Кметът на Банско Георги Икономов (ГЕРБ) настоява да падне забраната за ново строителство в Пирин. Той занесе лично на премиера Бойко Борисов в сряда подписка от над 8000 жители и посетители на зимния курорт, с която местните се обявяват за изграждането на нови писти и лифтове. "Това са подписите и чрез тях искаме да се чуе думата и на тези, които подкрепят туризма, а не само на "Зелените", които затварят мостове, затварят улици и повече говорят, отколкото има нещо истинско в техните думи", изтъкна Икономов в началото на правителственото заседание.
В стил "Юлен"
За кмета на Банско "подкрепата за туризма" изглежда по определен начин – да се позволи на сегашния концесионер на ски зоната над града да строи нови писти и лифтове. Това е компанията "Юлен", която е свързвана с мажоритарния акционер на Първа инвестиционна банка Цеко Минев. "Искаме това, което е определено като концесия, което е определено с териториално устройствения план на ски зоната, просто да се уплътни повече. Това означава още 20 – 30 км писти и още една кабинка. Това би спомогнало много за туризма, за зимния туризъм, за развитието, за региона и за държавата като цяло", обясни кметът на Банско.
Инициативата е на местния бизнес, коментира пред "Капитал Daily" Петър Петров от управата на "Юлен". "Хората там имат консенсус, стават активни и търсят начин за политически натиск", обясни още той.
"Неудобни" ограничения
Настоящият План за управление на Нaционален парк "Пирин" забранява ново строителство в планината. Той изтича в края на 2013 г., но заради тежката процедура по изготвянето и одобрението на нов, действието му ще се запази поне още година. "Искаме незабавна актуализация на плана в частта, която забранява новото строителство", обясни Икономов. Той каза още, че корекцията е допустима и е била одобрена от консултативен съвет през 2008 г., но от тогава нищо не се е случило.
Ако новите строежи в Пирин станат допустими, проектът за допълнителните писти и лифт в Банско ще бъде съобразен с българското и европейското законодателство, с всички екоограничения и ще бъде подложен на обществено обсъждане, каза още Икономов.
Ново строителство в планината не е препоръчително, са обаче изводите в доклад на ЮНЕСКО от тази година. Пирин е част от фонда на световното природно наследство, а статутът му беше под въпрос именно заради ски строителството в планината.
Нов кабинков лифт е в основата на кампанията
Концесията на ски зона "Банско" от 2001 г. се държи от "Юлен" - собственост на две офшорни компании и община Банско с 8.32% дял. Тя е за площ от близо 100 ха, но през 2011 г. екоминистърът Нона Караджова призна, че инвеститорът се е разположил на 165 ха. По-големи от допустимото са пистите "Алберто Томба" и "Платото 2", както и новият лифт на "Платото" от 2010 г. Близо година и половина по-късно държавата и концесионерът все още спорят има ли нарушение на договора и какво да се прави оттук нататък.
"Юлен" обаче е решена да строи още съоръжения, най-желаното от които е нов кабинков лифт. Единствената кабинка в момента е тази до Бъндеришка поляна. За по-леките писти над Шилигарника туристите използват автомобилите си. С други думи, планината ще бъде спасена от вредните емисии на колите, обясниха пред "Капитал Daily" и Икономов, и Петров. Новата кабинка, чиято цена ще е над 10 млн. евро, ще стига именно до Шилигарника. Място за нови писти пък имало в района на "Платото" 1 и 2, "Шилигарник" 1 и 2 и Църна могила.
Екоминистърът: Спрете с посредниците
Екоминистърът Нона Караджова коментира след правителственото заседание, че няма никаква представа какъв е проектът за нови съоръжения в ски зона Банско. "Вместо да идват да внасят подписки, нека да организират срещи с неправителствените организации, да си представят проекта пред спортни деятели, туристически асоциации и т.н. А задължението ми като министър е, в случай че се входира проектът, да направим преглед спрямо всички екологични закони. Моята препоръка е да не се използват медиите и тоя, и оня министър за посредник", заяви Караджова.
