Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
1. Печалбата е 200 млрд. евро
(Румен Овчаров, 20 април 2012 г., по-късно подкрепен от Сергей Станишев).
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
199 коментара
Хайде, отвориха пак торбата с лъжите. Жалко, че информационната кампания за ядрения референдум, се изроди в потически кеч. И така рунд след рунд...http://aecbelene.blog.bg/
На политиците не им пука, колко пари ще взамат от нас. За тях е по важно, колко ще отидат при тях.
Щом се дикутира нов АЕЦ или нов реактор на старата площадка, ще припомня само за сведение, че нов реактор в Козлодуй може да заработи най-рано след 10 години (поради технически и др. проучвания, адаптиране на площадката и т.н.), аноав централа в Белене може да заработи още след 5 години. Какво ще правим междувременно, когато ни принудят да затворим ТЕЦ-овете, а алтернативните източници у нас са все още скъпи инерентабилни?! Затваряме държавата ли?
До коментар [#3] от "transa_23":
Именно!
Не знам как повечето противници на атомната енергия си представят задоволяването на енергийните нужди.. Може би ще ни е по-добре и по-евтино да внасяме ток от благите ни съседи? Или смятат, че една кампания за саниране на жилищата е достатъчна? Да си пропилеем хубавата земя за фотоволтаични мощности? А може би вятърни турбини? Всичко е много хубаво като идеи. Самият аз съм отраснал в природен парк и ценя природата повече от всичко, но не мога да се самозаблудя, че с "еко източници" ще ни излязат правилно сметките. Не сме нито Германия, нито Холандия, че да можем да си позволим изключително скъпото преминаване към възобновяеми ен. източници. Ако искаме да тръгне отново нагоре държавата ни трябва сериозно производство, а за него сериозни енергийни източници с добра цена. Рискът от ядрена авария винаги ще го има, все пак и румънците, и турците строят АЕЦ. Ако ние се откажем, рискът ще остане, но не и печалбата.
До коментар [#3] от "transa_23":
Господине,вие откровено лъжете.Няма никакъв недостиг на ток,а имаме излишък който продаваме на занижени цени по ниски отколкото се плаща от обикновения български данъкоплатец.В района не се очертава в близки години да има увеличение на потреблението така че след тия 10 години които ги описвате като апокалипсис изобщо не е вярно.
До коментар [#4] от "artanis":
[quote#4:"artanis"]все пак и румънците, и турците строят АЕЦ. Ако ние се откажем, рискът ще остане, но не и печалбата. [/quote]
Какво ще го правим тогава тоя ток щом и турци и румънци строят нови АЕЦ? Излишния ток какво ще го слагаме на склад ли?Една ядрена централа не може да се спира когато ти кефне както са ВЕЦ,ТеЦ, фотоволтаичните и вятърните.И всичките загуби когато не се използва тока е на гърба на данъкоплатците включен в цената на тока.
До коментар [#6] от "Friend":
Цялото съдържание на статията се гради на грешна база, разглежда се само пазарът на ток в България, докато трябва да се оценява пазарът на цяла Югоизточна Европа+Западните Балкани+Турция....
Разбира се ако се мотаем, дифицитът който има в момента ще го запълнят другите страни от Югоизточна Европа, например страните от Западните балкани Сърбия, Словения, Косово, Боста, Хърватска....
Затова трябват трезви оценки а не игра русофили-русофоби.....
До коментар [#7] от "boby1945":
Трезви оценки от кого?От БСП които всячески се мъчат да тръгне проекта защото е техния червен банкомат? А,мерси.Щом имат нещо за връщане да си го връщат,а не да го нахлузят на народа да плаща.
Му friend, твоята перспектива за България, очевидно е ... продължаване на грабежа. Да няма индустрия, нови производства.... А с к`ви пари ще го купуваш тоя ток от съседите, а? С печалбата от издаването на "Избрани мисли" на Боко и Цвъко ли?
За размисъл на стратезите любители на нови мощности в Юго-източна Европа....
Кратък списък на проектите само на въглищни централи, които се разработват в момента в региона, т.е. за пазара на който сега изнася електроенергия България (в 2011 почти 12 ТВч)
Italy Sardinia Fiume Santo E.ON 410 MW Permitted,
Italy9 Veneto Porto Tolle Enel 1,980 MW Applying for permit
Italy10 Vallegia di Quillano Power 460 MW Applying for permit
Italy Calabria Saline Repower and Hera 1,320 MW Applying for permits
Bosnia-Herzegovina Republika Srpska 410 MW Permitted
Bosnia-Herzegovina11 300 MW Applying for permits
Bosnia-Herzegovina12 550 MW Applying for permits
Bosnia-Herzegovina13 430 MW Announced
Bosnia-Herzegovina14 Republika Srpska 660 MW Applying for permits
Bosnia-Herzegovina 230 MW Applying for permits
Bosnia-Herzegovina15 450 MW Applying for permits
Bosnia-Herzegovina16 660 MW Announced
Romania Galati Galati Enel 800 MW Applying for permits
Romania Deva, 450 MW Announced
Romania Doicesti 500 MW Announced
Romania Braila 800 MW Announced
Romania Paroseni, 200 MW Announced
Romania17 Rovinari, 500 MW Announced
Romania 11 km from Craiova, AES 500 MW Announced
Romania Halanga, 400 MW Announced
Като не искате собствена централа ще си купувате от тези в списъка......
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.