Нийл Шиъринг: Сегашният растеж в България не е достатъчен за създаване на заетост
Главният икономист на Capital Economics за нововъзникващите пазари пред Капитал Daily
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Нийл Шъринг е главен икономист в Capital Economics, отговарящ за нововъзникващите пазари в Югоизточна Европа, Латинска Америка, Африка и Близкия изток. Преди да се присъедини към компанията, е работил като икономически съветник по въпросите на данъчната политика във финансовото министерство на Обединеното кралство. Миналата седмица Capital Economics публикуваха свой доклад, посветен на България, в който посочват, че страната ни ще загуби почти едно десетилетие - от 2008 до 2015 г., когато може да стигне предкризисните си равнища. Констатациите в доклада сочиха загубена конкурентоспособност и необходимост от преструктуриране на реалната икономика.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
19 коментара
"Валутният борд е изключително успешен в България като средство да укрепи прехода от посткомунистическия период и след това също оказва положителна роля с факта, че изисква провеждането на благоразумна фискална политика от страна на правителствата."
_19.html
При валутен борд няма нито монетарна нито фискална политика. Монетарната политика е провеждана от държавата, към чиято валута е фиксирана националната валута на държавата с валутен борд, а фискалната политика е ограничена от данъците и държавните заеми. Когато бизнес цикъкът на икономиката е в стагнация, съответно намаляват данъчните постъпления, а държавните заеми зависят изцяло от пазара за държавни облигации, който в момент на стагнация ги оскъпява, тъй като рискът от изпадане в несъстоятелност нараства.
http://bulgaria-mmt.blogspot.com/2013/01/blog-post
Водата е мокра - да това го знаеме ...
Когато попитаме какво да правим - и почва бозата...
До коментар [#2] от "kiril petrov":
То проблемът е, че знаем и какво трябва да направим - "по-гъвкав пазар на труда, по-висока квалификация на работната ръка и създаване на условия за преквалификация".
И точно тук се проваляме и на индивидуално ниво, и като общество. Ама, да, и това го знаеме :)
Ученото си е учено....
Прав си е човекът ".. Сегашният растеж в България не е достатъчен за създаване на заетост .."
Проблемът е че след урбулешката приватизация на Лостов и юнаците на Деди, а и кризата сред ортаците от ЕС (повечето страни) и "бъдещият растеж в България няма да е достатъчен за създаване на заетост"
Няма и за приватизиране, всичко се продаде или унищожи, включително и земеделието, европския строителен и консуматорски балон се пукна, даже чесъна внасяме от Китай (не е лютив м/у впрочем, препоръчвам), а дините от Гърция (вкусни м/у впрочем, препоръчвам), доматето от Полша (красиво, трайно, пластмасово не "дърпа" на ракия, не препоръчвам) ....
Само с туризЪм и зърнопроизводство растеж трудно се прави...
До коментар [#3] от "Neyk":
Вярно че си "Neyk", това са бели къхри, "по-гъвкав пазар на труда, по-висока квалификация на работната ръка и създаване на условия за преквалификация", ПРОБЛЕМЪТ е че пазар на труда няма или се свива това което е останало от време оно.... няма индустрия, няма земеделие, каквото работи е в чужди ръце и изнася БВП понавън....
[quote#4:"boby1945"]Ученото си е учено....
Прав си е човекът ".. Сегашният растеж в България не е достатъчен за създаване на заетост .."[/quote]
Така е, да. А еколозите протестират с искания растежа да бъде намален още повече.
До коментар [#5] от "boby1945":
Вярно че си "boby1945". Там си си останал и ти "във време оно". Това няма, онова няма. Всичко си има, ама трябва да имаш и "очи" да го видиш.
Няма какво да ми хвалиш и индустрията, и земеделието от "време оно". И едното и другото на "глинени крака", произвеждащи продукти твърде скъпи или некачествени, които никой не иска, та се сгромолясаха при отворени пазари.
За чесън, дини и картофи ми говориш - и природни условия и европари имаме за тях. Аз казвам, че можене (умение, знание, квалификация) само ни трябва ги произвеждаме, ти пак ме пращаш във "време оно".
До коментар [#4] от "boby1945":
Въпросът е как да се създаде растеж. "Ученото" не дава отговор на този въпрос.
До коментар [#8] от "rmarkov":
Няма как да искаш и да ти даде човека работеща рецепта в едно интервю.
За растеж трябват пазари (в страната и навън), средства за производство и работна сила .....
Засега имаме пазар само за туристическите услуги, който носи около 11% от БВП и зърнопроизводство ще 2-3% .....
Туризмът расте от година на година, въпреки спънките които му правят отвсякъде, останалото не очень!!!
Но като цяло пазарите до които имаме достъп гола вода, засега, пича твърди че и до 2016, 2017..... дано да бърка....
До коментар [#7] от "Neyk":
Не се фичкай толкова много "глинени крака" ... разходи се до магазина и виж с какво и от къде е "зареден".....
А с лозунги за "рИформи" и "можене" не ми излизай, аз самият съм от времето на лозунгите... На краставичар, краставици не продавай!!!
Ако и ако само с "можене" ставаше, ние българите сме измислили зеленчукопроизводство от Понпелие на запад до Фергана на изток....
Само, че след 23 години Преход къмто капитализЪма чесънът китайски, а дОматето полско, динята гръцка....
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.