В името на резерва
Заради предстоящото плащане по външния дълг, държавата ще отложи с няколко месеца земеделските плащания
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Отлагане на някои разходи за пролетта и засилено присъствие на вътрешния пазар на дълг през първите месеци на годината. Това ще е стратегията на Министерството на финансите, за да задържи нивото на фискалния резерв в приемливи граници в началото на годината според експерти от ведомството. На 15 януари предстои първото голямо плащане на държавата по външния й дълг - 1.6 млрд. лв. главница по глобалните облигации, емитирани през 2002 г. от тогавашния финансов министър Милен Велчев. Тази сума не се отчита като разход и няма да влияе на бюджетното салдо, но ще се отрази в данните за нивото на фискалния резерв. По предварителни оценки в края на миналата година в него са били натрупани над 6 млрд. лв., а в края на януари наличностите ще са над 4.5 млрд. лв. (колкото е законовият минимум).
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
28 коментара
Важно е да се ликвидира валутният риск от скок на долара през 2015, когато падежират доларови облигации за милиард и нещо левова равностойност. Доларът напоследък е съвсем слаб и това е може би върхът преди преобръщането на цикъла. Ако не се запасим с евтини долари отсега и изпуснем докато навлезем в следващия цикъл на поскъшване, ще останем в историята като уникати, улучили на 2 пъти най-неизгоден курс: веднъж при обръщането на $ в евро от М. Велчев (при историческо дъно за еврото) а през 2015 да изплатим доларовата емисия при следващо конюнктурно дъно на евро спрямо долар.
До коментар [#1] от "cinik":
Врътката на Миленчо Велчев вече е в историята с 8.25% лихва и нищо не може да я извади от там. Но е добре да напомним на матряла що е беден и няма кинти.
Защо го коментират това намаление на фискалния резерв. Нали се емитира нова емисия(за рефинансиране на старата), така на практика не би трябвало да има влияние върху фискалния резерв. Отдавна фискалния резерв е опоскан и е на минимума. То благодарение на изразходване на този резерв се премина през кризата.
До коментар [#2] от "Кой ограби Криско от Босфор ТВ":
Матряла не е беден само заради Миленчо. Матряла е беден, щото е прост и избира хора, които да го "оправят". И те го оправят.
Лошото е, че и ние страдаме.
До коментар [#1] от "cinik":
tent&view=article&id=83:2011-02-28-22-10-3 3&catid=3:finance&Itemid=2
Според БНБ, а те би трябвало да знаят за какво става дума, брутният външен дълг в края на октомври 2012 г. е 36 668.7 млн. евро.
така че не препирай да се запасяваш с доларЕ...... :-)
Виж ако се интересуваш защо в 2002 част от дълга беше преобразувана от долари в ЕВРО, ще трябва да питаш не Милен Велчев, а принц Кирил, той е спец по банковите дела в Лондон.... (Милен беше само министър) или да прочетеш тук, което ти е по-лесно: http://brain-workshop.org/index.php?option=com_con
Работата е тънка, прочети внимателно линка. :-)
Уф писна ми от тоя дебил финансист - нормално е приходите за януари да са зле, защото не дава 13-та заплата и не може да сиприбере ДДС-то от новогодишните покупки. Сега ще отложи нещо неотложно, като земеделските плащания, явно фискалния резерв вече е опукан до шушка. Честито, гарантирано от герб!
До коментар [#1] от "cinik":
може да си сигурен, че риск от скок на долара през 2015 няма, като гледам как се върти печатницата.
След като вчера за пореден път отложиха намаляването на държавните разходи, вече е очевидно, че такова няма да има, поне при Обамата - в самото начало на втори мандат е идеалното време за непопулярни мерки. Което значи само едно - инфлация в големи размери, може би и с някоя представка след време. Явно САЩ са решили да продължат по пътя на икономическия идиотизъм, докато могат. Т.е. докато за кредиторите им стане очевидно, че ако изобщо си получат парите обратно, те ще са с много сериозно редуцирана покупателна сила. Или с други думи ако финансираш САЩ ще загубиш или много, или адски много.
Дори да се реализира оптимистичния сценарий от плавна двуцифрена годишна инфлация, запасяването с долари би било меко казано странна постъпка.
Чекайте малко.
Нали в името на резерва емитирахме облигации за да може да се осигурят средства за плащането по дълга. Сега излиза, че и парите от облигациите ги няма, профукани са...
След като България напусне системата на валутен борд и въведе фиатен лев при свободен валутен курс, плащанията по правителствения ни дълг в чужда валута ще бъдат правени само когато и ако условията позволяват това, и първо са положени необходимите грижи за благото на българското общество и икономика. Тези плащания отиват на опашката на българските външнополитически приоритети. Скоро ще напиша блог, посветен на приоритетите на българското правителство прилагайки ММТ в действие за благото на обществените интереси.
http://bulgaria-mmt.blogspot.com/
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.