблудят матряла. При изчислена инфлация според НСИ от 2,6% цялата скалъпена история за огромния ръст на производителността и някакъв химерен ръст на икономиката са канални изригвания без връзка с действителността. Очевадно е дори за слепите, че годишната иннфлация не е по-ниска от 10%. Следователно реалният ръст на икономиката от 1,5% е всъщност реален спад от поне 6-7%. Това се потвърждава и от сериозния спад в заетостта. А за химерния ръст на производителността на зает - хахаха освен новата версия на Уйндолс да е ппричината хахаха
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.