Ощe три неща за референдума
Вместо отговори допитването постави въпроси. Извън този за ядрената енергетика


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Точно 15 283 души, ако се вярва на изчисленията на Централната избирателна комисия (ЦИК), са избирателите, които спасиха референдума с въпрос "Да се развива ли ядрената енергетика в България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала" от пълен провал.
Ако например един град с големината на Чирпан си беше останал вкъщи, щяхме да си отдъхнем от безсмислени спорове за строежа на АЕЦ "Белене" или още един блок на АЕЦ "Козлодуй" - така или иначе и ГЕРБ, и БСП заявиха, че ще направят това, което са решили, в ядрената енергетика, стига властта да е у тях. След като гласува в неделя, премиерът Бойко Борисов каза, че ще построи още една мощност в "Козлодуй", а пък Сергей Станишев - ако партията му доминира в следващия кабинет - АЕЦ "Белене". Докато осъществят намеренията си, темата ще се завърти още веднъж в парламента, тъй като избирателната активност в допитването мина 20% от избирателите и повечето от участниците отговориха с "да".
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
11 коментара
Възможните коалиции за ГЕРБ след изборите: :) http://www.webmiastoto.com/9245.html
То това е целта на референдума, спаринг на живо през урните....
Референдумът постави един много съществен въпрос през обществото, макар и идиотски прередактиран и преформулиран по чисто политически причини от парламентарното мнозинство от ГЕРБ. В този си вид допитването се обезмисли - може би това са целяли "редакторите" на г-н Борисов.
Въпросът от екзистенциален бе сведен до мерене на пи.ки.
За пръв път суверенът имаше възможност да вземе отношение по харченето на своите средства, които влага в бюджета на държавата. И тъй като е отвикнал да мисли - не разбра за какво става дума и пак подари на пилитиците ПИН-а от сметката си...
Цитат от статията: "...така или иначе и ГЕРБ, и БСП заявиха, че ще направят това, което са решили, в ядрената енергетика, стига властта да е у тях."
Аз пък няма да гласувам за нито една от двете партии! И не точно заради "Белене", а заради куп други неща... (Всъщност - няма да гласувам за никого. За пореден път! Абсолютно никой на политическата ни сцена не предлага онова, което ми е нужно на мен.)
Цитат от статията: "БСП не постигна целите си"
И няма да ги постигне и на изборите. Бесепарите решиха да превръщат партията в последно убежище за провалени лидери (Станишев) и най-вероятно ще си понесат последствията на следващите избори (тоест - най-вероятно БСП отново ще отчете по-слаб изборен резултат от ГЕРБ).
Отдавна е време да се направи някаква истинска реформа в избирателните списъци;
Въвеждането не предварителна регистрация (както в САЩ) - е едно елегантно решение - ще отнеме от чиновническата власт на ГРАО/ЦИК/т.н. (че и на циганските барони донякъде) и ще я даде на политически активните граждани...
да се чете "НА предварителна регистрация"
т.е. до един месец преди избори - всеки който смята да гласува(за каквото и да е било -кмет, парламент, референдум) отива и се регистрира някъде, иначе не може на деня на изборите;
и има някаква разумна давност - примерно 6-8 години, след което трябва да потвърдиш че си жив и още искаш да гласуваш...
хората отдавна са го измислили
Държавата ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ТРЯБВА ДА СЕ УПРАВЛЯВА С РЕФЕРЕНДУМ! Видя се, че няма кой да плати на циганите за егоистична партиина политика. Лошото е, че мислещите сме само 20-на % за жалост. Ботев е отново прав - "Не народ, а мърша".
Публикувано през m.capital.bg
Референдумите са хубаво нещо, но въпросите за разглеждане трябва да са по тематика, която е ясна за хората. Това не означава, че оправдавам негласувалите, защото макар и да имаме право да не отидем до урните то подобно поведение го разглеждам като отказ да се носи отговорност. Няма значение критериите, на чиято база взимаме решение, но стоенето в къщи в изборния ден ми припомня въпроса: "Какво направи ти за държавата?" Затова бих казал съм малко разочарован от ниската активност, но като цяло си мисля дали все пак не би било по-добре ако преди всеки избори да събираме подписи за повдигане на въпроси по теми които вълнуват хората. Така хем ще пестим пари на бюджета хем ще усещаме по-ясно резултатите от действията си.
Ядрената енергетика загива с всеки изминал месец по света, та няма да му стигне времето на никой да повдига въпроса пак.
Гласуващите трябва да живеят още поне 100 години, за да може с пенсиите си да изплатят 10-те, че и повече, милиарда.
По такива въпроси, като дългосрочно изплащане на цена на нещо си, на населението над определена възраст, което е нептаежоспособно трябва да се забрани да гласува.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.