EVN: Дефицит в зелената надбавка може да оскъпи тока с 4%
Управляващите и енергийният регулатор трябва да намерят механизъм, който да компенсира недостига от 220 млн. лв.
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Прогнозите на енергийния регулатор за скок на електроенергията с 3-4% от юли тази година, които под натиска на управляващите бяха опровергани само ден по-късно, бяха една от причините за една оставка - тази на шефа на ДКЕВР Ангел Семерджиев. Това обаче не променя ситуацията. Причината е, че в електроенергийната система на България има дефицит от 220 млн. лв., за който трябва да бъде намерен механизъм за компенсиране. Той се получава заради недостатъчните приходи от зелената надбавка в цената на електроенергията, с която се покриват преференциалните цени на ВЕИ производителите.
За да стане това обаче е нужна дългосрочна стратегия, с която да бъдат избегнати нови грешки при ценообразуването. Ако все пак такъв механизъм не бъде намерен, цената на електроенергията за крайните потребители ще скочи с 4% от юли, сочат изчисления на ЕVN България, която захранва с електричество Южна България.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
26 коментара
Да си дойдем на думата,значи при сегашното положение тока трябва да се оскъпи с 4%,заради дефицит който не стига да се плаща скъпия ток от ВЕИ.А тогава сигурно пак с 13% трябва да се повиши тока,ако спекулантите печелещи повече от щедро от ВЕИ успеят да си издействат да отпадне таксата която им наложи Семерджиев и я плащат хората.Е няма такова ограбване като това което се случва с ВЕИ,не може Златев,Прокопиев или Николай Вълканов да печелят милиони,а хората да им вдигат един път тока с 13%,сега втори път за да има огромни печалби за тях.
Да бе, вместо да им намалят още печалбите на фотоволтаичните спекуланти, ще формираме някакъв измислен фонд в който да наливаме общи пари че да печелят спекулантите повече.
Хайде няма нужда !
Прокопиев няма да стане милиардер - ще си бъде само милионер.
Е не ми се чете вече, де'ба циганията в тая държавица...
На вниманието на господин автора. Бихте ли ме светнали тия 370 МЕГАВАТА НА КАКВА ТЕРИТОРИЯ СА ПОСТРОЕНИ.
До коментар [#2] от "bz":
Един път да сме на едно мнение!
Казано другояче "ако не направите фонд, ще вдигаме цените"
"Според европейските правила половината от тези средства така или иначе трябва да бъдат използвани за развитието на зелената енергия."
Не само за зелената енергия - а също и инвестиции в енергийна инфраструктура и енергийна ефективност.
При все това, приходите от квоти за емисии на парникови газове изглеждат впечатляващи. При положение, че емисиите от електроенергетиката са към 30 млн. тона годишно и прогнозната цена е към 15 евро за тон (понастоящем е към 6-7 евро за тон, но прогнозите са, че цената ще се повиши, а тези прогнози вероятно ще се сбъднат, като се има предвид, че количеството на квотите се определя административно).
30 млн. тона х 15 евро/тон прави някъде към 450 млн. евро годишно приходи на държавата от продажбата на квоти. 50% от тази сума са към 450 млн. лева годишно.
Но при всички положения разходите за квоти за емисии ще се отразяват на цената на електроенергията, така че по този начин няма как да се предотврати поскъпването на електроенергията.
"За да може да се използва системата за охлаждане обаче съответната сграда трябва да има обща охладителна система."
В смисъл, сградата трябва да има централна климатична инсталация.
От доста време не бях виждал "обичайните" заподозряни из коментарите...
Господа, моля преди да "вилнеете" из форумите за печалбите на инвеститорите в фотоволтаици....направете си труда моля да погледнете последните отчети на ЕРП-та (ЕВН не са публикувани)....направете съпоставка с предходната година (пак към края на третото тримесечие)....(отбележете "силните" месеци на производство = най-високи разходи за ЕРП са точно летните месеци, горе долу до септември, когато всички изпищяха в един глас че ще са на загуба...)
Айде сега и една проста сметка за размера на дефицита...ако приемем инсталирани фотоволтаични мощности от около 840 МВп....при средно годишно производство 1250 МВч/МВп....преи средна цена 500 лв/МВч....стигаме до цифрата 531.25 млн. лв. = общо разходи за енергия от ФтЕЦ....
Тук вече започва да ми се губи връзката как точно дефицита (ПРЕДИ 39% такса) е за 420 млн. лв...
Не оспорвам наличието на многото ФТеЦ, нито евентуалната тежест върху сметките за тока които те оказват....но дали корените на проблемите всъщност не са в НЕК...като разбира се фокусът се измества върху най-лесната "мишена"
До коментар [#7] от "ijj":
За съжаление горе долу така се връзват нещата.....
За още по-голямо съжаление нашата мила родина (по-скоро политически елит) не успя да се възползва от едни други квоти (AAU) когато му беше времето....НДСВ дадоха първоначален "тласък" е тази посока.....Тройната коалиция не направи нищо по въпроса (независимо от "напъни" от бизнес средата)....а ГЕРБ.....напълно закопаха възможностите.....(с оглед абсолютна обективност....и Фукушума не помогна на нещата)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.