Гора по желание
Дюните в Несебър се превърнаха в строителна площадка благодарение на един законен, но порочен механизъм
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Как така една сделка, която се е точила 5 години и не се е сторила проблемна на никоя държавна или общинска институция, изведнъж предизвика скандал? Много просто - сделката с горския имот в Несебър е сключена по един законен, но порочен механизъм, в който сякаш нарочно са вградени вратички, които да ощетят данъкоплатците и горите.
На пръв поглед процедурата по изключване на терени от горския фонд и последващата им продажба с цел застрояване е достатъчно сложна, така че да защити обществения интерес. Сложността обаче е въведена сякаш, за да откаже много инвеститори, докато даде на други широки възможности да придобият апетитни терени на мижави цени. По-големият проблем в скандалния случай със заравнените дюни е, че дори и тези недомислени правила са заобикаляни на моменти, за да стане кашата пълна.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
Сещам се за чудесния български филм от 2011 г. "Стъпки в пясъка" - едните стъпки на младите хора, жадуващи за диви плажове и чисто море, а другите стъпки - на местните и софийските корумпирани чиновници правещи път на фадромите с офшорни регистрационни номера...
Колеги, можете ли да обясните тази стъпка? Има противоречие с Вашата версия. От този документ става ясно, че първо се променя собствеността от публична държавна в частно държавна и това е по инициатива на властта, не на инвеститора. Благодарим. https://www.bivol.bg/images/stories/Capture_decran _2013-01-07_a_00.52.28.png
Този път нещата са доста по-изчерпателни и коректно представени. Наистина това е (била) процедурата. За щастие няма как да се появят напълно нови татива казуси, тъй като ги няма в новия Закон за горите. Но също така - не става с политическо решение да се премахне процедурата, че следва съд в Люксембург и щетите ще са много тежки.
Мисля, че е дошло времето за равносметката. Това е част от наследството на НДСВ и Триглавата далавера, процедура с особено силно изявена прокорупционна насоченост. Плащало се е много солидно - на местния директор на РУГ (по стария закон, сега РДГ), на местния директор на РИОСВ, на местната Областна администрация, на директори и политическия кабинет в МЗГ/МЗП (сега МЗХ). Разбира се, имало е и за местните кмет, главен архитект, общинския ТСУ-отдел и т.н. Така е - нарича се корупция, понякога надхвърляща стойността на построения в имота обект, което обяснява и част от финансовите проблеми пред т.н. туристически бизнес и нуждата му да стои поне частично "на тъмно". Просто тези разходи са калкулирани, но заради кризата няма откъде да се получат приходите, и следват фалити.
Другото е, като почтени хора, авторите на поредицата материали и "зелените" да се извинят за нападките си срещу Светлана Боянова. Не на нея, на нас да се извинят, защото манипулираха дискусията по безкрайно некоректен начин и ни подведоха. А сега си го казаха - заместник-министър подписва с изрично упълномощаване от министъра. Не става дума за заместване, както го завъртя Мирко Пародията, но това е показателно, че той е само един женски полов орган, не мъж и човек с достойство.
лошо е, когато законните механизми са и порочни
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.