Износът извън ЕС сви търговския дефицит с 59% през ноември
Инвестиционният внос расте, но горивата и продуктите за преработка водят по размер


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Износът за държави извън Европейският съюз (ЕС) е свил с 59% търговския дефицит на България за ноември, съобщи Националният статистически институт и размерът му е 270 млн. лв. Това означава, че българските фирми са намерили пазари за продукцията си в Азия и Африка и така реагират на спадащото търсене в ЕС.
Тази тенденция се наблюдава почти през цялата 2012 г., но през ноември е едно от най-сериозните й потвърждения, защото експортът за евросъюза е спаднал с 3%, а за сметка на това към трети страни се увеличава с 37 на сто.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
8 коментара
Истината е в пазарите на "третите" страни, които са във възход (защото не се управляват от европейски политици?:)
Много правилно. Време е да се преориентираме към пазарите на Азия. Явно е че Китай е огромен пазар, но според мен пропускаме реални шансове с бурно развиващия се Виетнамски пазар и икономика. Покупателната способност на виетнамците нараства с преместването на много технологични производства на японците от Китай, над 80-милионното население работи, включително и по селата, и има много добри перспективи. Плюс наличието на доста ръководно и инженерно-технически кадри завършили в България които са готови за бизнес.
Цитат:
" експортът за евросъюза е спаднал с 3%, а за сметка на това към трети страни се увеличава с 37 на сто"
>>> така и иначе сме европейска периферия и не можем да го променим, нека поне да се възползваме.
[quote#2:"daskal1"] Китай е огромен пазар, но според мен пропускаме реални шансове с бурно развиващия се Виетнамски пазар и икономика. [/quote]
Ние за Китай изнасяме основно мед от Пирдоп. За Виетнам ще трябва първо да открием, после да изкопаем още едно находище.
Отдавна казвам с ЕС управляван от Меркозета и днешните брюкселски зелки, само кризи и "свиване" можеш да очакваш..... Затова на Изток, Украйна, Русия, Азербайджан, Казахстан, Китай, Виетнам, Индия...
До коментар [#5] от "boby1945":
На владеещите само руски бизнесмени оставям Изтока и бившия соц.
Аз лично пробих на юг - Африка и арабските страни.
Плащатс пъти по-добре и са по-коректни.
До коментар [#6] от "k_":
Що не и Африка..... парите не миришат... браво на тебе....
Това отдавна трябваше да стане. Жалко че няма данни по страни. Все пак можем да се досетим че сред предпочитаните дестинации е Турция, която продължава с ръста, а салдото ни с нея е положително, колкото и невероятно да звучи. В Тунис открих 5-6 вида български бисквити, стана ми много приятно. Би било добре ако наши компании заемат някакви позиции в далечния изток, въпреки че като че ли по-голям потенциал има близкия изток и Африка. Ако Сирийския конфликт се реши, ще има хляб за години наред. Имаме добри позиции сред кюрдите, а те май скоро ще си имат още една държава. И ще се възстановяват с години, особено предвид факта че откриха газ в Сирия :-)
Единственото лошо е че продължава да доминира износа на продукти с ниска добавена стойност. Прословутата умна нация :-(
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.