Преизпълнение, което не радва
Освен слънчевите и централите на биомаса се оказаха повече от предвиденото


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
България вече е надскочила целите си за инсталиране на фотоволтаични централи до 2020 г. с 43%. Това става ясно от последните данни, които са представени в края на ноември първо от Електроенергийния системен оператор (ЕСО), а малко по-късно и от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), но само пред представители на бизнеса. Въпреки многото спекулации досега нямаше официална информация, тъй като се оказа, че текущата информация за новите мощности идва с няколко месеца закъснение. Според данните на ЕСО и ДКЕВР инсталираните възобновями мощности до края на септември 2012 г. са общо 1787 мегавата, което поне номинално (тъй като ВЕИ-тата работят много по-малко часове) е почти колкото мощността на атомната централа "Козлодуй", като в сметката не влизат големите водноелектрически централи и ПАВЕЦ.
Нищо неочаквано
Както може да се предположи, най-голяма част от възобновяемите мощности са тези за производство на фотоволтаична енергия, които към края на септември достигат 862 мегавата. Според представените данни най-много мощности – 560 мегавата, са били въведени в експлоатация през периода от началото на април до края юни. Това съвпада с изказванията на председателя на ДКЕВР Ангел Семерджиев за бума, предизвикан в този сектор точно преди преференциалните тарифи да бъдат намалени от юли. Този бум обаче беше предизвикан най-вече от неефективните мерки, които бяха взети в началото на 2011 г. - ограниченията спряха вятърните проекти, но соларните избуяха, особено след като инвеститорите разбраха, че мандалото хлопва през 2012 г.
Изненадите
Изненадващо в представените данни мощностите за производство на енергия от биомаса до края на септември са достигнали 41 мегавата при едва 4 в края на март миналата година. Според енергийния експерт Иван Хиновски, който е председател на Българския енергиен форум, тези данни са абсурдни. По думите му това може да е броят на проектите с предварителни договори за присъединяване, но не и на вече въведените в експлоатация. Централи за производство на електроенергия от биомаса в момента се изграждат в Момчилград и Пещера, посочи Хиновски. Такава централа беше изградена и в Етрополе, но в момента не работи, тъй като тече смяна на пречиствателната инсталация, коментира експертът.
Друга изненада са мощностите за вятърна енергия. Според данни на ДКЕВР до края на септември те са 684 мегавата при 539 мегавата в края на март. Това означава, че само за 6 месеца са инсталирани 145 мегавата. В сравнение със слънчевите мощности това количество изглежда незначително, но реално през тази година няма новопоявили се проекти. Това потвърди и Мариана Янева, зам.-председател на Българската ветроенергийна асоциация. Тя обаче обясни, че става въпрос за паркове, които са били инсталирани през миналата година, но са въведени в експлоатация през 2012 г., когато са получили и преференциалната тарифа за произведената електроенергия.
Цели
Покрай бума на нови зелени мощности през последните месеци се заговори и за това, че България вече е преизпълнила целите, поставени от ЕС. Според проекта на Националния план за действие за енергията от възобновяеми източници, представен от министерството на икономиката и енергетиката през септември, това се отнася основно за енергията, произвеждана от слънчеви централи, тъй като целите предвиждат до 2012 г. да са едва 75 мегавта. До 2020 г. те трябваше да достигнат максимално 600 мегавата. Затова и възниква въпросът защо беше позволено да бъдат реализирани в пъти повече.
За сметка на това при вятърните и водните централи страната ни не е постигнала поставените цели. Така например в плана се предвижда, че за 2012 г. вятърните мощности трябва да достигнат 772 мегавата при 684 в момента, а до 2015 г. трябва да достигнат 1274 мегавата. Интересно е как това ще стане, при положение че до края на 2016 г. има забрана за инсталирането на каквито и да било нови възобновяеми мощности. Водноелектрическите централи до 10 мегавата пък трябва да са 270 мегавата при 200 в момента.