Подписката от Банско и исканията на местния бизнес пък са поверени от премиера на икономическия министър Делян Добрев.
Кметът на Банско Георги Икономов (ГЕРБ) настоява да падне забраната за ново строителство в Пирин. Той занесе лично на премиера Бойко Борисов в сряда подписка от над 8000 жители и посетители на зимния курорт, с която местните се обявяват за изграждането на нови писти и лифтове. "Това са подписите и чрез тях искаме да се чуе думата и на тези, които подкрепят туризма, а не само на "Зелените", които затварят мостове, затварят улици и повече говорят, отколкото има нещо истинско в техните думи", изтъкна Икономов в началото на правителственото заседание.
72 коментара
Във всеки случай е по-добре по-мощен лифт на същото място и повече туристи във вече така или иначе зациментираното Банско, отколкото търсенето да бъде посрещнато на някой нов планински склон, а някое друго тихо местенце да падне нова жертва на строителен бум
"....Искаме това, което е определено като концесия, което е определено с териториално устройствения план на ски зоната, просто да се уплътни повече. Това означава още 20 – 30 км писти и още една кабинка. Това би спомогнало много за туризма, за зимния туризъм, за развитието, за региона и за държавата като цяло...."
Тъй, тъй. И нито дума за заграбените незаконно територии. Вместо това, след като се видя, че е лесно да се запушат устите на различните държавни власти, още по-широко отваряне на ненаситните лакоми гърла.
Правилно! Не е луд тоя, дето яде до насир..ане държавния зелник, а тоя, дето го дава без пари. Само дето тук случаят не е съвсем такъв... ;)
Ама, разбира се?! Защо ни е защитена природа (сякаш е твърде много и сега, та...)?! Най-добре всичко да се застрои и осере (с извинение за нуждата от толкова точна дефиниция), както бяха разсипани (превърнати в абсурдни бетонни монументи) морските ни курорти... Аз не съм съгласен!
До коментар [#1] от "cinik":
Изцяло споделям това мнение! Вместо да си оправят вече застроените, но посредствени сегашни зимни курорти - те тръгнали да разсипват и къде ли не другаде!
До коментар [#3] от "Станислав Янков":
Банско не е проблем за природата, пистите са само в малка част от планината, основно по голи склонове, а хотелите са струпани на едно место и не пречат на дивата природа. По-добре ли е да са разпилени из целата планина като в други държави? Т.нар. еко любители, които шетат по горите, нанасят много по-сериозни щети като смущават и плашат животните с присъствието си. Чак и в инструкциите им за избегване на срещи с мечки се препоръчва да зяеш и свириш в планината, с което да ги гониш.
И една МАГИСРАЛА до хижа вихрен!!
До коментар [#5] от "asparuhkanchov":
Че аз какво пиша?! Да направят Банско конкурентен курорт (сега и посмъртно не може да се мери с утвърдени имена като Куршавел, Мерибел, Сейнт Мориц и т.н.), вместо да унищожат (подобно на историята с морските ни курорти) още места по планините. Ако щат, някой от курортите да направят скъпарски, а друг - по-евтиничък, бюджетен... Не сме само с един курорт - имаме Боровец, Банско, Трите Буки в Кюстендил, Витоша... Те не са направили като хората сегашните курорти - още природа искат да унищожават!!! Айде - нЕма нужда!
Предлагам като искат нещо да вземат от резерват и да го дадат на концесия, да извадят парички, да изкупят от частни лица известно количество гори и да ги предоставят на държавата за резерват. А, и да не забравят в тази новозакупена земя, да засадят същия брой дръвчета, които ще насекат по време на концесията за развитие на спорта.
Ама май няма да ми мине предложението. Щото една хубава договорена тръжна процедура за концесия е далеч по-сладка без допълнителни разходи и главоболия...
[quote#6:"iSiktir"]И една МАГИСРАЛА до хижа вихрен!![/quote]
И един 5 звезден хотел на връх Вихрен.
Има си хас, кметът на Банско да не е в подкрепа на строителството. Д'ева тез продажни управници д'ева...