Икономиката през 2013 г.: Слаб растеж с възможности за превалявания
Основната заплаха отново идва от еврозоната


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Слънчево, но хладно, с разкъсана облачност и малка вероятност за превалявания. Все още обаче не е ясно дали големият циклон от запад ще се разпадне, или отново ще достигне до България.

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
7 коментара
"И докато външните фактори като кризата в еврозоната и проблемите на останалата част от големите икономики не зависят от нас, подобряването на средата за правене на бизнес и инвестиции е изцяло в ръцете на управляващите."
Съгласен с горното твърдение. Като негово логическо продължение естественият път за всяко българско правителство е да се откъсне от вредното влияние на всякакви външните фактори, чиито главен проводник в България е валутния борд, фиксиращ курса на лева към еврото и по този начин елиминиращ всякаква антикризисна фискална политика, насочена към увеличаване на агрегатното търсене, растежа и пълната заетост.
http://bulgaria-mmt.blogspot.com/2012/12/1.html
Нйе! Шаманизми от 2013 година вече не чета.
[quote#1:"rmarkov"]подобряван то на средата за правене на бизнес и инвестиции е изцяло в ръцете на управляващите." [/quote]
Тази мантра я слушаме вече едно 30 години и все всуе....
Бизнес и инвестиции се правят, основно ако има търсене на стоки и услуги, т.е. има хора с парета които искат да си купят нещо....
Може би такива има на Изток, но ние сме се "вързали" със ЕС и едва ли ще кярим нещо съществено от тях.... :-)
До коментар [#1] от "rmarkov":
Ако прочетеш малко, ще разбереш, че валутният борд е сложен като спирачка на грабителството от корумпираната администрация и приближените й икономически кръгове.
Той забранява на централната банка да рефинансира загубите на търговските банки, заради болезнения опит от 90-те, когато спестяванията на населението бяха подарени като несъбираеми заеми на избрани.
Бордът изисква и правителството да пъддържа висок резерв, а това означава бюджетна дисциплина и пречи на грабителството да стигне по-големи размери. Не, че го няма, но има лимит.
Дали малка държава може да има плаващ курс и стабилна икономика? Вероятно да. Но в случай с България е по-добре първо да изчистим политическата корупция, и едва след това да се мисли за нещо друго.
ето за това бордът ни е важен
Преди кризата за малко бях служител на БНБ (докато не пратих писма, че са корумпирани) като установих, че много служители там са с контрол на съзнанието на мрежата на Австрийския Мтел, както и правителството.
Започнах работа в рисърч като съобщих на интервюто, че съм с контрол на съзнанието. Колегите там също са свързани в мрежа от Телеком Австрия. Европейският Парламент нарича тези технологии "конвергентни" - импланти, които предават по безжична мрежа. Включени са поне Стати Статев, Калин Христов, Мариела Ненова, Андрей Василев, Росен Розенов, Григор Стоевски, Кристина Карагьозова, Цветан Цалински ...Те искаха да се предтавя преди кризата, че всичко е наред и да се раздават кредити, за да се надуе кредитен балон. Точно това се преподаваше на някои от тях в Централно Европейския Универсистет (Сорос) от Ростовски (фин. мин. Полша), Бокрош... Това доведе до 10 млрд лоши кредити, 20 млрд загубени на фондовата борса (и Петър Чобанов /КФН шеф/ е с контрол на съзнанието на същата мрежа). За мен целта беше да ме накиснат за техните уговорки, като ме отровиха да не разкривам тази информация (схемата достига до ЕК). При организирано корумпирано управление на страната трябва да се вземат мерки заради картелите в банките и телекомите, които сега поддържат.
С рязане на ленти на магистрали икономика не се гради и инвестиции не се привличат. При такава политико-икономическа мафия най-много да се отворят една-две фабрики за ишлеме. Останалите желаещи за работа знаят пътя - Терминал 2.
Аз само се надявам растежа да не е назабелижим както миналата година. а наистина д се усети от хората. Не само от опредлеени хора.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.