До 2020 г., когато страната ни трябва да отчете постигнатото пред ЕС, пък общо инсталираните мощности трябва да достигнат 5189 мегавата. В момента обаче регулаторът и управляващите за затънали в опити да излязат от кашата, в която се забъркваха, опитвайки се да ограничат бума, прехвърляйки разходите по веригата - първо на НЕК, после на ЕРП-тата, сега на самите производители, като в същото време зелената добавка, която потребителите плащат, постоянно расте. Oстава и инвеститорите, които също си изпатиха от непоследователната държавна политика към зелената енергия, също да повярват, че има смисъл отново да влагат в този сектор.

59 коментара
Тези от ЕСО и ДКЕВР ме кефат максимално!!
Страшни идиоти!!!
Готов съм на облог с всеки, че няма шанс да са построени 40 МВ проекти за биомаса!!
Пъ ИПИ вика, че икономиката на България била свръхрегулирана ти да видиш.
И трябвала да се либерализира цялата, и пазара на труда включая. Е - и финансовия сектор, също така.
Прейзпълниха плана, а сега цените на фотоволтайчните панели падат!
В ЗВЕИ не трябваше да, се дава такива безконтролни права за въвеждането им в експлоатация, трябваше всяко въвеждане да бъде планирано!
И сега продължават да се строят и нови ФтЕЦ до 30 кВата, вместо един парк от 3 МВат, се правят 10 на 10 фирми на покриви всичките!
Ма мнго лоша тая възобновяема енергия бре, друго нещо си е мирния атом! ;)
До коментар [#3] от "nikig":
Това щеше да е по- правилната стратегия, но целта не бе да се правят „зелени проекти", а да се „изпапкат" едни пари. Така мисли съвременния БГ бизнес и политиците ни, затова от красиви идеи се получават уродливи резултати.
--------------------------------------------
Интересно след време (а то няма да е далеч, особено за тези които вложиха „китайчета", а актуваха ...), когато падне КПД-то на фотоволтаичните панели, то какъв процент от инвеститорите ще ги обновят, какъв процент ще се отърват и какъв процент от тях просто ще ги „повлече фалита".
[quote#2:"йотата"]Пъ ИПИ вика, че икономиката на България била свръхрегулирана ти да видиш.[/quote]
Мисля че проблемът е плод на регулация,не на свободния пазар.Дали регулацията е с европейски или български произход е без значение.Нали не си мислите че свободният пазар ни е докарал фотоволтаиците?
До коментар [#6] от "vjacho":
Абсолютно вярно мнение. Всяко друго твърдение е или тъпа пропаганда или тъпо само по себе си.
До коментар [#6] от "vjacho":
Точно така. От много регулации сме се набутали съвсем регулирано по всички линии - около 2 млрд. похарчени за Белене, скъп ТЕЦ (АЕС и Контур глобал) безсмислено преференцирани фотоволтаици, малоумни преференции за когенерация и сега за био маса. Ако имаше поне малко ПАЗАР, с който всеки инвеститор да се съобразява, да планира и да рискува за своя сметка, нещата нямаше да са стигнали до тук...
"Този бум обаче беше предизвикан най-вече от неефективните мерки, които бяха взети в началото на 2011 г. "
Ето това е най-същественото. Това, че тройната коалиция започна процеса през 2007-ма с цени за фотоволтаици от над 800 лв/Мвтч е разбираемо. Но това, че ГЕРБ 3 г. не промениха съществено преференциите за ВЕИ и особено за фотоволтаиците, си е престъпление.
Такова омазване като в сектора ВЕИ няма друго, въпреки, че се постараха във всички направления...
И продължават ... приетите поправки на закона за ВЕИ, които дават съмнителни преференции за електроенергия от биомаса... До изборите ще се пръкнат едно 200 Мвт и в биомаса, амо не се вземат спешни мерки!!! В България НЯМА ресурс за 200 Мвт централи на биомаса, освен ако не започнат да секат поголовно гори!!!
[quote#9:"Дамян"]"Този бум обаче беше предизвикан най-вече от неефективните мерки, които бяха взети в началото на 2011 г. " [/quote]
Ей за това го обичам Капитал! :) Наричат нещата с истинските им имена.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.