В проект: Топлофикациите ще могат да спират парното на нередовните платци
Работата по промените в закона за енергетиката ще започне през пролетта


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Топлофикациите да изключват парното на входове и сгради, в които неплащането надвишава 50-75% от използваната енергия или от абонатите с просрочени задължения. Това предвижда една от мерките залегнали в "Проект на Национална програма за стабилизиране и развитие на топлофикационния сектор в Република България до 2020 г.".
Документът, който беше изработен още през миналата година от Института за енергиен мениджмънт, беше публикуван на сайта на министерството на икономиката и енергетиката, след като получи положителна екологична оценка от екоминистерството. Предстои той да бъде одобрен и от Министерския съвет и да залегне като рамка за изготвянето на поправките в закона за енергетиката, свързани с дейността на топлофикационния сектор.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
39 коментара
Звучи прекалено хубаво, за да се случи. Иначе е много добър начин, да ускорят фалита на динозаврите — сезон-два и край на източването...
"Ниската събираемост е една от основните причини за лошото финансово състояние на отоплителните дружества в цялата страна,"
Много лошото отношение на Топлофикация към клиентите и отвратителната услуга са причините са ниската събираемост . Монополизма - също . И грешната основа на цялата схема . Не е в полза на клиентите с инфрастуктура от комунизма , да правиш капитализъм с монополно положение . Да бяха станали монопол с качество и ниски цени , та никой да не може да им се опре , а не насила ! Сегашният модел беше експериментиран в малки градчета с централно парно и като се видя , че няма да сработи , заметоха изводите под килима и направиха закона в днешния му вид . Т.е. - задължително купуване на стока , която не желаеш , наказание за това , че търговеца ти ползва имота и си продава стоката през него без даплаща , че и ти иска пари затова ( сградна инсталация ) . Дано скоро да се провалят напълно ! Иначе правителствата все ще са на тяхна страна .
Аз отдавна мечтая да ми спрат парното /не топлата вода/ но уви не става. Трябвало 2/3 от блока да направим подписка да стане дори чувам че трябвало да стане задължително. Както казва един съсед "Със жена си можеш да се разведеш но с Топлофикацията не".
Най-елементарно и првосигнално продължава циментирането на монопола на Топлофикация с подобни безумни мерки като тази да се спира услугата и на редовните платци. Та като ми спрат парното заради проблемите си с Гошо, тези да не мислят, че ще продължавам да им плащам?! Просто ше ги осъдя!
Най-доброто предложение в проектозакона е за въвеждането на хоризонталните щрангове. Така и така старите инсталации са на ръба на своята ефективност, поне да се помисли за модернизация. Тогава хората сами ще искат включване към Топлофикациите.
Отдавна го опитват това и няма как да се случи - колкото и планове и стратегии да пишат, съдът пак ще ги отреже. Няма как да изключват парното на редовните платци, заради други нередовни от техния блок.
До коментар [#3] от "Fred":
Звучи парадоксално, но всъщност парното трябва да е задължително, както водата, каналът, токът, асансьорът, общите разходи. В смисъл, когато си купувал жилището, си знаел, че има парно. То си върви с апартамента
Технологията на ТЕЦ е такава, че е ефективен и приятен начин за отопление, когато всички абонати са включени. Когато един се изключи, започва да се топли от другите, но не плаща. Тогава и другите искат да се изключат, спират да плащат и остават малцина, които плащат.
Впрочем, хаврата, настъпила през последните години би трябвало да е достатъчно показателна за злощастните последици от правото на избор.
Избор всъщност има: ако искаш апартамент без парно, купи си апартамент без парно.
До коментар [#7] от "Rael":Рядко пиша тук, но заради нещастник като теб съм принуден да го направя: къде, сине майчин, си видял в някой нотариален акт да пише, че купуваш "отопление с ТЕЦ" или нещо подобно? Парното е услуга, а всеки човек може да се откаже от всякаква услуга - дори и да е сключил договор за нея! - разбира се, след като плати някаква неустойка. Никой не може да те задължи да плащаш кефа на някой, който иска да се топли от ТЕЦ, тъй като ти се топлиш с други методи и също си плащаш за тях - напр. с ток, или дърва и твоят съсед също се ползва от излъчваната от теб топлина. Ако категорично си се отказал от услугата, няма съд, който да те накара да платиш за неползването й - просто хората нямат хъс да стигнат докрай.
Считам за най-адекватно от икономическа гледна точка,и същевременно - най социално справедливо - НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ на Топлофикация София и подобните нея псевдо-частни дружества на Ковачки и стартиране на чист терен.
Далкиа Варна и ЕВН Топлофикация Пловдив показват как може, след като инвестираш в мрежата, да получиш непрекъснат растеж с доволни клиенти.
До коментар [#7] от "Rael":
Абсолютно правилно! Парното в сегашния си вид топли цялата сграда. Това е факт, който всеки знае или е трябвало да знае когато си купува това жилище. Добре че забраниха отсъединяването на радиатори. В кройно сметка сега всеки плаща максимално близко до това което потребява. По точно от това няма на къде.
А колкото до идеята за хоризонтална инсталация, това не може да стане. Дори и да искам да го направя, това значи да си разбия мебелите, да вдигна настилките на пода и да пусна тръбите, което ще струва доста пари и нерви.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.